Şehit Turan Damgacı Parkı Törenle Açıldı

Şehit Turan Damgacı Parkı Törenle Açıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 24 Aralık 2008’de şehit olan Turan Damgacı’nın adı, ölüm yıldönümünde Kartal Uğur Mumcu Mahallesi’nde bir parka verildi.

Şehit Turan Damgacı Parkı’nın açılışına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz, Şehit Turan Damgacı’nın ailesi, siyasi partilerin temsilcileri, dernekler, sivil toplum kuruluşları ve Kartallılar katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Parkımız Uğur Mumcu Mahallesi’ne hayırlı, uğurlu olsun. Göreve geldiğimiz gün halkın bizden bu alanla ilgili bazı talepleri vardı. Uğur Mumcu Mahallesi halkı,  aşağıdan yukarı doğru çıkarken yolun karanlık olduğunu,  aynı zamanda söz konusu alanın bakımsızlığından kaynaklı çamur içinde kaldıklarını ifade ediyorlardı. Uğur Mumcu Mahallesi halkına güzel bir park ve geçiş alanı yapabildiysek belediye olarak ne mutlu bize. Parkımızın bir eksiği kaldı. Yakında güneş enerjisi sitemiyle aydınlatması da tamamlanacak. Yapılan bu parka 24 Aralık 2008’de şehit düşen kardeşimizin adını verdik. Bugün şehidimizi anıyoruz. Ruhu şad olsun.  Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır diyoruz.  Şehit Turan Damgacı’yı yapılan bu parkla yaşatmak istiyoruz.  Aynı zamanda İğde Sokak’ın adını Turan Damgacı olarak değiştirdik” dedi.

“Bu topraklara sahip çıkacağız”

Başkan Öz, ülke topraklarına sahip çıkmaya devam edeceklerini belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Bu topraklar uğruna ölen ve mücadele eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Şehidimize Tanrıdan rahmet diliyorum; mekânı cennet olsun. Bizim burada rahat yaşamamıza vesile oldukları ve bu ülke toprakları için canlarından oldukları için huzurlarında bir kez daha saygıyla eğiliyorum” diye konuştu. Nevşehir Doğala Köyü Dernek Başkanı Yılmaz Öztürk, parkın açılışına katkılarından dolayı Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkür plaketi sundu. Başkan Öz, plaketin ardından Şehit Turan Damgacı’nın çerçeveli fotoğrafını ailesine hediye etti.  Şehidin fotoğrafını Başkan Öz’ün elinden alan aile gözyaşlarına boğuldu. Törenin ardın Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, şehidin ailesiyle birlikte kurdele keserek parkın açılışını yaptı.

Şehit Turan Damgacı Kimdir

Şehit Turan Damgacı 3 Mart 1988 yılında Nevşehir’de dünyaya geldi. Lise öğrenimini yarıda bırakan Damgacı, bir fabrikada işçi olarak çalışmaya başladı. Vatani görevini yerine getirmek için gittiği Şırnak’ın Cizre ilçesinde 24 Aralık 2008 yılında teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit düştü.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2011, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner27

banner17