Gezi Parkı İçin İstanbul'da Referandum kararı çıktı

Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı olaylarıyla ilgili oluşturulan 11 kişilik heyetle görüşmesi sona erdi. Görüşmeden referandum sonucu çıktı.

Gezi Parkı İçin İstanbul'da Referandum kararı çıktı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik: Bu meseleyi referandum ile İstanbul halkına soracağız.


Taksim Gezi Parkı 'nda bulunan eylemcilere artık "Parkı boşaltın" diye seslendi. AKM binasının referanduma dahil olmayacağını söyledi.


AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşen 'Taksim Gezi Parkı' görüşmesi 4 saat 25 dakika sürdü. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, görüşmeye ilişkin basına açıklama yaptı.Başbakan Erdoğan'ın insana faydası dokunmayan hiçbir şeyin içinde olamayacaklarını söylediğini belirten Hüseyin Çelik, orantısız güç kullanan polislerin gerekli soruşturma sonunda ceza alacağını ifade etti."Makul ve meşru taleplere yüreğimiz de kapımız da açıktır." diye konuşan Çelik, Başbakan'ın "Madem ki halkın ne düşündüğünü bilmek istiyoruz, o zaman referandum seçeneğini yetkili kurullara götürebiliriz." şeklinde bir alternatif sunduğunu belirtti.Hüseyin Çelik, "Toplantıdan çıkan somut şudur: Biz bu meseleyi referandum ile İstanbul halkına soracağız. Halktan gelecek karara saygı duyuyoruz." diedi.Gezi Parkı'ndaki eylemcilere de seslenen Çelik, bu görüşmeden sonra bir an önce parkın boşaltılmasını istedi.Çelik ayrıca, Atatürk Kültür Merkezi binasının referandum konusu olmadığını açıkladı.İLETİŞİM KANALI AÇILDIGörüşmeye katılan isimlerde akademisyen İpek Akpınar da toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Diyaloğa inanan kişiler olarak bir iletişim kanalı açıldığını düşünüyorum. Bireysel olarak, sorumlu vatandaşlar olarak buradayız. Gezi Parkı'ndaki deneyimleri aktardık. Gezi Parkı'nın park olarak kalmasını, şiddetin durdurulmasını ve sorumluların soruşturulmasını istiyoruz. Katılım sürecinin devam etmesini istiyoruz. Gezi Parkı'nın bun anlamda örnek teşkil etmesini istiyoruz. Bu çerçevede yetkilleri ve sorumluları sağduyuya davet ettik." dedi...

kaynak; habervaktim

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2013, 00:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17