Yeni Nesil Öğretmenler Liderliği Projesi 4. kongresini yaptı.

Türkiye’de ilk kez Maltepe’de uygulanan Yeni nesil Öğretmen Liderliği Projesi, eğitimde başarıyı hedeflerken, yine bir ilk olan Antakya Medeniyetler Korosu’nu ağırlayarak ‘birlik ve kardeşlik’ içinde anlamlı bir mesaj verdi.

Yeni Nesil Öğretmenler Liderliği Projesi 4. kongresini yaptı.
Maltepe Kaymakamlığı tarafından 4 yıl önce hayata geçirilen ve eğitimde kalite, başarının artırılması bilgilerin kalıcı olmasının hedeflendiği Yeni Nesil Öğretmenler Liderliği Projesi 4. kongresini yaptı.

Maltepe Medeniyet Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer Bağlıbey; kongrede yaptığı konuşmada projeye övgüler yağdırdı. Balığbey; Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur’un öncülüğünde başlatılan ve İngiltere’de uygulanan bu yöntemin çok önemli olduğunu söyledi. Balığbey, Türkiye’de ilk kez uygulanan projeyi incelediğimde gerçekten kısa zamanda çok yol alındığını gördüm. Birçok bakanlık ve kamu kurumuna görevim gereği gidiyorum hiçbir şerde bu tür bir uygulama yok. Ancak bu projenin tüm Türkiye’ye yayılması önemli bunun için çalışmalar yapacağız” dedi. Maltepelilere “Kaymakamınız Ahmet Okur’a sahip çıkın onu hiçbir yere göndermeyin” diyen Balığbey, gelecek nesillerin eğitimle bugünden şekillendirileceğini bunun içinde eğitimde yeni yöntemlerin kullanılarak başarının yükseltilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 


Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur’da hayata geçirilen projenin temelde bir öğretmen gelişim modeli olduğunu söyledi. Projede yer alan öğretmenlerin çalışma ile ilgili olarak ‘yeniden doğduğumuz ve mesleğimizde yeni bir sayfa açtığımız dönem’ olarak nitelediklerini hatırlatan Okur, “Bu projede yer alan öğretmenler bir yıl boyunca  yaptıkları çalışmalarla kişisel ve mesleki kazanımlar elde ediyorlar ve bunu hayatları boyunca kalıcı bir uygulama haline getiriyorlar” dedi. Kongrede elde edilecek sonuçlarla  eğitimde uygulanabilir ve paylaşılabilir sonuçların ortaya çıkacağını bunun da tüm ülkemizde yaygınlaşacak modeller oluşturacağını ifade eden Kaymakam Okur, bazı il ve ilçelerin bu model ile ilgili olarak kendileriyle görüşmesinin de projenin önemini ortaya koyduğunu söyledi.

 

 

Maltepe’de projeye katılan okulların öğretmenlerinin öğrencileri ile birlikte hazırladıkları  çalışmalar ise salonun girişinde açılan sergi ve sunumlarla davetlilere gösterildi. Birbirinden değişik projelerin yer aldığı çalışmalar başta Maltepeliler ve ilçe dışından gelen davetliler olmak üzere hemen herkes tarafından beğeni ile takip edildi. Çalışmaları inceleyen ve öğretmenlerle projeleri üzerine sohbet eden Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer Bağlıbey’de teorik bilgilerin pratikle birleştirilmesinin bir öğrenci için bilginin kalıcı olmasını sağlayacak en önemli unsur olduğuna dikkat çekti ve öğretmenlere teşekkür etti.

 

 

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan’da, Kaymakam Okur’un öncülüğünde başlatılan projenin dört yıldır aynı heyecanla sürdürdüklerini söyledi. “Değişimin öğretmenle başlayacağına vurgu yapan  İlçe milli Eğitim Müdürü, Maltepe’de değişimin öncüsü olan lider öğretmenlere de teşekkür etti.

 

Yeni Nesil “Öğretmen Liderliği” Projesi:

 


Cambridge Üniversitesi öncülüğünde hazırlanan proje dünyanın farklı kıtalarında 14 ayrı ülkede, ülkemizde de ilk ve tek olarak Maltepe Kaymakamlığı tarafından uygulanıyor. Dört yıldır Maltepe de ki 37 Okul, 166 Öğretmen tarafından uygulanan proje ile eğitim ve öğretim uygulamalarına yeni bir soluk ve anlayış getiriliyor. Öğretmen Liderliğiyle; öğretmene yeni bir kimlik kazandıran, teknolojinin yanında öğretmeni sistemin tam merkezine çeken, geleneksel eğitim ve öğretim metotlarının ötesinde öğretmenin liderlik vasıflarını geliştirmesi sağlanıyor. Sistem; eğitimin paydaşları arasındaki uyum ve ahengi sağlayacak yolları ve yöntemleri geliştiren, öğrenciyi ders ve okulla barıştıran, okuma ve öğrenme alışkanlıklarını hayat boyu sürdürecek davranış değişiklikleri oluşturmaya yönelik bir öğretmen gelişim modelidir. 
Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2013, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17