Dap Yapı -Ağaoğlu Kartal projesinde imzalar atıldı

Emlak Konut GYO'nun Kartal arsası için düzenlediği ihaleyi kazanan Dap Yapı - Eltes İnşaat proje ortaklığı dün sözleşmeyi imzaladı.

Dap Yapı -Ağaoğlu Kartal projesinde imzalar atıldı
İçinde okul, AVM, hastane, rezidans, ofis ve cami gibi birçok farklı unsuru barındıracak olan ve önünde marina bulunan ilk karma projeyi hayata geçirmek üzere çalışmalar başladı.

Rekor katılımlı ihale

1. oturumu 13 Aralık 2012 tarihinde yapılan ihale, Emlak Konut GYO'nun en çok katılım yapılan ihalelerinden biri oldu. Kartal Çavuşoğlu Mahallesi'ndeki 13 parsel Arsa için Gayrimenkul ve İnşaat sektörünün dev firmaları yarıştı. 41 şirketin katıldığı ilk oturumun ardından 25 Aralık'ta yapılan 2. oturumda 1 milyar 335 milyon TL hâsılat taahhüdü veren Dap Yapı-Eltes İnşaat proje ortaklığı ihaleyi aldı.

İstanbul'un hızla gelişen bölgelerinden Kartal'da yer alan Arsa üzerinde toplam 141.896 m2 inşaat alanı bulunuyor. Bunun 122 bin 271 metrekaresi konut ve hizmet alanı, 11 bin 614 metrekaresi özel sağlık tesisi, 4 bin 501 metrekaresi özel eğitim tesis alanı ve 3 bin 509 metrekaresi ticaret alanı olarak yapılandırılacak.

Emlak Konut GYO, Kartal Çavuşoğlu Mahallesi'nde yer alan taşınmazları 8 ay önce KDV hariç 20 milyon 625 bin lira ödeyerek TOKİ'den satın almıştı.

İki dev şirketten güç birliği

İnşaat sektöründe kendi markalarıyla binlerce konut üreten Dap Yapı ve Eltes İnşaat yetkilileri ilk kez bir proje ortaklığı gerçekleştirdiklerini belirterek, oluşan güç birliğinden eser niteliğinde bir proje doğacağının altını çizdi.konuthaberleri.com

Kartal'daki toplam 64 bin 502 metrekarelik büyüklüğe ve 141 bin 896 metrekare inşaat alanına sahip arsada, ortak vizyonla muhteşem bir proje hayata geçireceklerini vurgulayan Dap Yapı ve Eltes İnşaat, "bilgi, birikim ve güçlerin müşterek kullanımında sektör adına önemli gelişmeler kaydedilecektir" açıklamasında bulundu.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz; ‘'Dap Yapı olarak ilk kez proje ortaklığı gerçekleştiriyoruz. Ülkemize ve insanımıza hak ettiği sağlıklı, modern ve üstün teknolojik özelliklere sahip binalar kazandırma hedefinde birleştik.Emlak Konut da, devlet kurumu disipliniyle özel sektör anlayışının bir araya geldiği nadir örneklerden biri. Hepimiz, dünyadaki inşaat teknolojilerini yakından takip ederek, Türkiye'ye pek çok yenilik getirdik. Emlak GYO çatısı altında güçlü, saygın ve benzersiz bir projeye imza atacağız.

Devletin kasasına 535 milyon lira girecek

Arazi çok kıymetli; dolayısıyla ihaleye çok yoğun bir katılım oldu. Herkes beklenen fiyatların üzerine çıktı. Devletin kasasına 535 milyon lira girecek. Hasılata göre bu rakam artacaktır. Tahminimce toplam satış değeri 1.5 - 2 milyar liraya çıkar.

Önünde marina olan ilk karma proje

Bu proje İstanbul'un denize sıfır, bu ölçekteki tek Gayrimenkul projesi olma özelliğini taşıyor. Kartal'daki arsanın benzerini dünyada aradım ama bulamadım. Bu kadar geniş kapsamlısını görmedim. İçinde marina, okul, AVM, hastane, rezidans, ofis ve cami gibi birçok farklı unsur yer alıyor. Önünde marina bulunan ilk Karma Proje. Projenin konseptini neredeyse tamamladık. Türkiye'deki mimarlarımız, İngiltere'den bir mimarlık ofisiyle birlikte gece gündüz çalışıyor. Her adımı büyük bir heyecanla takip ediyorum. Gelen eskizlere gece yarısı uyanıp baktığım oluyor. İstanbul'un en güzel arazisinde ülkemizi ulusal arenada temsil edebilecek eserler inşa edeceğiz. Dünyada ses getirecek bir proje olacak. İstanbul'a gelen her turistin görmek isteyeceği, insanların saatlerce durup seyredebileceği, bir eser olsun istiyoruz.
Ben Türkiye aşığı bir insanım. Kartal'da dünya ölçeğinde bir proje üreterek ilçeyi 3-5 basamak yükseğe çıkaracağız. Hayata geçmesiyle birlikte Kartal sahil şeridindeki fiyatlar katlanacak. Bizim projemizle birlikte Kartal'da diğer firmalar da harekete geçtiğinde, bölgenin çehresi tamamen değişecek.

Yeni bir metropol oluşacak

Projemiz, Zaha Halid'in Kartal için tasarladığı dönüşüm alanının önünde yer alıyor. Anadolu yakasında birinci derece merkez oluşturma vizyonuyla geliştirilen Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi, çevresiyle birlikte 4.5 milyon insanı barındıracak. İstanbul için yeni ve uluslararası ilgi odağı bir iş ve yaşam merkezi doğmuş olacak. Metro, Marmaray ve deniz ulaşımı ile İstanbul'un tüm alanlarına, Sabiha Gökçen Havalimanı ile yurtiçi ve yurtdışına bağlanacak. Karayolu ve demiryolu bağlantıları ile konut alanlarını birbirine bağlayan kültürel alan, opera evi, park, oteller, restoranlar, yat limanı ve marina yer alacak.

Kartal, Büyükdere Caddesi’ne alternatif olacak

DAP YAPI olarak son dönemde en prestijli projelerimizi Kartal-Maltepe bölgesinde hayata geçirdik. Anadolu yakasının Büyükdere Caddesi ve Levent'i olma yolunda ilerleyen Kartal-Maltepe, ulaşım ve konum açısından avantajlı bir bölge. E5 ve TEM bağlantısı hem özel araç hem de toplu taşıma için güçlü ulaşım aksları yaratıyor. Kadıköy-Kartal Metro hattı, Kartal-Maltepe'nin cazibesini artıracak. 7-8 yıl sonra herkes Kartal-Kadıköy sahil şeridinde oturmak isteyecek. Buraların değeri Levent-Maslak hattını geçecek.

Evler yüzde 1 KDV ile satılacak

İhalenin 31 Aralık 2012'den önce yapılması nedeniyle projedeki konutlar KDV artışından etkilenmeyecek.
 


konuthaberleri.com
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2013, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17