Üsküdar'dan Beykoz'a sahil istikametinde metro

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,...

Üsküdar'dan Beykoz'a sahil istikametinde metro

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beykoz’daki açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Göreve geldiğimizden bu yana İstanbul’a toplam 46 milyar yatırım yaptık. Şehrin her noktasında bir farklılık hissediliyor. Bu yatırımların 775 milyon Beykoz’a yapılan yatırımlar oluşturuyor” dedi.

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenerek ilçeye kazandırılan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi ve Büyükşehir Belediyesi’nin kültür merkezinin içinde yaptırdığı  20 bin kitaplık Muhammed Osman Akfırat Halk Kütüphanesi Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı.

Açılış öncesinde vatandaşlara hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Göreve geldiğimizden bu yana İstanbul’a toplam 46 milyar yatırım yaptık. Şehrin her noktasında bir farklılık hissediliyor. Bu yatırımların 775 milyon Beykoz’a yapılan yatırımlar oluşturuyor” dedi.

Üsküdar-Beykoz arasındaki sahil şeridine metro projeleri olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, ''Bu ne demektir? Beykoz'dan kalkan bir insan, bindiği istasyondan, girdiği metroya, İstanbul'un herhangi bir noktasına, Silivri, Taksim, Başakşehir ya da Beykoz'a kadar gidebilme imkanına kavuşacak. İşte medeniyet bu''

Göreve geldikleri günden bu güne Beykoz’a yaptıkları yatırımları ve hizmetleri anlatan Başkan Topbaş şöyle devam etti: Beykoz’a geçen dönemde dört buçuk ay gibi kısa bir sürede doğal gaz getirdik. Dereler kirletilmiş, atık sular denize akıyordu. Boru itme tekniğiyle atık suları arıtma tesisine bağladık.”

Açılışını yaptıkları kültür merkezinin kendisi için özel bir anlam ifade ettiğinin altını çizen Başkan Topbaş, “Bugün burada anlamlı bir açılış yapıyoruz. Belediyemiz tarafından yenilenen kültür merkezinin adı benim de siyasete girmeme vesile olan çok saygı duyduğum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın adını taşıyor. Bu kültür merkezi hem insanların bir araya geldiği sosyalleşme merkezi olacak hem de kendini yenilme merkezi olacak. Toplum hizmet eden, birçok insan yetiştiren Medineli Osman Akfırat’ın adını taşıyan kütüphanenin açılması da ayrı bir anlam taşıyor. İlçemize hayırlı olsun” dedi.  

Büyükşehir Belediyesi’nin Beykoz’a verdiği önemi vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise: “3 yılda ilçemize büyük hizmetler yaptık. Büyükşehir belediyemizin ilçemize hatırı sayılır hizmetleri oldu. Sn Başkanımız bir sözümüzle Büyükşehir arazilerini bize devretti. 2/B konusunda katkılarda bulundu. Riva Deresi’nde çalışmalar başladı. Tarihi Paşabahçe Vapuru sahildeki yerini aldı. Kılıçlı Film Palatoları, Karlıtepe Projesi, Orhan Veli Parkı yenileme projesi gerçekleşecek.  İlçede 1 metre atık suyu olmayan yer kalmayacak. Yoros Kalesi tamamlandığında Beykoz turizmde çağ atlayacak. Beykoz ilçeye yapılan yatırımlarla sağlık, eğitim, turizm alanında devasa yol alacak. Çalışmalarımıza vermiş olduğu katkılardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir topbaş’a teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.  

Temelini 1995 yılında eski başbakanlardan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın attığı kültür merkezinde;  250 kişilik Şehit M.Talha Dinleyici konferans salonu, 20 bin kitaptan oluşan Osman Akfırat Halk Kütüphanesi, kültür sanat kurslarının verildiği atölye ve sınıflar ile terasında muhteşem manzaralı bir kafe yer alıyor.
Belediye Meydanı’nda yer alan kültür merkezinin açılışına İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışın ardından Başkan Topbaş ve beraberindekiler kültür merkezini gezerek yetkililerden bilgi aldı. Başkan Topbaş daha sonra Osman Akfırat Halk Kütüphanesi’ni de gezerek buradaki çocuklarla bir süre sohbet etti.

Başkan Topbaş daha sonra da düzenlemesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu Beykoz Paşabahçe Meydanı ve Yalı Erguvan Caddesi Çevre Düzenlemesi Projelerini yerinde inceleyerek sahildeki bir kahvehane de çay içerek vatandaşlarla sohbet etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2012, 19:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17