Camii'yi çocuk kütüphanesine dönüştüren belediye parasını istedi

Bursa'da CHP'li Nilüfer Belediyesi, 700 yıllık Demirci Köyü Camii'ni çocuk kütüphanesine dönüştürdü.

Camii'yi çocuk kütüphanesine dönüştüren belediye parasını istedi

İtiraz üzerine cami, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne devredildi.


Konuyu yargıya taşıyan belediye, kayıtlarda vakıf malı olarak geçen ibadethane için yaptığı 202 bin liralık masrafın ödenmesini istedi.


'Cami, kütüphane olmayacaksa masraflarımızı geri verin'Bursa'nın Nilüfer ilçesinde CHP'li belediye, çocuk kütüphanesine dönüştürdüğü 700 yıllık Demirci köyü camiinin yeniden ibadete açılması üzerine masrafların iadesi için dava açtı. 202 bin liralık harcamanın Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce ödenmesi için yargıya giden belediyenin talebiyle hâkim ve bilirkişi heyeti camide inceleme yaptı.Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin küçük oğlu Alaaddin Bey tarafından yaptırılan Demirci Camii, 2,5 yıl önce belediye tarafından restore edilip çocuk kütüphanesine çevrildi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü de uygulamaya itiraz edip vakıf malı olan caminin kendilerine devrini istedi. Müdürlük, hukuk mücadelesini kazandı ve belediye tarihi camiyi boşalttı. 12 Nisan'da kılınan cuma namazıyla da Demirci Köyü Camii yeniden ibadete açıldı. Camide açtığı çocuk kütüphanesinin yakınında bulunan hamamı restore ederek oraya taşıyan Nilüfer Belediyesi, restorasyonda harcadığı 202 bin lirayı almak için Aralık 2012'de Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne dava açtı. Bursa 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan davaya itiraz eden Vakıflar Bölge Müdürlüğü ise, "Biz kanundan doğan hakkımızı kullandık. Vakıflar Kanunu'nun 30. maddesine göre burayı geri aldık. Bu dava yersizdir." şeklinde savunma yaptı.Demirci Köyü Muhtarı Mehmet Bulut, köye gelen heyetin tespit yaptığını anlatırken şunları söyledi: "Belediye Allah razı olsun önce burayı restore edip ayağa kaldırdı ama şimdi parasını geri istiyor. Bu yanlış, yapılan bir hayır bu hareketle batıl edildi. Hoş bir davranış olmadı. Yapmasaydı keşke." Cami ile gönüllü olarak ilgilenen köylülerden İbrahim Sürek ise yaşanan süreçten duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Sürek, caminin kütüphaneye çevrilişi sırasında içindeki ahşap minber ve kürsü gibi eklentilerin de kaybolduğunu iddia etti: "Belediye görevlilerine bunu sorduğumuzda 'onlar çok eskiydi, kaldırdık' dediler. Yeniden minber, kürsü yaptırdık. Yeni ses düzeneği, klima, yer ısıtması ile halılar için yaklaşık 40 bin lira harcadık."


Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de parayı köylü veya camiden değil Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden istediklerini kaydetti. Davadan vazgeçme şartını şu sözlerle açıkladı: "Madem burayı Vakıflar aldı, biz de 'o zaman bunun ücretini ödeyin' dedik. Buraya harcadığımızı ödeyin ki biz de bunu başka yerde harcayalım. Vakıflar'ın parası mı yok? Vakıflar eğer bu camiyi Demirci Mahallesi Cami Derneği kurup mahalle halkına bağışlarsa biz bu parayı istemeyiz. Hatta eksiklerini de tamamlarız."Demirci köyü, 1989 yılında Nilüfer Belediyesi'ne katılmış, tarihî cami de belediyeye devredilmişti. 2011'de çocuk kütüphanesine çevrilen mabet, itiraz üzerine Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne verilmişti. Yargı kararı gereği 4 ay önce boşaltılan cami, müftülük tarafından yeniden ibadete açılmıştı.
kaynak; zaman


Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2013, 23:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17