Vatandaşın Malını 2 defa sahte tebligatla sattılar.

Kartal Belediyesi 2 defa ihale yaptı, Postacı da 2 defa tebligatta sahtecilikle yargılanıp ceza aldı.

Vatandaşın Malını 2 defa sahte tebligatla sattılar.

Kartal'da 28 m² dükkanı olan vatandaş, tapudan gelen mesajla malının satıldığını öğrenince soluğu savcılıkta aldı.

2 DEFA İHALE, 2 DEFA EVRAKTA SAHTECİLİK!

Kartal Belediyesi'nin 28m² dükkanının payını sattığını öğrenen vatandaş savcılığa suç duyurusunda bulundu.  İstanbul Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi 2022/100 Esas dosya numarası ile vatandaşın malını satmak üzere Kartal Belediyesi'nin düzenlediği ihalenin posta tebliğ evrakına sahte imza atan postacıyı ÖZEL EVRAKTA SAHTECİLİK suçu ile yargıladı. 

SAHTECİLİK- 1

Vatandaş şikayetinde; Postacının sahte belge düzenlediğini, görevini ihmal ettiğini ve resmi belgede sahtecilik suçlamalarında bulundu. Kartal Belediyesi'nin Birinci satış günü 21.04.2021 olarak tayin edilen 31.01.2021 tarihli E-11159249........ sayılı pay satış kararının tebligatının İbrahim P. isimli postacı tarafından vatandaş adına sahte imza atarak kendisine tebliğ edilmediğini belirtti. Kartal Belediyesi'nin birinci satış komisyonunda bazı üyeler covit-19 hastalığına yakalanınca ilk satış iptal edilmiştir.

SAHTECİLİK-2

Kartal Belediyesi'nin Birinci satış günü 21.04.2021 olarak tayin edilen 31.01.2021 tarihli E-11159249........ sayılı COVİT-19 nedeniyle iptal edilince 20.05.2021 tarihine ihale ertelenmiş ve bu karara ilişkin mektup  04.05.2021 tarihinde postaya verilmiştir. Mektup 05.05.2021 tarihinde posta dağıtıcısına verilmiş, ve arsa sahibine bizzat teslim edilmiş olarak görülmektedir. Sahteciliği yapan postacının Cezalandırılmasını talep ediyoruz." Denildi.   

OLAY ŞÖYLE GELİŞTİ;

İstanbul İli, Kartal İlçesi Petroliş Mahallesinde bulunan arsada 20/1000 paya sahip vatandaşın dükkanının da olduğu bina riskli yapı ilan edilerek yıkıldı. Dükkanı yıkılan vatandaşa ihtar keşide edildi. Vatandaş verdiği cevabı ihtarda toplantının yasal olmadığını sözleşme yapmak için kendisine inşaat firmasının gelmediğini, esasen 28 m² kendisine dükkan verilmesi halinde (hak edilen dükkan) sözleşme yapmaya hazır olduğunu beyan etti.

VATANDAŞA "MALINIZ SATILDI!" ŞOKU!

İşlemleri devam eden vatandaş, müteahhit ile sözleşme yapmayı beklerken tapudan kendisine gelen mesajla malının satıldığının şokunu yaşadı.

TEBLİGATTA SAHTECİLİK YAPILDI!

Dükkanından olan vatandaş savcılığa yaptığı suç duyurusunda; "6306 sayılı afet riski altında ki alanların dönüştürülmesi hakkında Kanunun 6. Maddesinin 1. Fıkrası uyarınca yapılması gereken işlemlerde tebligatta sahtecilik yapılmıştır. Kartal Belediyesince birinci satış günü tayin edilen satış işlemine ilişkin Evrak iadeli taahhütlü mektupla postayla gönderilmiştir ancak tebligatta imza ve belge de sahtecilik yapılmıştır." Denildi.

POSTACIYA CEZA!

İstanbul Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi Karar verdiği hükümde; Postacı İbrahim P. isimili vatandaşın Resmi Belgede Sahtecilik suçundan cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de, sanığın taşeron firma çalışanı olduğu, memur olmadığı eyleminin TCK'nun 207/1. Maddesine mümas Özel Belgede Sahtecilik suçu işlediği sabit olduğu. 1 yıl hapis cezalandırılmasına. Sanık aynı kasıt altında aynı suçu aynı kişiye birden fazla işlediğinden verilen cezadan 5237 sayılı TCK'nun 43/1. Maddesi uyarınca takdiren 1/4 oranında arttırılarak 1 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına. Sanığın geçmişi sosyal ilişkileri, fiilden sonra ki ve yargılama sürecinde ki davranışları  göz önüne alınarak SANIĞIN 1 YIL 15 GÜN HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA, 5271 sayılı CMK'nun 231. Maddesine 5560 sayılı kanunun 23. Maddesi ile eklenen 5. fıkra uyarınca sanığa verilen hapis cezası hükmünün HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA karar verildi.

Kartal'da hangi yeni binanın ruhsatını Mahkeme iptal etti?

Haberin Devamı Gelecek...

İLGİLİ HABERİMİZ;

Kartal'da hangi yeni binanın ruhsatını Mahkeme iptal etti?

"Evlerden ırak olsun!" Denilen olay Kartal İlçesinde yaşandı.

İstanbul İdare Mahkemesi Kartal'da ki yeni olan ve içinde onlarca insanın yaşadığı binanın Yapı Ruhsatını iptal etti.

- Hangi binanın Yapı Ruhsatı iptal oldu?

- Neden iptal oldu?

- Mağdur O Vatandaşın ve maliklerin malı, satın almak için verdikleri paraları havaya mı uçtu?

- Milyonlarca lira vererek yepyeni konut alıp güvenle ve huzurla yaşama hayalleri kuran maliklerin binalarının artık ruhsatsız yani kanunsuz olduğundan haberleri var mı?

- Kartal Belediyesi mi Vatandaşları mağdur etti? Yoksa Binayı Kentsel Dönüşümle yapan Müteahhit mi? Belediye iddialara ne cevap verdi?

- Vatandaşa tebliğ etmeyerek Postaneden sahte belge mi düzenlediler?

- Postanede ki postacı yargılandı mı? Ceza aldı mı?

- Postacı evrakta sahtecilikten suç işleyip ceza aldıysa, Postacıya bu suçu kim işletti?

- Postacıyı evrakta sahteciliğe teşvik eden-edenler var mı? Var ise ceza aldılar mı? Alacaklar mı?

- Kanun gereği Yapı Ruhsatı iptal olan binayı Kartal Belediyesi Yıktı mı? Yıkacak mı?

- Mahkeme yargılayarak ruhsatı iptal ettiğine göre suçlu kim?

- Kentsel Dönüşüm sonucu yıkılan binada ki malik Kartal Belediyesi'nin düzenlediği ihaleye girmesin, giremesin diye mi postacıya evrakta sahtecilik yaptırıldı? Değil ise Postacı bu suçu neden işledi?

Bütün bu soruların iddiaların cevabı BAYRAM'dan sonra yazılmayanları, yazılamayanları yazan İLÇEM GAZETESİ'nden takip edebilirsiniz.

Not: Haberi BAYRAM'dan sonraya bırakmamızın sebebi Mübarek Ramazan Bayramında insanların ağzının tadının kaçmaması içindir. Sabrınız ve ilginiz için şimdiden siz okurlarımıza teşekkür ederiz...

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2024, 15:57

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17