banner36

Cemil Ekşi 'Helal olsun bana ya. Ne Cemil Ekşi’ymişim'

banner9

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği üzerine belediye başkan aday adaylığı için başvuran ve CHP Genel Merkezinde evraklarını yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Gökhan Günaydın’a veren Cemil Ekşi, bu akşam Tuzla Adli 2 Restoranda kokteyl düzenledi.

 Cemil Ekşi 'Helal olsun bana ya. Ne Cemil Ekşi’ymişim'
banner10

 Ekşi, kokteylde Tuzla Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu açıkladı.


Cemil Ekşi’nin açıklaması öncesi açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP Tuzla İlçe Başkanı Ali Ekber Kızılkan;”Bizim derdimiz burada seçimi kazanmaktır” dedi.


“Eğilim yoklamasından çıkan aday olacaktır beklentisi olmasın”1 Aralık günü yapılacak olan eğilim yoklamasında partililerin bukazanma bilinci ile oy kullanacaklarını belirten Kızılkan şöyle devam etti..” Ama şunu da belirtmek istiyorum. Bu bir eğilim yoklaması. Eğilim yoklamasının sonucu halk ile beraber halkla yapılacak olan yoklamadan sonra çakışarak aday belirlenecektir. Sizden ricam kimse şu beklenti içerisine girmesin. Eğilim yoklamasından çıkan arkadaşımız atanacaktır diye bir beklenti olmasın. Buna en başta o adayla seçimi alacağımıza halk inanmamışsa en başta ben karşı çıkarım. Hepimizin burada beklentisi 22 senedir seçimi almak. Bizim derdimiz birilerini adaylaştırmak değil, Tuzla’da seçimi almak.


Ben diğer aday adayı arkadaşlarımıza da 3-4 aydır bu seçimi düzeyli götürdükleri için teşekkür ediyorum. İstanbul’un en seviyeli seçim yarışını götüren arkadaşlarımız olduklarına inanıyorum. Kimse kimseyi eleştirmeden, kimse kimsenin rakibi olmadan, birlik beraberlik içerisinde bu güne kadar geldiler. Kim atanırsa atansın bütün Tuzla, bütün örgüt onların arkasında kenetleneceğiz, bu seçimi almak için ant içtik birbirimize söz vereceğiz.Aday adaylığını açıklayan Cemil ekşi’ye başarılar diliyorum” dedi.


Eğilim yoklaması öncesi aday adaylığını açıklayan Cemil Ekşi konuşmasına “Yıllardır iktidar olmanın özlemini hasretini yaşayan CHP ailesi hepiniz hoş geldiniz. Biliyorsunuz 2006 yılı itibarı ile bu büyük çınarın gölgesine bizi kabul ettiniz. O günden bu güne kadar tek hedefimizi arzumuz özlemimiz hem yerelde hem genelde bu kötü yönetimi iş başından indirmek oldu bundan sonrada böyle olacaktır” diyerek başladı. Ekşi konuşmasına şöyle devam etti:


Bizimde alınganlıklarımız, kırılganlıklarımız olabilir“Ben bu dönem aday olmayacaktım. Birçok arkadaşımız bize kırılganlık gösterterek örgütü yalnız bırakamazsın dedi, Tuzla’da bu aile sana 36 bin oy vermiş dedi. Ama takdir edersiniz ki yeri geldiğinde binleri, yeri geldiğinde 10 binleri yeri geldiğinde 36 binleri sokaklarda caddelerde yürüttüm. Sonuçta bizde insanız bizimde alınganlıklarımız olabilir. Kırılganlıklarımız olabilir. Hatta bizde hata yapmış, eksiklik yapmış olabiliriz. Sonuç itibarıyla geçen dönem büyük özlemle heyecanla iddialarla birlikte yol yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan bile hiç hak etmediğimiz, hiç bizim ailemize yakışmayan vefasızlık gördüm. Bu süreçten sonra başta ilçe başkanımız ve örgütümüze ilettim.


Eksik kalan 2009’u tamamlamalıyız


İlçe başkanlarımız ilçe yöneticilerimiz, görevde bulunan başta ilçe başkanı ve yönetimimiz, mahallelerimiz, kadın ve gençlik kollarımız başkan bu örgütü bırakamazsın dediler. Bana söyledikleri gibi genel merkezimize ve genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ve seçim komitemize ileterek mutlaka Tuzla da olmalı, Tuzla”da eksik kalan 2009’u tamamlamalıyız demişler. Yaklaşık 15 gün önce seçim komitesini oluşturan genel başkan yardımcılarımız ve sayın genel başkanımız tarafından Ankara’ya çağrıldık. Bizi Tuzla örgütünün talebi ve isteği üzerine Sayın genel başkanımız ve genel başkan yardımcılarımızda örgütümüzü yalnız bırakmamalısın Tuzla’da 7 aday adayı arkadaşımız var. Ancak sana da ihtiyaç var. Bunu bir parti görevi olarak veriyorum, Gidiyorsunuz, kendinizi örgüte emanet ediyorsunuz sandığa gidiyorsunuz dedi ve bizde geldik. Hem sayın genel başkanımız hem bu komisyonu yürüten genel başkan yardımcılarımız herkese hak olanı bize de hak gördüler.


Örgütümüz neye karar verirse başımızın gözümüz üstüneBuradan şunu söylemek istiyorum. Bir yıldır çalışma yapmıyorum. 6 aydır da aday olmadığımı söylüyorum. Şurada 4 gündür geldik kendimizi bu örgüte emanet ettik. Bu örgütümüz neye karar verirse başımızın gözümüz üstüne. Görevimizi yapacağız. Asıl önemli olan parti içerisinde ki demokratik yarışlarda birbirimizle yarışmamız değil arkadaşlar. Siyasette; farklı siyasi partilerin programları ve tüzükleri ile birlikte topluma sunacağı hizmetler vardır. Demek ki biz adayımızla da örgütümüzle de bize inanan oy veren insanlara da herkesten oy isteyeceğiz Bizim rakibimiz AKP’dir. Tekrar ediyorum CHP ‘deki hiçbir aday arkadaşımız bende dâhil olmak üzere birbirimizin rakibi değiliz. Aile içinde ki bir eğilim yoklamasıdır. Sonuçta örgütümüz kendi özgür iradesiyle kararlarını verecektir. Genel Başkanımız, genel merkezimizde bu eğilimlerin kamuoyu yoklamalarını dikkate alarak Tuzla’nın adayını belirleyecektir. Ancak Pazar gününden sonra ki süreç bizim için önemlidir. Çünkü ben Pazar gününü önemsemiyorum. Ben bakınca 30 Mart’ı görüyorum, siz görmüyor musunuz?


Tuzla da iki il temsil ediliyor


Siz burada bulunan anneler, bacılar kardeşler gençler 29 Mart seçimlerini adliye binasının önünü, ilçe binasının önünü gözünüzün önüne getirmiyor musunuz? Emeklerini, umutlarını yıllardır sandığa koymuş o sokakta yaşlı amcalarımızın teyzelerimizin o genç kardeşlerimizin mücadelesi o akşam elimizden zoraki alınmadı mı? Ben bakınca o akşamı hatırlıyorum, O akşamda şu gençlerin umutlarını Tuzla’da yaşayan 200 bir yurttaşı ve herkesin eşit hizmet alabileceği bir belediye hayal ediyoruz. Tıpkı bundan önce 10 yıl görev yaptığımız yerde ki gibi. Öyle kaynakları yandaşları farklı kesimlere uzatan bir belediye değil. Tuzla da iki il temsil ediliyor. Ama bizim belediyemizde geçmişte ve yarın ki geleceğimizde 81 il temsil edilecek. Hiç kimse hangi şartlarda doğduğunu doğu da mı, batı da mı Karadeniz de mi hangi kültürde yetiştiğini hangi inanca mensup olduğunu sorgulamaya hakkımız yoktur. Bizim bir tek şeye hakkımız var. Tuzla da yaşayan 200 bin yurttaşa eşit ve aynı gözlükle bakmak mecburiyetindeyiz. Bizim görevimiz budur. CHP böyle bakıyor Cemil Ekşi’de böyle bakıyor. Bunu iktidar yapmak mecburiyetindeyiz.


Sevgiyle, birliktelikle iktidar olacağız


Beş yıl geçti Tuzla da ne değişti. Değişti. Ben söyleyeyim size. Belirli yeni bir çevre ciddi anlamda zenginleşti. Bunlarında başında bugünkü mevcut belediye başkanı, yardımcıları ve onun yandaşları geliyor. Unutmayın hani hep diyoruz ya sevgiyle birliktelikle iktidar olacağız. Tuzla’yı beş yıldır ziyan eden haksızlık eden, şelale Park diyerek 50 trilyon vurgun vuran, kendi yandaşlarına özel imar çıkaran 200 bin nüfuslu ilçenin İDO iskelesini yöneticisine çay bahçesi yaptıran, göl diyerek,kuş diyerek, balık diyerek içinde tüy-ot bile olmayan göle bakacak. Bizim rakibimiz bu. CHP adayları olarak rakipleri doğru görerek eleştireceğiz. Elbette ki halka sevgiyle bakacağız sevgiyle kucaklayacağız.Haksızlık etmeyeceğiz. Adaletsizlik etmeyeceğiz, Ama İçmeler’in trafik sorunun çözerim diyerek kendimize rezidans yapıp yandaşlarımıza dükkan yapmayacağız. Bunları bilmemiz lazım. Ben Tuzla’nın imar planını 6 ayda çözeceğim dedi. 4.5 yıl geçti hala mahallelerde imar problemi var. Orhanlı’da, Akfırat’ta, Tepeören’de Mevcut imarları yüzde 50’ye düşürmüşler. İşte bunları görmemiz lazım Tapu problemi ortadan kaktı mı? Şifa mahallesinde gidip millete yalan söylediler. Üstüne basa basa söylüyorum. Belediye başkanları da yalancı milletvekilleri de yalancı onların. Şifa mahallesi Mimar Sinan mahallesine gidip şunu söylemediler mi. CHP iktidar olsa ne olacak? Büyükşehir bizde, hükümet bizde. Biz gelince tapu problemini 6 ayda çözeceğiz. Soruyorum ben size çözüldü mü? Böyle sözlere ne derler. Yalan. Bunların küçüğü de yalan söylüyor, büyüğü de yalan söylüyor. Çok şükür biz bugüne kadar ne söylediysek her türlü sözümüzün arkasında durduk. O nedenle CHP’nin tek rakibi var o da AKP’dir. Bu seçimde de onu indirmemiz lazım. Hep birlikte indireceğiz.


Helal olsun bana ya. Ne Cemil Ekşi’ymişim


Bakın bir referandum yapıldı. AKP çıkıp ne dedi? Evet dedi. Biz ne dedik? Hayır. Çıkıp meydanlarda ne anlattılar. Özgürlük, demokrasi bunun için mücadele ediyoruz, Bağımsız yargı. Bunların hiç biri oldu mu? Olmadı. Aynı palavralarla yine gidiyorlar. Bizim yapacağımız işte şu. Ben şurada beş günlük çiçeği burnunda bir adayım. Ama Allahtan korkar insan ya. Ayıptır günahtır biraz vicdanlı olur insan. Hani derler ya kuldan utanmıyorsan Allah’tan kork. Bunlar kuldan da utanmıyor Allah’tan da korkmuyor. Bakın partimizin 7 tane adayı vardı. Hiç bir şey duydunuz mu? Daha ben Ankara’dayken aday olabilirim ihtimali varken ertesi gün gazeteler manşetler atmaya başladı. Cemil Ekşi öyle yapmış, Cemil ekşi böyle yapmış. Helal olsun bana ya. Ne Cemil Ekşi’ymişim. Bakın şöyle bir bilgi kirliliği var. Şunu bir düzeltelim. Ben 2010 yılında bu örgütün sizlerin isteğiyle ilçe başkanı seçildim. İlçe başkanının görevi nedir? Partisini temsil edeceği gibi partililerine de sahip çıkmaktır. Bir kandil günüydü. Partimizin kandil mesajını Tuzla sahil de gençlik kollarımız, parti yöneticilerimiz asmaya kalktılar. Tuzla da ki bu yalancının başı orada ki gençlik kollarına, ilçe yöneticilerimize hakaret etti. Ben ilçe başkanıyım, ilçe yöneticisini koruyamayan, gençlik kollarını koruyamayan bir ilçe başkanı olmam ben. Gittim orada haddini bildirdim. Ama orada yalan söyledi. Yöneticilerime, gençlik kollarına ettiği hakaretin on katını ona ettim. Darp yok, tokat yok farklı bir şey yok. Yöneticilerine, gençlik kollarıma on hakaret ettiyse ben yüz tane hakaret ettim. Ne yazmış gazeteler efendim 4 yıl 7 ay ceza almışım. İçimizde hukukçular var böyle bir cezayı alan burada durabilir mi. Evet doğru hakaret ettik. Mahkeme de bize 10 ay ceza verdi onu da erteledik. Olay ortadan kalktı. Ancak şimdi bu dosyalar katlana katlana gidiyor.


İçimizde ki bu İrlandalılar neden korkuyor


Ya arkadaş niye korkuyorsunuz bu kadar. Ben şimdi AKP’lilerin korktuğunu anlıyorum da, çünkü onlardan iktidarı alacağız korkacaklar bizden ama içimizde ki bu İrlandalılar neden korkuyor. Çünkü niye? Aman ha CHP Tuzla’da bir ivme yakalamış. Zaten geçen seçimler haksızlıkla, iftirayla alınmış. Bu dönemde örgütüyle yöneticisiyle kadın koluyla gençlik koluyla partilisiyle artık tamamlanacaktır. Çünkü halk buna karar vermiş, görüyoruz. O nedenle bu dosyalar kabarıp kabarıp gidiyor. Eğer bu konuda bir şey duyarsanız bende 7 arkadaştan bir tanesi olarak aday olma şansım yüksek. Ancak bu dosyaları her gün basına çıkarmaları da ihtimaldir. Bunu da bilin ama takılmayın arkadaşlar. Ben hep söyledim. Bir adam ya hırsızdır ya değildir, ya namussuzdur ya değildir. Ben geçen TV programında da anlattım. Benim paramda vardı pulumda vardı. Birçok insan beni tanıyor. Müteahhittim, iş adamıydım, sanayiciydim. E be insanlar e be vicdansızlar, insafsızlar 40 metre sağlık ocağı olan hastaneleri var. Yalıları var. Olsun da 10 milyar maaşla nasıl olsun bilelim.


Tuzla da CHP’nin tahammülü yoktur artık


Yok böyle yalan şunu herkes bilecek CHP’nin bir ferdine AKP tarafından gerek basından gerek sokakta gerek dernekten gerek kahvede haksız ve mesnetsiz yapılan her iftiranın karşılığı misli misli onlardan sorulacaktır. Bunu herkes böyle bilsin. Şunu yapmayacağız bundan sonra. Efendim yazdı bizde hukuka gidelim. Evet hukuk işliyor ama 3 yıl sonra işliyor. Yazdı mı? Karşılığını alacaktır. Söyledi mi karşılığını alacaktır. Tokat vurdu, iki tane yiyecektir. Niye, artık Tuzla da CHP’nin tahammülü yoktur artık. Bu insanların bu emektar insanların 20 yıldır bu partiye hiçbir beklentisi olmadan hiçbir talepte bulunmadan gece gündüz çalışan bu insanların ne umutlarını ne geleceğini ne hakkını bundan sonra kimseye yedirmeyeceğiz. Bunu herkes böyle bilsin arkadaşlar. Yapılacak olan eğilim yoklaması hayırlı ve uğurlu olsun bütün arkadaşlarımız benden kıymetlidir, partimizin üyesi olan arkadaşlarımızın sandığa gidip kendi özgür iradeleri ile oy kullanırken sadece 7 -8 arkadaşın sandıkta yarışıp başarı elde edeceğini düşünmemelerini istiyorum. Çünkü neden? 30 Mart’ı hayal ederek, ümit ederek oy kullanmalarını istiyorum. Partimiz için ilçemiz için ülkemiz ve bu emektar örgütümüz için kim hayırlıyla Allah onu nasip etsin. Bana da her koşulda düşen ne görev varsa yapacağım. Hayatımda hep mücadele ederek, hep dik yürüyerek geldim. Bu zalim iktidar bile beni eğemediğine göre bundan sonra evvel Allah kimse bizi eğemeyecektir” diyerek konuşmasına son verdi.


Toplantıda, partililer, davetliler, siyasetçiler, iş dünyası, CHP Maltepe Belediye Başkan Aday Adayı Murat Kapan, CHP Maltepe Belediye Başkan Aday Adayı Ö.Lütfü Somun, Kadıköy Belediye başkan aday adayı Zafer Nuhoğlu,eski milletvekili Kemal Kumkumoğlu hazır bulundular.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2013, 11:59

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17