Altınok Öz Meydan okudu! Öz “O Cami'yi yaptırmayacağım! Kur-an Kursunu yaptırmayacağım“ dedi.

CHP'li Belediye Başkanı Altınok Öz'den Soğanlık halkını ve Cami Cemaatini üzecek şok sözler.

Kartal'da ikinci defa seçilmenin verdiği kompleksle öz güveni adeta tavan yapan CHP'li Belediye başkanı Altınok Öz, İktidar partisi'ne ve İBB'ne meydan okudu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Soğanlık'a adeta değer katacak büyük bir cami ve meydan yapmaya hazırlanıyor. Buna içerleyen ve kürsüden meydan okuyan Öz "O Cami'yi yaptırmayacağım! Kur-an Kursunu, İmam'a evi yaptırmayacağım. Soğanlık Lale meydanını hak etmiyor mu?" dedi.

Soğanlık Yeni Mahalle'de 1088 ada, 5 parsellik alan üzerine kurulu 9 binanın yıkım töreninde konuşan Kartal Belediye başkanı kamuoyunda çok tartışılacak söylemlerde bulundu.


O Cami'yi yaptırmayacağım! Kur-an Kursunu yaptırmayacağım!


Başkan Altınok Öz, "Soğanlık’ta Merkez Camii çürük. O camiyi yıkalım, yıkılan cami görevine devam etsin. Yanına da prefabrik cami yapalım. Kim yaptı? Kartal Belediyesi yaptı. Siyaset dine o kadar giriyor ki cami yapılacak yeri park alanı yaptılar, park alanı olacak yeri de cami olarak değiştirdiler. Buyurun, prefabriği yıkın, oraya yapıyorsanız yapın. Dönüşüm tamam ama dönüşürken siyasete hayır diyoruz. Benim olduğum dönemde o camiyi yaptırmayacağım. 1876 yılında Haseki Sultan verem hastalığına yakalanıyor, buraya geliyor. Soğanlık'ta yani burada laleyi görüyor, saraya götürüyor. Osmanlı'da lale devrine ismini veriyor. O dönemde Hollandalı bir profesör, o has bahçedeki laleleri alıp Hollanda’ya götürüyor. Bugün Hollanda, o uçsuz bucaksız lale tarlalarıyla ülke ekonomisine milyarlarca dolar getiriyor. Lalenin çıkış yeri neresi? Kartal Soğanlık. Peki Kartal Soğanlık, bir lale meydanını hak etmiyor mu da sen oraya caminin yanında meydan dediğimiz yere Kur-an Kursu ve İmam'a ev yapmaya kalkıyorsun? Yaptırmayacağım!  Bu kentin kültürüyle kimsenin oynamasına, dinle kimsenin oynamasına izin vermeyeceğim" dedi.


Altınok Öz'ün Nisan 2016 da Cami Dernek başkanını tehdit ettiği iddia edilmişti.
İşte o haberimiz;


Altınok Öz bana “Beni yok saydın. Seninle hesaplaşacağım!“ dedi.

22 Nisan 2016 Cuma

Altınok Öz Cami Dernek başkanı ve yönetimini neyle tehdit etti.

Altınok Öz bana 'Beni yok saydın. Seninle hesaplaşacağım!' dedi.

Soğanlık Merkez Camii ve Kur’an Kursu Yaptırma Derneği Başkanı Ali Öcal gazetemize yaptığı açıklamada çok çarpıcı iddialarda bulundu

"Beni yok saydın. Seninle hesaplaşacağım!"

Soğanlık Merkez Camii ve Kur’an Kursu Yaptırma Derneği Başkanı Ali Öcal "Camimiz bu gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılıyor.  İBB yıkım ekibiyle, zabıtasıyla, itfaiyesiyle, ambulansıyla burada çalışıyor bu gün. Bu yıkımdan sonra ki ilk işimiz 2 bin kişilik prefabrik mescit, İBB tarafından yapılacak ve şu an mevcutta hazır bulunan prefabrik te yıkılacak. Yeni Cami’nin temeli atılacak. 10.556 metre karelik bir alanı olacak. Bu alanda Camii’ye ait külliyeler, taziye evi, konferans salonu, Kur-an kursu, Lojman olacak. Atatürk Caddesi ve Manolya Caddesi tamamen battı çıktı dediğimiz yer altına alınacak. Bu iki caddenin alanları da Camii’ye dahil olacak. Büyük bir kent merkezi planlanıyor. Hem de trafik açısından bir rahatlama olacak. Yeni yapılacak Camii’nin zemininde 2 bin kişi, alt bodrumunda da 4 bin kişi namaz kılabilecek. Camii’nin avlusuyla beraber 10 bin kişiye hitap edilebilecek. Osmanlı mimarisine uygun mükemmel bir Camii yapmayı planlıyoruz. Allah nasip ederse 2019 yılında bitirilmesi planlanıyor. Bu arada şunu de geçmeden ifade edeyim bu Camii’nin bu aşamaya gelmesinin yegane başarısı ve müsebbibi ilçe başkanı Mehdi Akman’dır. Aynı zamanda Kubilay Salih Vatandaş’, Hüseyin Karakaya, Yunus Fırat Aydın, Temel Yaz Bu Camii için çok büyük destek verdiler.

"Biz belediye başkanıyla sürtüşmek ve tartışmak istemiyoruz."

Biz belediye başkanıyla sürtüşmek ve tartışmak istemiyoruz.

Belediye başkanına Cuma Namazı çıkışı nezaketen hoş geldin dedim. Onun yaptığı planın bozulmasının bütün suçlusu olarak beni görüyor. “Sen benim projemi değiştirdin. Benim planımı ve beni yok saydın. Seninle hesaplaşacağım. Hakkımı helal etmeyeceğim” diyor. Bende dedim ki “Başkan sen buranın belediye başkanısın. Buranın ihtiacını karşılayacak Camii yaptın da sana kim mani oldu.  Senin yapacağın Camii 500 kişilik cemaat alıyor. Bizim yapacağımız Camii de ise 10 bin kişi namaz kılabilecek. Buna vatandaş, halk ne der? Senin vatandaşın arzusunu yerine getirmen gerekmiyor mu?” Benle tartıştı.  Benden sonra da cemaatle ve arkadaşlarla tartışmış. Duyduğuma göre “Ben İBB’ye, size buraya kesinlikle bir çivi çaktırmam. Bu buna bütün gücümle engel olacağım.” Hatta mahkemeye dahi vereceğini söylemiş. Biz belediye başkanıyla sürtüşmek ve tartışmak istemiyoruz. Bizim burada ki derdimiz bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. 500 kişilik-1.000 kişilik Camii buranın ihtiyacını karşılamıyor. O yüzden böyle bir girişimde bulunduk. Yoksa her hangi bir kastımız, garezimiz yada siyasi bir amacımız yoktur. Bunu buradan özellikle belirtmek istiyorum. Belediye başkanımıza da burası için yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz “ Diyerek sözlerini sonlandırdı. Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 23:02

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17