Nostaljik Tramvay 101 yaşında.

İstiklal Caddesi’nin vazgeçilmezi, İETT’nin İstanbul halkına armağanı Nostaljik Tramvay, 101’inci doğum gününü kutladı.

Nostaljik Tramvay 101 yaşında.
Tünel Meydanı İETT Genel Müdürlüğü önünde başlayan ve kar yağışı altında yapılan kutlamada nostaljik tramvaylar süslendi, yolculara salep ikram edildi. Sürpriz hediyelerle karşılanan yolculara Nostaljik Tramvay görünümlü kitap ayraçları ve hatıra yastıklar hediye edildi.

Kutlamada konuşan İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, bugünün doğum günü olmasının yanı sıra ayrı bir anlamının da 115 no’lu tramvayın hizmete alınışı olduğunu ifade etti. İstanbul’un ilk tramvaylarından biri olan 115 no’lu tramvayın aynı zamanda köprü geçen ilk tramvay olduğunu belirten Kahveci, “Galata Köprüsü’nü ilk geçen tramvay olan 115 no’lu tramvayı aslına uygun olarak yeniledik ve İstiklal Caddesi yolcularına armağan ediyoruz” dedi.

Tramvay vagonlarından birinde yolculuk esnasında nostaljik şarkıların seslendirildiği bir konser de verildi. Kar yağışının etkili olduğu kutlamada yolcular ve İstiklal Caddesi’ndeki vatandaşlar fotoğraf çekmek için adeta yarıştılar.

Doğum Günü’nde Hizmete Alınan 115 Numaralı Tramvay’ın Tarihi

115 numaralı tramvay 1914 yılında üretilmiş, İETT’ye ait ilk elektrikli tramvaylardandır. Kırmızı renklidir. Birinci mevki bir motris (çekici) olup daha çok Tünel çıkışlı Maçka, Kurtuluş (Tatavla) ve Şişli bölgesindeki hatlarda hizmet vermiş, bazen Fatih, Edirnekapı ve Yedikule semtlerine de çalışmıştır.

1914 yılında hizmete girdiğinden Eminönü ile Galata’yı birbirine bağlayan Galata Köprüsü üzerinden geçen ilk tramvaydır. Taksim-Tünel hattında çalışan nostaljik tramvayla aynı modeldir.

115 numaralı tramvay, Avrupa Yakası’nda uzun yıllar hizmet verdikten sonra 1961 yılında Anadolu Yakasına nakledildi. 1966 yılına kadar da bu bölgedeki hatlarda çalıştı. Anadolu Yakasındaki tramvayların kaldırılması üzerine İETT İkitelli Garajı’na alındı.

1989 yılında Taksim-Tünel hattında nostaljik tramvay çalışmalarının başlamasıyla birlikte araçlar yeniden bakım ve restorasyon yapıldı. Taksim’de bulunan tramvay atölyesine alınan 115 numaralı tramvay geçtiğimiz yıl İETT’li ustalar eliyle, (8 kişilik ekip) eski daire başkanları (Yüksek Elektrik Mühendisi Nusret Alperöz, Oğuz Tangür ve Güven Otman) danışmanlığında, İETT emeklilerinin destekleriyle yeniden ayağa kaldırıldı.

Çalışmalar bir yılda tamamlandı. Tamamen hurda vaziyette olan tramvayın bütün mekanik aksamı, ahşap kısmı, motorları, çatısı, arşe takımları (daha önceki numunelere bakılarak) tamamlandı ve orijinal numarası (115) aynen korunarak yazıldı. 115 no’lu tramvay elektrikli tramvayların 100. yılı anısına restore edilerek yolcu taşımaya başladı. 
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 00:38

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17