Şehit, Şehir ve Şiir Gecesi düzenlendi.

Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü “Şehit, Şehir ve Şiir Gecesi” düzenlendi.

Şehit, Şehir ve Şiir Gecesi düzenlendi.
banner46
Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Şehit, Şehir ve Şiir Gecesi” Bülent Ecevit Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.


Geceye Belediye Başkan Yardımcısı, Cumhuriyet Başsavcısı, İlçe Milli Eğitim Müdürümü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü, İlçemiz şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli iştirak etti.


İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ali Rıza AKA yaptığı konuşmada ecdadımızın şehirleri fethederken gönülleri de fethettiğini söyledi. Birçok kadim şehrimizi yâd eden Ali Rıza AKA, İstanbul’la ilgili olarak “Akşemseddin’in duası, Fatih’in sevdası İstanbul… Yahya Kemal’i, Necip Fazıl’ı, Orhan Veli’yi ve daha nice şairi baştan ayağa sevdasıyla boyayan şehir. Şairin ilham kaynağı, şiirin yurdu.” ifadelerini kullandı.


Mülteciler konusunda ise Ali Rıza AKA: “Ölümün kol gezdiği, hayatta kalmanın mucizelere bağlı olduğu bu iklimden, çaresizlik içinde son bir çırpınışla kollarımıza atılan mazlumlara çok şükür ki devletimiz kucak açmaktadır. Necip milletimiz mülteci kardeşlerimizle ekmeğini paylaşıyor, 21. yüzyılın pragmatist insanına hakikaten bir insanlık dersi veriyor.” dedi.


Haçlı Seferleri başta olmak üzere tarih boyunca topraklarımızın çeşitli saldırılara maruz kaldığını belirten Ali Rıza AKA: “15 Temmuzda gördük ki, aynı ehli salibin yerli işbirlikçilerle birlikte planladıkları hayâsız akınları, hileli tuzakları devam etmekte. Dün olduğu gibi bugün de yılmadık, yıkılmadık. Göğsünde kocaman bir yürek taşıyan yedisinden yetmişine bütün vatan evlatları uçaklara, helikopterlere, tanklara meydan okudu.  Ya istiklal ya ölüm düsturuyla yaşadık, istiklalimizi kaybetmektense ölmeyi tercih ettik.” diyerek bağımsızlık vurgusu yaptı.

 
Konuşmasının son bölümünde şehitlerimize hitaben “Bugün aziz şehitlerimize karşı en büyük görevimiz yüreklerimizi kenetlemek, birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi pekiştirmektir. ‘Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?’ sırrına ermek ve bu öğretiyi çocuklarımıza öğretmektir. Sözlerime son verirken tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şehit yakınlarına sabrı cemil diliyorum.”  dedi.

 
Programın birinci temasında “15 Temmuz Şehitleri” temalı bölümünde, başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimiz yâd edildi. 15 Temmuzla ilgili hafızalarımızdan silinmeyen görüntülerin yer aldığı videolar, slaytlar izletildi.


“Şehir” temalı bölümde, özellikle İstanbul’u anlatan slaytlar gösterildi, Öğretmenler Korosu eşliğinde türküler söylendi, Necip Fazıl’dan, Orhan Veli’den ve muhtelif şairlerden şiirler okundu. Ünlü sanatçı Umut MÜRARE de yeni albümünden mültecilerle ilgili bir ezgi seslendirerek geceye anlam kattı.

Program çiçek takdimi ve toplu fotoğraf çekimleriyle sona erdi.  
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2016, 22:48

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17