CHP'den yeni demokrasi paketi

Kılıçdaroğlu basın toplantısında demokrasi paketi...

CHP'den yeni demokrasi paketi

Kılıçdaroğlu basın toplantısında demokrasi paketi hazırladıklarını açıkladı...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Darbe hukukunu Türkiye Cumhuriyeti hukukundan temizlemek istiyoruz. Özgürlükler, insan hakları, güçler ayrılığı, hapiste tutuklu milletvekili olmamalıdır." dedi.

Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Tutuklu milletvekillerinin milletvekili olacağına yargının izin verdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Türkiye bu ayıptan kurtulmalıdır. Tarih boyunca demokrasi, insan hakları için mücadele ettik. darbelerden en çok biz zarar gördük. ama bir intikam duygusu içinde olmadık. her ortamda demokrasi için mücadele ettik. Son olarak Recep Tayyip Erdoğan milletvekili seçilemiyordu. Onun için yasa değişikliğine evet dedik. Demokrasinin olmadığı bir yerde zaten insan haklarından bahsedilemez. "Bütün milletvekillerine sesleniyorum; darbe hukukundan temizlemek mi istiyorsunuz? CHP buna hazır. Darbe hukukundan kurtarmak herkesin namus borcudur." diye konuştu.

12 Eylül darbesi üzerinden tam 32 yıl geçtiğini ancak Milli Güvenlik Konseyi (MGK)'nin yaptığı darbe anayasasının hala yürürlükte olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, bunun hala darbecilerin iş başında olduğunu gösterdiğini ifade ettti. Bu durumun Meclisin saygınlığını tartışır duruma getirdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Temel suru şu; TBMM darbe hukukunun yarattığı kirliliği 30 yıldır neden temizleyemedi? Herkes buna samimi cevap vermeli." dedi.

"DARBE HUKUKUNU SAVUNMAKLA DEMOKRAT OLUNMUYOR"

AK Parti'nin herşeye dokunduğunu ancak darbe hukukuna dokunmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, darbeye karşı olmanın temel insan haklarını savunmak, hak ve özgürlükleri savunmak, kısaca demokrasiyi savunmak olduğunu ifade etti. 'Nasıl yöneticileceğiz?' sorusunun temel soru olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, darbe hukukunu savunmakla demokrat olunamayacağını ifade etti.

YÖK yasasına sahiplenilmesinin siyasal iki yüzlülük olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ceza kanunun insanlık dışı maddelerine göz yummanın da iki yüzlülük olduğunu kaydetti. Yüzde 10 barajının darbecilerin getirdiği milli hırsızlık olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, darbe zihniyetinin hala devam ettiğini söyledi.

Darbe hukukunun siyasal iktidar tarafından benimsendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Sansürden, hapisteki gazeteciden, milletvekilden, baskıdan, korkudan, telefonların dinlenmesinden, kadın cinayetlerinden, işkenceden bahsediyoruz. Askeri diktatörlerden post-modern darbe yöntemlerine geçtik." dedi.

Ülkede demokrasi varmış gibi bir oyundan vazgeçilmesini isteyen Kılıçdaroğlu, bu şekilde gerçek demokrasinin görüleceğini ifade etti. (habervaktim)

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2012, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17