Kağıt yok, e-imza var! Pendik

Pendik Belediyesinin ‘e-imza tanıtım programı’ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla gerçekleştirildi. Programda Tübitak’tan gelen bir evrakı dijital olarak imzalayan Başkan Kenan Şahin, program sonunda Habip...

Kağıt yok, e-imza var! Pendik

Pendik Belediyesinin ‘e-imza tanıtım programı’ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla gerçekleştirildi. Programda Tübitak’tan gelen bir evrakı dijital olarak imzalayan Başkan Kenan Şahin, program sonunda Habip Ali Baltacı isimli vatandaşa ilk dijital inşaat ruhsatını teslim etti. Bakan Nihat Ergün ve Başkan Kenan Şahin tarafından, e-imzaya geçilmesi nedeniyle simgesel olarak birkaç evrak yakıldı.

‘Ağaç kesmek mecburiyetinde kalmayacağız’

Pendik Belediyesi, evrakların fiziksel olarak dolaştırılması ve ıslak imza uygulamasından vazgeçerek e-imza uygulamasına geçti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de katıldığı törende, Bakan Nihat Ergün ve Başkan Kenan Şahin tarafından kâğıt kullanımına son verilmesini temsilen kâğıt parçası yakıldı.

Pendik Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bütün devlet kurumları, dijital imzaya, dijital evrak kayıt sistemine geçince kağıt yapmak için ağaç kesmek mecburiyetinde kalınmayacağını belirtti.

3-3,5 yıl Pendik Belediyesi'nde görev yaptığını ve Pendik Belediyesi'nin halka hizmet konusunda ne kadar duyarlı olduğunu görme imkanına sahip olduğunu söyleyen Bakan Ergün,” ''Kağıtla, kağıt imzalamakla, kağıt doldurmakla, kağıt yazmakla uğraşmayacak Pendik Belediyesi. Halk da uğraşmayacak. Pendik Belediyesi'yle iş yapan kurumlar da uğraşmayacaklar. Süreç içerisinde bunların hepsi gerçekleşecek. Tabii ki ağaçlar da kurtulacak. Bütün devlet kurumları, bütün diğer kurumlar dijital imzaya, dijital evrak kayıt sistemine geçince kağıt yapmak için ağaç kesmek mecburiyetinde kalmayacağız. Bu, teknolojik ve çevreci bir iş olacak'' dedi. Bakan Nihat Ergün, Pendik Belediyesi'nin, belediyelere, kurumlara örnek bir şey yaptığını da söyledi.

''Dijital imza, kurumsallaşma çabasının bir parçası''

Pendik’te yapılan ve yapılacak hizmetlerin ve projelerin anlatıldığı ‘hizmetin görünen yüzü’ VTR’sinin de gösterildiği törende konuşan Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin de, son 3 yılda en başarılı oldukları alanları ''kaynakları iyi yönetmek'' olarak açıklarken, bu yıl bütçenin 100 milyon liraya yakın kısmını yatırıma ayırdıklarını belirtti.

Dijital imzanın, uzun yıllardır devam eden kurumsallaşma çabasının bir parçası olduğuna değinen Başkan Şahin, süreç daha ileriye taşındığında iş yükü ve kaynak kullanımı açısından daha iyi noktaya geleceklerini belirterek, “ Bu yatırımlarla Pendik’te yaşam standardını daha da yükselteceğiz. Gördüğünüz bu proje ve yatırımları kaynakları çok iyi kullanarak gerçekleştirdik. Öyle ki geçen yıl 23 milyon TL bütçe fazlası verdik. BU yıl ki 220 Milyon TL’lik bütçemizin 100 milyonunu yatırımlara ayıracağız. Dijital imza, kurumsallaşmamızın bir sembolü ama arka planda yıllardır devam eden bir çalışma var.E-İmza sayesinde vatandaşa hizmeti daha şeffaf ve kolay sunacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, dijital imza ile iç emri imzaladı. Daha sonra, Habib Ali Baltacı adlı vatandaşa dijital imzaya geçişteki ruhsatı teslim edildi ve e-imzaya geçilmesi nedeniyle simgesel olarak birkaç evrak yakıldı.

İşlem süresi kısalacak ve verimlilik artacak

Bu çalışma kapsamında, imza atan tüm personele TÜBİTAK'tan elektronik imzalar (E-İmza) alınırken, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, hesap verebilirlik ve şeffaflık anlayışı çerçevesinde, bundan sonraki süreçte de kurum içi ve kurum dışı tüm yazışmalar elektronik ortamda e-imza ile yapılacak.

E-imza sayesinde kâğıt israfına son verilirken, işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesiyle süreçler kısalıp verimlilik artacak. Ayrıca, süreçler yöneticiler tarafından izlenebilir hale gelirken, aksayan yönler de daha rahat tespit edilerek gerekli önlemler alınabilecek.

Dijital arşiv çalışmalarını da büyük ölçüde tamamlayan Pendik Belediyesi, dışarıdan kuruma gelen evrakların da dijital ortamda alınması ile ilgili çalışmalara da başladı. Bu kapsamda belediyeye sunulan imar projelerinin ve imarla ilgili başvuruların dijital ortamdan alınabilmesi için çalışmalar yapılırken, bu çalışma ile vatandaşlar evinden veya ofisinden tüm işlemlerini takip edebilecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2012, 20:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17