Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel'den Erzincan Basınına Ziyaret

Kurban Bayramı vesilesiyle 'baba ocağı' Erzincan’a gelerek bir dizi ziyaretlerde bulunan Başkan Gökhan Yüksel, Kurban Bayramı arefesi Muzaffer Koşan başkanlığında Erzincan Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel'den Erzincan Basınına Ziyaret

Başkan Gökhan Yüksel, medya mensupları’nın Kurban Bayram’ını kutlayarak gerçekleştirdiği ziyaretlerle ilgili açıklamasında; “İstanbul-Erzincan arasındaki köprünün daha  gelişmesini, Erzincan’ın güzelliklerini İstanbul'a ulaştırılması konularında fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

Erzincan Gazeteciler Cemiyeti’nde ulusal ve yerel medya temsilcileri ile bir araya gelerek gerçekleştirmiş olduğu ziyaretler ve temaslarla ilgili tespitlerini paylaşan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, konuşmasında, Erzincan’ın güzelliklerinin İstanbul’a ulaştırılması ve bölge sorunlarının çözülmesinin Türkiye ekonomisine yapacağı katkılara dikkat çekerek; “İlk olarak Erzincan'daki basın mensuplarıyla buluşmuştum. Çok güzel ve sıcak bir buluşma oldu. Ben de iadei ziyarete geldim aslında cemiyete. O gün de bahsettiğim gibi Erzincan Valisi’ne, Erzincan Belediye Başkanı’na, göreve yeni gelen Emniyet Müdürü’ne ziyaretlerim oldu. Ardından Üniversitemizi ziyaret ettim. Erzincan merkezde olan bazı muhtarlarımızla bir araya gelme şansımız oldu. Benim ziyaretime gelen muhtar arkadaşlarım vardı.Kartal'da onlara da söz vermiştim ‘buluşacağız’ diye. Muhtar arkadaşlarımızla bir araya geldik. Bu sohbetlerimizin konusu Erzincan oldu. Akabinde Kartallı olan Kartal'da geçmişi olan bir kaç tane sanayi bölgesindeki iş adamlarımızı da ziyaret ettik. Sohbetlerimizin tamamında Erzincan’ımızın ismini daha iyi noktaya nasıl getirebiliriz, hangi noktalarda birkaç adım atabiliriz diye somut konularda konuştuk. Bu sohbetlerimizin bir kısmında bazen konumuz şelale oldu. Çağlayan'ın güzelliği bazen Ergan Dağı'ndaki kış turizminin daha iyi noktaya gelebilmesi ile ilgili konuştuk. Bir gün sohbetimiz Kemaliye oldu. Kemaliye’nin güzellikleriydi. Ama ana sohbetlerin tamamını da bir 'su sorununun'  olduğunu gördük. Kuraklığın getirmiş olduğu aksaklıklar, Fırat'ın kuruması, Kemaliye’deki su debisinin düşmesi, ‘bunlarla ilgili acaba atılabilecek adımları nelerdir?’ bunları konuştuk.” ifadelerini kullandı.

Bölgenin Gelişmesi İçin Atılacak Adımlar

Başkan Gökhan Yüksel, konuşmasının devamında, bölgenin gelişmesi için atılması gereken adımlara dikkat çekerek; “Hem mülki amirimiz ile konuştuk hem de diğer arkadaşlarımızla konuştuk. Onun dışında da Erzincan -İstanbul arasındaki köprünün gelişmesi, Erzincan ismini ya da Erzincan markasının, bunun ismi bazen tulum peynir, bazen üzüm, bazen festivaller, kültür-sanat, hem yöresel ürünler hem de gelenek göreneklerimiz de dahil olmak üzere Erzincan’ın güzelliklerini İstanbul'a nasıl ulaştırabiliriz, hangi festivaller yapabiliriz, bu isimleri büyütebilmek için Erzincan'dan İstanbul'a gelindiği zaman Kartal’ın bir durak olduğunu tekrar hatırlatırız arkadaşlarımıza. Çünkü Kartal'da da daha önceki sohbetlerimizi de söylediğim gibi 500 bin insan yaşıyor bunun yaklaşık 70 bin 80 bin civarında Erzincanlı hemşehirlilerimiz de Kartal'da ikamet ediyorlar. Dolayısıyla yapılabilecek, Erzincan'ı öne çıkartacak  işler ile alakalı hem kültür-sanat faaliyetleri hem turizm anlamında hem aklınıza gelebilecek öne çıkarmamız gereken diğer konuları ile ilgili de seminerler, fuarlar, tanıtım günleri, bunlardaki sorumluluklarımızdan bahsettik ve önümüzdeki yaza da bu pandemi’nin sıkıntılarını aştıktan sonra Erzincan'da yapabileceğimiz etkinlikler ile alakalı konuştuk. Mesela işte belki bir Çağlayan'da Mollaköy’de ya da Altınbaşak’da kısacası Erzincan'ın herhangi bir noktasında bir hemşehirlilik  buluşması, kardeşliğin şehri Erzincan'da bir festivaller serisini yapmanın sohbetini yaptık. Bölgemizde gezebileceğimiz, çekebileceğimiz yatırımlarla ilgili İstanbul'da Erzincan'da olan dostlarımıza bunu aktaracağımızı, bir heyetle bir daha geleceğimizin sohbetini yaptık. Güzel olan taraf Erzincan'ın samimiyeti hala devam ediyor o sıcaklığı hala devam ediyor olması. Ama iyi olmayan yanlardan bahsedecek olursak, geçim sıkıntısı ya da tarım ve hayvancılığın iyi noktada olamayışı. Su sorunun getirmiş olduğu diğer aksaklıklar ve yaşam ağırlıkları burada da kendini gösteriyor. Bunu aşabilmek için Erzincan'a nasıl yatırım çekebiliriz? Başta yerli turist olmak üzere, çıtayı yüksek tutmak lazım ama zaten yurt dışına çıkan hemşehirlilerimizin gelişi çok kıymetli.

-

İstanbul’da büyük turizm acentelerle bir ziyaret aldığımız kararlardan bir tanesi mesela. Bunun akabinde tabii ki yaşam pahalılığı ile ilgili, maliyetlerin artışı ile ilgili. Pahalı ile ilgili sorunları çözmek çok elimde olan bir durum değil ama en azından bunu da gerekli merciler ile paylaşacağımı ya da bu sohbeti de aktaracağımı yaptığımız görüşmelerde aktaracağım. Erzincan'ın özetle güzelliklerini öne çıkartabilecek adımları yükseltip, tanıtımını yükseltip, cazibesini arttırıp, nasıl Erzincan'a gelen ziyaretçi sayısına, turist sayısına yerli turist ve yabancı turist olarak nasıl arttırabiliriz bunun sohbetini yaptık. Bu bir günde olabilecek bir şey değil, adım adım yapılması gereken tanıtım günleri ile alakalı sorumluluktan da bahsettik, orada da İstanbul'a üstümüze düşeni yapacağımızı söyledik. Şimdiden hem bizi dinleyen, izleyen herkesin kurban bayramını kutluyorum. İnşallah hastalıkları, kötülükleri geride bırakır bayramla birlikte güzellikleri artırmış oluruz." diye konuştu.

-

Ziyaret sonunda Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Koşan, Başkan Gökhan Yüksel’e ziyaret anısına bir hediye takdim ederek toplu resim çekildi.

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17