" />

Kartal Kent Konseyi'nden ‘Beş yüz çocuğa beş yüz bere’

Kartal Kent Konseyi'nden ‘Beş yüz çocuğa beş yüz bere’

Van'da meydana gelen depremin ardından Kartal Belediyesi, Van merkez ve çevre ilçelerde yaşayan depremzedelere destek için harekete geçmişti.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, zaman kaybetmeden depremzedelerin acılarına ortak olmak için Van’a ulaşmıştı. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz’ün Van’a gitmesiyle eşgüdümlü olarak “Kartal Elini Van’a Uzatıyor Kampanyası” hayata geçirildi. Ekolojik Pazar alanında hızlıca Afet Koordinasyon Merkezi kurularak; tüm Kartallılar Van’daki depremzedeler için dayanışma ve yardımlaşma ağını genişletti. 7’den 77’ye tüm Kartallılar, yardımlarını Van’a gönderilmek üzere Afet Koordinasyon Merkezi’ne getirdi.

“Kartal Elini Van’a Uzatıyor Kampanyası” kapsamında depremin yaşandığı bölgeye battaniye, katalitik soba, kışlık giyecek, hijyenik ped, çocuk bezi,   mama, su, ilaç, kuru gıda ve benzeri temel ihtiyaçlar, belediye çalışanları ve Kartallı gönüllülerin desteğiyle teslim alınıp; tasnif edilerek deprem bölgesine gönderilmek üzere paketlendi.

Gönüllülerin aralıksız ve dönüşümlü olarak çalıştığı “Kartal Elini Van’a Uzatıyor” kampanyasında deprem bölgesi için acil ihtiyaç olarak toplanan 120 ton malzeme tırlarla Van’a gönderildi. Kartal Belediyesi ikisi normal çadır, biri 600 metrekare olan sahra çadırını dışarıda kalmak zorunda kalan Vanlılara açtı. Kartal Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’nden 12 kişi, Van Erciş bölgesinde mülki ve yerel yönetimle birlikte enkaz kaldırma, iyileştirme ve yardım dağıtımı çalışmalarına katıldı.  Aynı zamanda sivil savunma ekipleri geçtiğimiz günlerde de Erciş’e bağlı Ulupamir köyüne 2 kamyon gıda malzemesi dağıtımı yaparak yardım ağını Van’ın çevre köylerine kadar genişletti. Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) çatısı altında yardım malzemesi toplamaya devam eden Kartal Belediyesi ekipleri, Van’da dağıtım organizasyonunda önemli rol oynuyor. Özellikle Van merkez dâhil Erciş ve köylerinde çalışmalar yapan Kartal Belediyesi Arama Kurtarma Ekipleri dağıtım alanında da aktif görevlerde yer aldı.

Van’a yardımlar devam ediyor

Van’da meydana gelen deprem sonrasında ülke çapında başlatılan yardım kampanyaları sürerken evlerini kaybetmiş depremzedeler için Kartal Belediyesi, Yaşlı Bakım ve Huzurevi’nin kapılarını açtı. Van’da süreğen acil ihtiyaçları belirleyen Kartal Belediyesi, ihtiyaçların giderilmesi için çalışmalarına devam ediyor.  Önceki gün 30 ton acil ihtiyaç maddesi ve gıda malzemeleri tırlara yüklenerek depremzede ulaştırılması için Van’a hareket etti.

Beş yüz çocuğa beş yüz bere

“Kartal elini Van’a uzatıyor” kampanyası sürerken;  Kartal Kent Konseyi Kadınlar Meclisi Van’a destek ve dayanışma sürecine dâhil oldu. Kartal Kent Konseyi Kadın Meclisi’nde görev yapan kadınlar, çok sayıda farklı meslek gruplarından Kartallılar ‘beş yüz çocuğa beş yüz bere’ kampanyası kapsamında Van’da yaşayan çocukların soğuktan korunması için bere ve atkı ördü. Örülen bereler ve atkılar, Kartal Kent Konseyi öncülüğünde Van’a gönderilmek üzere Kartal Belediyesi Sivil Savunma ekiplerine teslim edildi. Kartal Kent Konseyi Başkanı İbrahim Yazıcı, ‘Beş yüz çocuğa beş yüz bere’ kampanyasının Kartallılar tarafından ilgiyle karşılandığını; örülen berelerin beş yüzü geçtiğini söyledi. Kartal Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hülya Koyun ise Van’da yaşayan çocukları, kendi çocukları gibi gördüklerini; çocukları soğuklara karşı korumak için bere ördüklerini söyleyerek;  kampanyaya destek olanlara ve yardım edenlere teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2011, 05:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner27

banner17