Sultanbeyli Anadolu İmam Hatip Lisesi Görkemli Bir Törenle Açıldı

Sultanbeyli Anadolu İmam Hatip Lisesi Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun katıldığı...

Sultanbeyli Anadolu İmam Hatip Lisesi Görkemli Bir Törenle Açıldı

Sultanbeyli Anadolu İmam Hatip Lisesi Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun katıldığı törenle  açıldı.

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yıkılıp yeniden yapımı tamamlanan 22 okul, toplu açılış töreniyle eğitim-öğretimin hizmetine girdi.

Toplu açılış törenin adresi Sultanbeyli Gediktaş Anadolu İmam Lisesi oldu. Açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in yanı sıra İstanbul AK Parti Milletvekilleri Erol Kaya, İsmail Kahraman, Metin Külünk, İstanbul İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Hayrettin Çelik, Sultanbeyli AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız,  öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

7 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinin ardından 2006 yılında hayata geçirilen İSMEP kapsamında, muhtemel afetlere karşı İstanbul'da başta okullar ve hastaneler olmak üzere kamu binalarının yenilenmesini gerçekleştiren İPKB tarafından yapımı tamamlanan Sultanbeyli Gediktaş Anadolu İmam Lisesi’nin açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Gittiğim şehirlerde il veya ilçe yönetimi önem veriyorsa, o şehirlerimizde eğitim sorunlarının en aza indiğini gözlemledim. Bu vesileyle konuya duyarlı olan tüm yöneticilere ve kurumlara müteşekkirim” diyerek sözlerine başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak son 10 yıllık dönemde çok önemli başarılara imza attıklarını belirten Bakan Dinçer, 169 derslik yaptıklarını ve bu rakamın geçmişle kıyaslandığında yarısından fazlasına tekabül ettiğini belirterek, İstanbul için ayrı bir parantez açtık. 10 il haricinde derslik sorunu yaşamadıklarını söyleyen Bakan Dinçer, İstanbul’da yapılan derslik sayısının 2012 yılına kadar geçmişte yapılan orana eşitleneceğini belirtti ve açılan bu yeni dersliklere rağmen açığın devam ettiğini söyledi.
30 öğrenci kapasiteli ve tekli sisteme geçmeyi arzuladıklarını belirten Bakan Dinçer, 4+4+4 tartışmalarında da öne çıkan derslik yetersizliği sorununun çok büyük olmadığını ve 2013 yılında da yüzde yüz olarak çözüleceğine işaret etti.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkmasının ardından ortaya çıkan derslik açığına çözüm için iki yeni proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. Kamulaştırılamayan alanların kiralanma yöntemi ile eğitim için kullanılacağına dikkat çeken Bakan Dinçer, ikinci yöntemin ise kamu özel ortaklığı olacağını açıkladı. Sultanbeyli’deki derslik açığına da işaret eden Bakan Dinçer yapılacak çalışmalarla Sultanbeyli’de de bu sorunun ortadan kalkacağının müjdesini verdi.
Törende konuşma yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “Bugün İstanbul için özel bir gün. 22 okulumuzun daha açılışını yapmak bizleri mutlu ediyor” dedi.

Sultanbeyli Gediktaş Anadolu İmam Lisesi’nin açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise İstanbul genelinde açılışı gerçekleştirilen 22 okuldan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “bugün bizi yalnız bırakmadığı için Bakanımıza ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

2012 yılını Sultanbeyli’de “Eğitim ve Kültür Yılı” ilan ettiklerini belirten Başkan Keskin, bu hedef doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Başkan Keskin, “ Uzun yıllardır eğitim veren imam hatip lisemizin binası, gençlerimizin daha iyi eğitim alabilmeleri için daha kullanışlı, daha sağlam olarak tasarlandı ve yeniden inşa edildi. Bununla birlikte 3 yıllık süreçte, il özel idaremiz, kaymakamlığımız ve milli eğitim müdürlüğümüz ile birlikte çalışmalar gerçekleştirdik. Belediye olarak arsa tahsisini yaptığımız 10 yeni okulumuz tamamlandı. Özel teşebbüsün ve bağışçıların da desteğiyle yapımı devam eden okullarımız tamamlandığında Sultanbeyli’nin eğitim noktasındaki ihtiyaçları biraz daha giderilmiş olacak” dedi.
Başkan Keskin, SBS’ye hazırlanan başarılı öğrencilere destek olmak amacıyla başlatılan SBS 1001 projesinin önemine değindi.

Bu çalışmaların yanı sıra matematik, ingilizce ve hobi kursları başlattıklarını söyleyen Başkan Keskin, “Bu kurslarımıza 4006 kişi kayıt yaptırdı ve katıldı, hala devam etmekte olan kurslarımızda 3500 öğrencimiz eğitim görüyor. Sultanbeyli’de yüzme bilmeyen öğrenci kalmasın’ projesini İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hüsnü Özyeğin Lisesi ile birlikte yürüttük ve 1500 öğrenciye yüzme kursu verdik. Gerçekleştirdiğimiz ulusal ve uluslararası sempozyumlar, tarih, edebiyat konferansları, paneller; tiyatro, sinema gibi kültürel etkinliklerin de gençlerimizin eğitiminde önemli bir yeri var. İlçemize gelen değerli isimlerle tanışma imkanı bulan gençler, onların bilgi ve birikimlerinden faydalanıyorlar. Geçen sezon başlatmış olduğumuz Aydos Okuma Kulübü çerçevesinde her ay bir yazarımızı öğrencilerimiz ile buluşturuyoruz. Yazarın 500 adet kitabını öğrencilere önceden dağıtarak okumalarını sağlıyoruz. Bu kapsamda yaklaşık 4 bin öğrencimize kitap hediye ettik ve yazarlar ile buluşturduk. Ayrıca bazı kültürel programlarımızı okullarda gerçekleştirdik: geçen sezon tarih, edebiyat, bu sezon İstanbulensis Şiir Festivalimizi okullarımızın salonlarında gerçekleştirdik. Çocuk tiyatrosu gösterimlerimiz geçtiğimiz yılın şubat ayında hizmete girdiği günden bu yana, her hafta 2 seans çocuk tiyatrosu gösterimimiz oldu ve yaklaşık 38 bin öğrenci faydalandı. 2010 yılında kültür merkezimizin açılması ile birlikte ilçemizde hiç sinemaya gitmemiş 30 bin öğrencimize sinema gösterimi yaptık. Bununla birlikte ilçemizde öğrencilerimiz için zengin bir kaynak olmasını istediğimiz ve başka ilçelere gitmek zorunda kalmayacakları bir kütüphanemiz açıldı. 25 bin kitaplı Aydos Kütüphanesi, onların eğitimi için önemli bir merkez olma niteliği taşıyor” dedi.

Pendik Merkez İlköğretim Okulu ve Üsküdar Mehmetçik İlköğretim Okulu’nun açılışlarına canlı bağlantının gerçekleştirildiği törende, kurdela kesimi yapılarak Sultanbeyli Gediktaş Anadolu İmam Lisesi Sultanbeyli’ye armağan edilmiş oldu.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2012, 20:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17