İstanbul'un İki Yakası 7 Dakikaya İniyor

Gemilerle araç ve yolcu taşımacılığı başlıyor.

İstanbul'un İki Yakası 7 Dakikaya İniyor
HABERİN GALERİSİ
İSTANBUL MANZARALARI

İSTANBUL MANZARALARI

İBB Şehir Hatları, İstanbul'da köprü trafik yoğunluğunun azaltılması ve alternatif ulaşım imkânı oluşturmak üzere yeni yılın ilk aylarında İstinye-Çubuklu arasında gemilerle araç ve yolcu taşımacılığı başlatıyor.
 

Yapımı devam eden projeye göre İstinye-Çubuklu hattıyla İstanbul trafiği rahat nefes alacak ve Boğaz’ın iki yakası arasındaki yolculuk 7-8 dakikaya inecek.

 

İstinye-Çubuklu arasında hizmet verecek arabalı vapur hattı çalışmalarının sürdüğü belirtilirken, deneme seferlerinin yapılmasının ardından yeni yılın ilk aylarında hizmetin devreye gireceği bildirildi.

 

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstinye-Çubuklu arasında hayata geçecek hatla deniz taşımacılığında ilçemizin tüm İstanbul adına lokomotif vazifesi göreceğinin altını çizerek, “Doğrudan Boğaz hattında ulaşım ve deniz yolunun alternatif çözümü noktasında Beykoz’un çok önemli bir ilçe olduğu aşikar. Bunun değerlendirilmesi oldukça önemli. Sahil şeridimize yapılan yürüyüş yoluyla birlikte ilçemize değer katacak projenin, hem İstanbullular hem de Beykozlular için hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Şehir Hatları Genel Müdürü Yakup Güler, İstanbul'un iki yakası arasında ulaşımdaki en büyük problemin köprülerdeki trafik yoğunluğu olduğuna dikkat çekerek, "İstinye-Çubuklu hattımız iki yaka arasında sahil yolları trafiğini rahatlatacak ve köprülerin yükünü hafifletecek bir arabalı vapur hattı olacaktır."dedi. Güler, söz konusu iki lokasyonun, arkasında ciddi bir nüfusu barındırdığını, bu yeni hat ile hem sahil hem de köprü yoğunluğunun önüne geçilerek direkt İstinye-Çubuklu arasında deniz yoluyla by-pass yapılacağını söyledi.

 

Yılda 1 Milyon 700 bin Araç Taşınacak

 

İstinye-Çubuklu hattında minimum 50 araç kapasiteli 3 arabalı vapurla seferlere başlanacak ve araç sahipleri 7-8 dakika içerisinde iki yaka arasında karşıdan karşıya geçmiş olacak.

 

Yılda 40 bin sefer yapılması hedeflenen projede, taşınması planlanan araç sayısının 1 milyon 700 bin, yolcu sayısının ise 2,5 milyon civarında olacağı belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 00:43

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17