banner9
29 Kasım 2013 Cuma 10:50
Demirli Yapı Twinstar'ın Yakacık'ta inşaat yaptığı bölgenin heyelan raporlarını yayınlıyoruz.
banner10
Bilim adamlarının Yakacık Spor Caddesinin üstündeki bazı bölümlerin “Heyelan bölgesinde bulunduğu, heyelan tehlikesinin devam ettiği, yakın gelecekte bölgenin heyelandan etkileneceği, yapılaşmanın sakıncalı olduğu” yönünde rapora gazetemiz ulaştı. 


Heyelan raporlarına rağmen; Demirli Yapı, Kartal'da onlarca mimar varken, mimari projesini CHP Kartal Belediye Meclis üyesi ve imar komisyonu başkanı Osman Güdü’ye yaptırdığı iki binanın çalışmasını yapmakta.


HEYELAN RAPORU’na rağmen Kartal Belediyesi’nin Demirli Yapı’nın inşaatına neden önlem almadığı, zamanında istinat duvarı yaptırtmadığı ve neden ruhsat verdiği kamuoyunda şüpheler uyandırdı.


Rapor ne diyor?


İstanbul Teknik Üniversitesi’nden, Prof. Dr Hakkı Eyidoğan (İTÜ Maden Fakültesi), Prof. Dr. Mustafa Erdoğan (İTÜ Maden Fakültesi), Doç. Dr. Cengizhan İpbüker (İTÜ İnşaat Fakültesi)in konuyla ilgili hazırladığı raporda çarpıcı tespitlere yer veriliyor.

Rapor’un sonuç bölümü özetle şöyle.. ?

 1-Yakacık 944 ada, 119 pafta, 82 parsel sayılı gayrimenkul dahil olmak üzere Koru Sitesi olarak adlandırılan alanın tamamı ile Geriatri Hastanesi arazisi ve spor caddesi arasında kalan bölgenin tamamı yamaç molozu üzerinde bulunmaktadır.
 
2-Heyelan hareketi, Dr. Hulki Müderrisler Geriyatri Hastanesinin inşaat çalışmalarına yönelik temel hafriyat kazısından sonra başlamıştır. Çevrede yaptığımız incelemede, Geriyatri Hastanesinin temel hafriyatı ve onu izleyen inşaat aşamasından önce arazi duyarlıdır ve her hangi bir deformasyon oluşmamıştır.


Heyelan Hastane inşaatının önünden başlamış ve daha güneydeki spor caddesine kadar ulaşmıştır. Heyelan Koru sitesinin bahçe duvarını, ortak mülkiyet durumundaki havuzun önemli bir kısmını, site içi istinat duvarlarını, merdiven basamaklarını, elektrik su ve kanalizasyon alt yapısı ile site içindeki bir binayı tahrip etmiştir.


Spor caddesinde ki 4 binayı kullanılmaz hale getirmiştir.
Çarpıcı sonuç Tarafımızdan hazırlanan heyelan kinematiğine ilişkin sonuçlar çarpıcıdır.


Bu sonuçlara göre heyelan hala devam etmektedir.Harekete bağlı tahribatın ve etkilenme bölgesinin yağışlı periyotlarda hızla artacağı görülmektedir.


Gerekli mühendislik önlemlerinin alınmaması halinde hastane inşaatı dahil olmak üzere, Koru sitesinin tamamı ile Koru yolunun kuzeyindeki konutların tamamı yakın bir gelecekte bu heyelandan etkilenecektir.

Aynca kayan malzeme daha düşük kotlardaki (Spor caddesinin altındaki) konutları tehdit etmektedir” denilmekte.


Bilim adamlarının rapora çekip eklediği resimler;

Heyelan raporuna rağmen eskiden villa imarlı olan alana inşaat yapan Demirli Yapı firma yetkilileri gazetemizi ziyaret ederek istinad duvarı çalışmalarına başladıklarını ve gerekli tedbirleri aldıklarını ifade ettiler.


Son Güncelleme: 29.11.2013 10:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner17