Ümraniye..." />

‘Çalıştırmayalım Okutalım’ Projesinin Ön Çalıştayı Yapıldı

Ümraniye...

‘Çalıştırmayalım Okutalım’ Projesinin Ön Çalıştayı Yapıldı

Ümraniye Belediyesi tarafından çocuk işçiliği ile mücadele kapsamında hazırlanan ‘Çalıştırmayalım Okutalım’ isimli proje için ön çalıştay toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Başkan Hasan Can, konuyla ilgili hassasiyetlerini yaptıkları hizmetlerden örneklerle anlattı.

Çocuk işçiliği ile mücadele kapsamında Ümraniye Belediyesi tarafından hazırlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı himayesinde yürütülen ‘Çalıştırmayalım Okutalım’ isimli projenin ön çalıştayı, düzenlenen bir toplantıyla gerçekleştirildi. Ümraniye Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde yapılan toplantıya Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Danışmanı Müslüm Kayhan İnan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Sadettin Akyıl, Çalışma Genel Müdürlüğü Dezavantajlı Gruplar Dairesi’nde uzman olan Lütfiye Karaduman, İbrahim Akın ve Kamil Yeşilyaprak, International Labor Organization (ILO- Çocuk İşçiliği ile Mücadelede Program Danışmanı) Nejat Kocabay, United Nations’ Children Fun’dan (UNICEF) Iraz Öykü Soyalp Gülcügil, International Children’s Center (ICC) Sağlık Programları Koordinatörü Arzu Köseli, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK), HAK-İŞ, EĞİTİM-BİR-SEN ve Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar Merkezi’den (SOYAÇ) yetkililer ile Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları Serap Eşitelveren ve Mesut Özdemir katıldı.

PİLOT BÖLGE ÜMRANİYE

Gün boyu devam eden çalıştayın ilk oturumunda kurumlar çocuk işçiliği konusunda hangi çalışmaları yürüttükleri ve bu çalışmalarda takip ettikleri yol haritalarını konuştu. İkinci oturumda ise proje kapsamında neler yapılabileceği ve pilot bölge olarak seçilen Ümraniye’den başlayarak İstanbul ve Türkiye genelinde ne tür adımlar atılabileceği konusunda görüşler ifade edildi.

BAŞKAN HASAN CAN: BU KONUDAKİ HASASSİYETİMİZ DEVAM EDECEK

Çalıştayda bir konuşma yapan Ümraniye Belediye başkanı Hasan Can, sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda, sosyal alanda sorumluluk duygusu ile hareket ettiklerini söyledi. Göreve geldikleri 2004 yılından bu yana eğitim, sağlık ve sosyal aktiviteler başta olmak üzere, çocuk ve gençlerin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla çok sayıda hizmet ve projeye imza attıklarını belirten Başkan Hasan Can, bu kapsamda gerçekleştirdikleri proje ve hizmetlerden örnekler verdi. Çalıştırmayalım Okutalım projesi üzerinde hassasiyetle durduklarını vurgulayan Başkan Hasan Can, başlatacakları uygulama ile Ümraniye’de çalışan çocukların ve bu çocukların çalıştırıldığı sektörle ilgili geniş çaplı bir araştırma yapacaklarını söyledi. Başkan Hasan Can, çocukların çalıştırılması noktasında üzerlerine düşen tüm sorumlulukları da bu proje kapsamında en iyi şekilde yerine getireceklerini söyledi.

ÇABALARI İÇİN BAŞKAN HASAN CAN’A TEŞEKKÜR

Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, projenin önemine değindi. Çalışan çocuk haklarının gelişen dünya şartlarında tartışılan ve çeşitli ölçeklerde çalışmalar yürütülen global bir konu olduğunu belirten Etyemez, projeyi hazırlayan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve destek veren kurumlara teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2012, 20:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17