Webster Griffin Tarpley 'Türkiye parçalanır!'

Yazar ve tarihçi Webster Griffin Tarpley, Türkiye'nin...

Webster Griffin Tarpley 'Türkiye parçalanır!'

Yazar ve tarihçi Webster Griffin Tarpley, Türkiye'nin Suriye'de ''tampon bölgesi'' kurması halinde bunun ''modern Türkiye'nin parçalanmasına yol açacak bir adım olacağını'' öne sürdü

Tampon bölge oluşturursa Türkiye parçalanır İran medyası, Suriye konusunda Türkiye'ye yönelik ağır eleştirilerini sürdürüyor. Press TV, ABD'nin dış politikasına eleştirel tutumuyla dikkat çeken ABD'li yazar ve tarihçi Webster Griffin Tarpley ile yaptığı mülakatta, Türkiye'nin “savaş tehditleri”ne dikkat çekerken Tarpley, Türkiye'nin Suriye'de “tampon bölge” kurması halinde bunun “modern Türkiye'nin parçalanmasına yol açacak, büyük çapta bölgesel savaşa doğru dev bir adım olacağını” iddia etti.

Press TV tarafından yayımlanan mülakat sırasında yönelttiği, “Türkiye'nin savaş tehditleri ile birlikte dikkate alındığında Suriye'deki silahlı isyan bastırılırsa yabancı bir müdahale olur mu?" sorusuna “Bu şimdi var olan büyük tehlikedir” karşılığını veren Tarpley, İstanbul'da kısa bir süre önce yapılan “Suriye'nin Dostları” konferansı için “Gerçekten Suriye'nin düşmanları” konferansı nitelemesini yaptı.

Tarpley, Türkiye'nin Suriye'de “tampon bölge” kurmak gibi bir girişimde bulunabileceğini öne sürerken bunun “modern Türkiye'nin parçalanmasına yol açacak, dev bir adım olacağını” sandığını da söyledi.

Suriye'nin Türk topraklarına ateş attığı “iddiası”na Türk yetkililerinden “öfkeli” açıklamalar geldiğini söyleyen Tarpley, “Açık ki, onlar için oldukça zararlı olacak bir duruma sürüklenmemek için, soğukkanlılıklarını korurlarsa iyi ederler”şeklinde konuştu. GAZETEVATAN

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2012, 20:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17