İsmet Uçma'dan 'Kürt Halk Müziği Korosu Kurulsun' Teklifi

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma'dan çözüm sürecine ilişkin ilginç teklif geldi. Uçma, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde 'Kürt Halk Müziği Korosu' kurulması önerisinde bulundu.

İsmet Uçma'dan 'Kürt Halk Müziği Korosu Kurulsun' Teklifi

Çözüm sürecine destek verecek nitelikle adımlar atılmaya devam edilirken bir atak da AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma'nın 'Kürt Halk Müziği Korosu' kurulması teklifi oldu. 


Kurulacak Kürt Halk Müziği Korosu'nun Türkiye'de faaliyette olan opera ve bale salonlarında konserler verebileceğini ifade eden Uçma, Kürt vatandaşların kendi kültürlerinin icra edilmesinden memnuniyet duyacağını söyledi.


ÇÖZÜM SÜRECİNE BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAK


Türkiye'ye herkesin vergi katkısı sağladığını belirten Uçma, "Türkiye'nin çatısı altında yaşayan bütün insan grupları ülkesine vergi katkısı sağlamaktadır. Dolayısıyla bir bölüğün opera ve balede temsil edilip diğer grupların dışlanmasını kabul etmeyiz. Bu bağlamda ben Kürt Halk Müziği korosunu Kültür Bakanlığı bünyesinde kurulmasını istiyorum. Bunun özellikle çözüm sürecine çok büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum" dedi.


KENDİ KÜLTÜRÜMÜZ TEMSİL EDİLSİN


Milletin kültürüne yabancı sanatlar oluşturulduğunu aktaran Uçma, "Biz kardeşliği bizden öncekilerin yaptığı gibi sadece kuru bir telaffuz olarak kullanıp geçmiyoruz. Kardeşliğimizi davranış ve hareketlerimizle ortaya koymaya çalışıyoruz. Kürt Halk Müziği bu bağlamda teklif edilmiş bir öneridir. Bu ülkede milletini yabancı, medeniyet bileşkesine uzaktan yakından alakası olmayan belli gruplar oluşturulmuştu. Bundan kastım toplumumuza yabancı olan opera ve baledir. Toplumumuza yabancı olan tiyatro ve gösteri sanatlarıdır. Bunlar özelde yapsın ancak ben milletin kendi vergileriyle kendi kültür kodlarına bağlı otantiklerinin temsil edilmesini talep ediyorum" diye konuştu.


CHP VE MHP KARŞI DURACAKTIR


Yaptığı 'Kürt Halk Müziği Korosu' teklifine muhalefetin karşı çıkacağını söyleyen Uçma, "Ülkedeki sorunları Kürt kardeşlerimiz yaratmadı. Biz ne zaman bir rahmet dili kullanarak topluma bütünleştirmeye ve kardeş kılmaya kalksak ana muhalefet ve yavru muhalefet bir takım psikolojik hallere bürünüyor. Gerilim ve kan politikalarından beslenen muhalefetin yaptığı ne siyasetle ne de kardeşlikle ifade edilemez. Benim Kürt Halk Müziği Korosu kurulsun teklifim yasalaşma sürecine girerse hem CHP'nin hem de MHP'nin buna karşı duracaklardır. Ama umarım yanılıyorumdur" dedi.


YASA TEKLİFİ DE EDİLEBİLİR


Kürt Halk Müziği Korosu ile birlikte Laz Halk Müziği Korosu önerilerini Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e ileteceğini belirten Uçma, "Önerim olumlu karşılanırsa yasa teklifi de verebilirim" diyerek Diyarbakır, Siirt ve Batman'a gerçekleştirecekleri 'Umut Turu'nda konuyu gündeme getireceğini ve bu ve benzeri tekliflerinin süreciğini söyledi.
kaynak; habervaktim

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2013, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17