Pendik'te ‘Geleneksel İlköğretim Okulları Arası Fen Bilimleri Proje Yarışması’ başladı.

Pendik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Geleneksel İlköğretim Okulları Arası Fen Bilimleri Proje Yarışması’ başladı. 57 okulun katıldığı etkinlikte, onlarca bilim projesi, sahildeki...

Pendik'te ‘Geleneksel İlköğretim Okulları Arası Fen Bilimleri Proje Yarışması’ başladı.

Pendik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Geleneksel İlköğretim Okulları Arası Fen Bilimleri Proje Yarışması’ başladı. 57 okulun katıldığı etkinlikte, onlarca bilim projesi, sahildeki çadırda görücüye çıktı. Geri dönüşüm projelerinden otomasyonlara, elektrik tasarrufundan mekanik tutacaklara kadar onlarca proje arasında, en fazla ilgiyi ‘Akıllı Ekran’ ve ‘Masaya dökülen su doku’ çekti. Belediye Başkanı Kenan Şahin, Kaymakam Cafer Odabaş ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri,kurdele töreni sonrası stantları tek tek dolaşarak öğrencilerden bilgi aldı.

‘Akıllı Ekran’ projesi büyük ilgi gördü

100’den fazla projenin yer aldığı etkinlikte en dikkat çeken çalışma arasında ‘Akıllı Ekran’ oldu. Alemdar Paşa İlköğretim Okulu öğrencileri Sümeyye Erol, Sümeyra Sözügüzel ve Gökçe Aktaş’ın yaptığı proje sayesinde çocukların ekrana fazla yaklaşması engellenmiş oluyor. Yapımı bir hafta süren projede, sensör sayesinde monitöre fazla yaklaşınca elektrik kesiliyor ve ekran kapanıyor. Sistem, kullanıcının mönitöre 30 cm'den fazla yaklaşmasıyla devreye giriyor.

Oyuncak aracı sesli komut ile yürüyor

Bir diğer ilgi çeken proje ise Mesut Sağlam’ın ses komutu ile hareket eden otomobili oldu. Erol Güngör İlköğretim Okulu 8D sınıfı öğrencisi Mesut’un aracı zaman zaman komutları karıştırsa da ses ile hareket edebildiğini konuklara gösterdi.

Ödüller, 23 Nisan akşamı Greenpark Otel’de verilecek

Sahildeki çadırda gerçekleştirilen etkinlikte, oylamaya katılan vatandaşlar beğendikleri projeyi kendilerine verilen kağıtta belirterek oy sandığına atacak. 21 Nisan Cumartesi günü sona erecek olan oylama sonucunda, dereceye giren okul ve öğrenciler, Greenpark’ta düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.Birinci okula 3 bin TL ve öğrencilerine de diz üstü bilgisayar hediye edilecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2012, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17