İstanbul'da 14 ilçede 315 kaçak yapı bu gün yıkıldı.

İstanbul Valiliği'nden Ormanlar hepimizin! Açıklaması...

İstanbul'da 14 ilçede 315 kaçak yapı bu gün yıkıldı.

İSTANBUL VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
 
“ORMANLAR HEPİMİZİN”
 
BASIN AÇIKLAMASI (2019-52 EK)  
 
Valiliğimiz koordinasyonunda; 14 İlçe Kaymakamlığı, 14 Belediye Başkanlığı, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilgili kuruluşların katılımıyla sürdürülen çalışmalar neticesinde;
 
İstanbul’da devlet ormanları üzerinde 31.12.2017 tarihinden sonra kaçak yollarla yapıldığı tespit edilen 315 adet çeşitli mahiyetteki yapının, 775 sayılı Gecekondu Kanunu’nun 18. Maddesi gereğince yıkımına, bulunduğu yer belediyelerince bugün eş zamanlı olarak 14 ilçemizde saat 07.00’de başlanmış 19.00 itibariyle tamamlanmıştır.
 
Yapılan bu çalışma neticesinde üzerindeki kaçak yapıları yıkılan orman arazileri İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne teslim edilmiştir.  
 
Kaçak yapı inşa edilen orman arazileri, önümüzdeki aylarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarıyla orman varlığımıza yeniden kazandırılacaktır.
 
Orman, kıyı, mera, kültür ve tabiat varlığı gibi özel kanunlarla korunan alanlar ile diğer kamu mallarının korunması, idarenin yasal görevi, her bireyin de en önemli vatandaşlık ödevidir.  
 
Orman alanlarında başlattığımız bu süreç, kaçak yapıların olduğu diğer yerlerde de aynı kararlılıkla devam edecektir.  
 
Bu konuda bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız aynı hassasiyetle çalışmalarını sürdürmektedir.  
 
Valiliğimiz koordinasyonunda yürütülen bu çalışmalarda görev alan 14 İlçemizin Kaymakamlığı, Belediye Başkanlıkları, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerine, ekiplerin çalışmalarında gerekli güvenliği sağlayan İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı personeli ile destek veren bütün kişi ve kuruluşlara teşekkür ederiz.
 
Hukuk kuralları içerisinde kamu mallarının korunmasına yönelik yapılan çalışmalarımıza gönül desteği veren vatandaşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve basınımıza teşekkür ederiz.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.18.09.2019
 
 

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17