Haydar Göksoy, "Halkı algı ile ve yandaş medyada reklamlarla kandırıyorsunuz!"

Göksoy, " Kartal'ın paraları ile şehir dışında haber sitelerine reklamlar veriyorsunuz. Bilboardlarda algı ile halkı kandırıyorsunuz. Altınok Öz dönemini arar olduk!" Dedi.

Kartal Belediye Meclisi Nisan ayı oturumlarından ikincisini, Belediye Başkanı Gökhan Yüksel'in yokluğunda, çiçeği burnunda Başkanvekili Özlem Bulut Başkanlığında gerçekleştirirken, AK PARTİ Meclis üyesi Haydar Göksoy'un kürsüde yaptığı konuşma ile Belediyenin harcama kalemlerini açıklaması güne damgasını vurdu.

-

-

"SULAR SELLER GİBİ İSRAF YAPTINIZ"

"Kartal Meydanına "Büyük ailem Kartal" tabelası koymakla, yada parklardaki tabelaları mezar taşı gibi büyüterek, Başkanlık katındaki oldukça güzel olan panoları yüzbinlerce lira harcayıp yenileyerek Kartal cazibe merkezi haline gelmeyecektir." diye sözlerine başlayan Haydar Göksoy, "Denetim komisyonunun incelemelerine göre biz önceki Başkan Altınok Öz'ü arar olduk. 2020 yılı raporlarında neden muhalefet şerhi koyduğumuzu şimdi sizlere anlatacağım. Kamunun büyük zararı söz konusudur. Algı yalandan daha beterdir. Patlarsa olmayacak işler olacaktır. Büyükşehirin yaptığı bir künk bağlama işini öyle abarttınız ki, kendiniz yapmış gibi 5 kilometrelik yağmur kanalı gibi anlattınız.

Ben şimdi burda 2020 yılında Başkanın reklamı için harcadığı 2 milyon 863 bin liralık 17 dosyasını anlatacağım. Bu para doğrudan temin yada pazarlık usülüyle harcanmış. Bununla beraber diğer reklam metaryalleri için toplam harcanan para 7 milyon 738 bin lira olmuş. Bunlar Kartal Belediyesinin çalışmalarını sosyal medyada, radyolarda, televizyonlarda, gazetelerde anlatmak, yani reklam yapmak için harcanan tutarlar. Bu sular, seller gibi bir israf. Bunların verildiği firmalar da işveç çakısı gibi. Firmada yok yok. Bütün ihaleler bunlara verilmiş. İşte bu şeffaf Belediyecilik." 

-

Göksoy, konuşmasının bu bölümünde Meclis çalışmalarını takip eden Kartal Yerel Basın temsilcilerine hitaben de şunları şöyledi:

-

"KARTALLI GAZETELERE YOK DIŞARIYA ÇOK"

"Kartal dışında yayın yapan bir yerel gazeteye, Kartal Belediyesi'nin haberlerini internet sitesi üzerinden yayınlaması için ödenen para 60 bin lira. Bildiğim kadarıyla siz bu paranın yarısının, yarısını alıyorsunuz. Bu para neden Kartal dışında bir gazeteye veriliyor. Kartal'da ki gazeteler dururken. Hatta bırakın para vermeyi bazı gazetelere olumsuz haber yaptıkları için hiç ilan verilmiyor." 

-

"ANMA TÖRENLERİNE 1 YILDA 2 MİLYON 513 BİN LİRA!"

"2020 yılı içerisinde yine anma programları için harcanan para 2 milyon 513 bin lira harcanmış. Bu paraların nasıl vicdansızca harcanarak heba edildiğini Kartal halkına sunuyorum. Birde İBB'de yandaş firmalara ihaleler verdiğimizi söylüyordunuz. Hepsi yalan çıktı. Ama burda işte görüyorsunuz yandaş firmalara nasıl kaynaklar aktarıldığını. Vidanınız sızlamıyor mu? Yine bir başka ihale var. Bakın 5 adet masaüstü bilgisayar ve 2 adet dizüstü bilgisayar için ödenen para 347 bin Türk lirası. Yine bir tane fotoğraf makinası ve video işletme paketi, 10 adet ofis uygulama yazılımı Başkanın reklamları için ödenen para 304 bin lira kdv hariç. 2020 yılı içinde Mehmet Ali Büklü ve Bayram Demirkol parklarının kafeteryaları ile kış bahçesi için harcanan para 1 milyon 771 bin lira. Şimdi şunu belirteyim. İyi, kötü hepimiz ticaret yapıyoruz. Hatta bir dönem de kafeterya işletmeciliği için bir takım girişimlerde bulundum. Dünyaca ünlü markalarla görüştüm. Böyle fiyat almadım. görmedim. Her yıl akıllı binanızın çatısının tamiri için geçen yıl da aynı ihaleyi yapmıştınız 110 bin lira. Her sene aynı firmlara verilen ihaleler, bitmek tükenmek bilmeyen arızalar, geçen yıldan biliyoruz bu paraları veriyorsunuz ama hepimizin kullandığı tuvaletlerin kapısını pet şişe kapağıyla tutturmuştunuz. O gün de aynıydı, bugün de değişen bir şey yok." 

-

"RAKAMLAR DUDAKLARIMIZI UÇUKLATIYOR"

"Geçen yıl sadece ikramlar için harcadığınız para 863 bin lira. Faliyet raporunda Kartal Belediyesi olarak eksi 58 milyon lira bakiye vermişiz. Zaten böylesi harcamalarla vermemek mümkün değildi. Personel giderlerinin çokluğundan bahsedersiniz, hizmet alımlarını mali yükünden bahsedersiniz, Ama burda gördüğümüz rakamlar bizlerin dudaklarını uçuklatıyor. Yine yandaş bir firmaya verilen basılı tanıtım meteryalleri alımı için 432 bin lira ödenmiş. Bir başka firmaya da aynı şeyler için ödenen tutar 335 bin lira. Bir başka firmaya konteyner bakımı için verilen para 332 bin lira. Şubat ayı konserleri için ödenen miktar 76 bin lira. Ayrıca bunların organizasyonları için hizmet alım bedeli 100 bin lira. Taksi durakları derneği için verilen akşam yemeğinin bedeli 63 bin lira.

-

"YEREL BASININ VİCDANINA SESLENİYORUM"

Buradan yerel basındaki arakadaşlara sesleniyorum. Vicdanınıza sesleniyorum. Tüm bu paralar Kartal dışındaki gazetelere ve firmalara veriliyor. Bir tanesi Kartallı değil. Bu paralar Kartal'da alın teri döken, Kartal Belediyesinin haberlerini yapan kardeşlerimize verildin. Tek kelime etmeyiz. Helal-i hoş olsun. Ama öyle değil. Verilen paralar Kartal dışı, hatta şehir dışı. 

Haydar Göksoy, son sözlerini, "Bu kadar parayı boşuna harcayarak mı Kartalı cazibe merkezi haline getreceksiniz?" diye sonlandırdı.

-

İŞTE 2020 YILI KARTAL BELEDİYESİ DENETİM KOMİSYONU RAPORU;

-

-

-

-

-

-

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 22:55

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17