Sancaktepe Kaymakamlığı'ndan Afet bilgilendirmesi

Sancaktepe’de AFAD Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Sancaktepe Kaymakamlığı'ndan Afet bilgilendirmesi

Sancaktepe Kaymakamlığı tarafından Afet ve Acil Durumlar ile Sivil Savunmaya ilişkin hizmetlerin İlçe düzeyinde etkin bir şekilde yürütülmesi için gerekli önlemlerin alınması ve olay sonrasında gerçekleştirilecek iyileştirme çalışmalarının anlatıldığı geniş katılımlı bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

SANCAKTEPE - Sancaktepe Kaymakamlığı tarafından Afet ve Acil Durumlar ile Sivil Savunmaya ilişkin hizmetlerin İlçemiz düzeyinde etkin bir şekilde yürütülmesi için gerekli önlemlerin alınması; olayların meydana gelmesinden önce hazırlık ve zarar azaltma, olay sırasında yapılacak müdahale ve olay sonrasında gerçekleştirilecek iyileştirme çalışmalarının anlatıldığı geniş katılımlı bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Mustafa Öncel Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya; Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcıları Nurettin Buyruk ve Kemal Ayyıldız, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Birol Bozdağ,  Kamu Kurum Müdür ve Amirleri,  STK temsilcileri, muhtarlar, okul müdürleri ve cami imamları katıldı.

09 Ekim Çarşamba günü gerçekleşen toplantının açılış ve selamla konuşması yapan Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, “ Yeryüzünde depremler, fırtınalar, su ve sel baskınları gibi çeşitli türde afetlerle karşılaşılmaktadır. Karşılaşılan afetlere karşı hazırlıklı olmak olası kayıpların önüne geçmeyi ve afet anlarında nasıl hareket edilmesi gerektiği ile ilgili fikir sahibi olunmasını sağlayacaktır. Afet sonuçlarının önlenmesi ve olası zararlarının azaltılabilmesi için hızlı ve etkin bir afet yönetim sisteminin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla afete yol açabilecek risklerin belirlenmesi ve bu riskleri önleyecek veya zararlarını en düşük düzeyde tutacak önlemlerin en uygun şekilde alınması gerekmektedir. Bu süreçte en yetkili makamlarla birlikte her bir bireye rol düşmektedir” dedi.
Vatandaşlarımızın Yanında Olacağız
AFAD Başkanlığınca 2019 yılının ''Afetlere Hazırlık Yılı'' olarak ilan edildiğini hatırlatan Kaymakam Adnan Çakıroğlu, “  Afetin ne zaman olabileceğini bilmek veya kestirmek mümkün değil. Bundan dolayı farkındalık oluşturmak ve bilinçlendirmek amacıyla AFAD tarafından farklı çalışmalar yürütülüyor. Genel hayatı etkileyen bir afet durumunda,  afete müdahalede TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı) planımızla bütün kurumlarımızın afete müdahale kapasitesi ve görevleri belirlendi. Olası bir afet durumunda başkanlığımda oluşturulacak İlçe Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu tarafından koordinasyon sağlanacak ve TAMP Planı çerçevesinde afetin her aşaması düşünülerek hazırlanmış olan ve kurumların görevlerinin tam anlamıyla belirlendiği müdahale planımızla vatandaşlarımızın yanında olacağız” ifadelerini kullandı.
 
Gönüllü Kurtarma Ekipleri Kuruldu
Muhtarların acil yardımlarda, oluşan yerel afetlerde ve hak sahipliği çalışmalarında önemli bir işlevleri olduğu bilgisini veren Kaymakam Adnan Çakıroğlu, son olarak da sivil savunma hazırlıkları kapsamında geliştirilen AFAD Gönüllülüğü hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
İlçe de 250 yakın vatandaşımızın katılımıyla 19 mahallemizde de Gönüllü Kurtarma ekiplerinin kurulduğunu belirten Kaymakam Çakıroğlu, Gönüllülerin AFAD'ın sahadaki gözü olacağını, kendilerine verilecek basit arama kurtarma eğitimleriyle afet sonrası çevresine ilk müdahale eden kahramanların bu gönüllüler olacağını söyledi.
 

Kaymakam Çakıroğlu, “ Deprem değil bina öldürür” diyerek konuşmasını tamamladı.
Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Buyruk ise, Silivri açıklarında 26 Eylül’de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremden sonra Sancaktepe Belediye Başkanlığına 95 adet hasarlı bina ihbarının geldiğini, ilçemizde 87 adet deprem toplanma alanı, 5 adet geçici barınma alanı ve 6 adet deprem konteynerinin olduğunu söyledi.

Sancaktepe Belediyesinin acil durumlarda 1500 kişiye sıcak yemek verme kapasitesine sahip olduğunu belirten Başkan Yardımcısı Buyruk, İlçemizde bulunan 77 fırın, 79 gıda deposu ve 16 yemek üretim tesissiyle de irtibat halinde olduklarını ifade etti.
İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Birol Bozdağ ise, Afet bilinci eğitimlerine, yapılan tatbikatlara, sivil savunma başlığındaki çalışmalara, müdahale yoğunluklarına ve iyileştirme süreçlerine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.
Toplantı; soru, görüş ve önerilerin dile getirilmesinin ardından sona erdi.
 

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17