Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan..." />

Ümraniye'de deprem dönüşümü toplantısı yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan...

Ümraniye'de deprem dönüşümü toplantısı yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzonlu İşadamları ve Bürokratları Derneği ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Ümraniye’de düzenlediği deprem dönüşümü ile ilgili toplantıya katıldı. Başkan Hasan Can’ın da katıldığı toplantıda riskli alanların yıkımı ile ilgili konular ele alındı.

Trabzonlu İşadamları ve Bürokratları Derneği ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği ve İstanbul’daki riskli yapılarla ilgili konuların değerlendirildiği toplantı, Ümraniye Fevzi Hoca Balık Restoran’da yapıldı. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Ümraniye Kaymakamı Mustafa Çek, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Eski Orman Bakanı Osman Pepe, Dernek Başkanı Atalay Şahinoğlu, Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Ayhan Güleryüz ve çok sayıda iş adamı katıldı.

BAKAN BAYRAKTAR: ‘RİSKLİ BİNALARI NE NE PAHASINA OLURSA OLSUN YIKACAĞIZ’

Toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'nin en önemli meselesinin deprem riski altındaki alanları rehabilite etmek olduğunu söyledi. ‘Riskli alanlardaki yapıları ve riskli binaları ne ne pahasına olursa olsun yıkacağız’ diyen Bakan Bayraktar, Artık ayakta duramayan binalardan Türkiye'nin temizlenmesi gerektiğini, dünyada da pek çok ülkenin gecekondulaşmadan kurtulduğunu vurgulayan Bayraktar, buna İspanya'yı örnek gösterdi. Dünyada şehirleşmenin hızla arttığını ve şehirlerde yaşayan nüfusun yüzde 50'nin üstüne çıktığını anlatan Bayraktar, Türkiye'de ise şehirlerde yaşayan nüfusun yüzde 70'in üstünde olduğunu söyledi.

MİLLİ SERVETİN YÜZDE 20'Sİ DEPREMLERDE KAYBEDİLDİ

Türkiye'nin son yıllarda geliştiğini, kalkındığını, konut stokunun büyük oranda yenilendiğini de belirten Bayraktar, ''Son 9 yılda gecekondu yapımı büyük ölçüde durdu'' ifadesini kullandı. Yenilemenin şehirlerde devam ettiğini, ama bunun yeterli olmadığını ifade eden Bayraktar, Türkiye'nin deprem bölgesinde olduğunu ve İstanbul'da da bir büyük depremin beklendiğini anımsattı. Bayraktar, son 100 yılda meydana gelen büyük depremlerde 100 bine yakın kişinin öldüğünü ve milli servetin yüzde 20'sinin depremlerde kaybedildiğini anlattı. Riskli alanlardaki yapıların yenilenmesine ilişkin bir tasarı hazırladıklarını da anımsatan Bayraktar, ''Riskli alanlardaki yapıları ve riskli yapıları ne olursa olsun yıkacağız'' dedi. Bayraktar, 10 kişilik bir binada 7 kişinin rızası olduğu takdirde o binanın yenilenebilmesi için düzenleme yaptıklarını da kaydederek, inşaatlara ilişkin yapı denetimlerini de daha sıkı hale getireceklerini vurguladı.

 

Eski Orman Bakanı Osman Pepe de şehirlerin estetik, ruh ve bilimden uzak oluştuğunu ifade ederek, çarpık şehirleşmenin oluşmasında başta devlet, belediyeler olmak üzere her kesimin günahı bulunduğu kaydetti. Pepe, Türkiye'de kentsel yenilemede İstanbul'un öncelikli ve önemli olduğunu belirtti. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da İstanbul'un depremi yaşayacağını ve buna hazırlıklı olmak gerektiğini, depreme hazırlıklı olmak için çalışmaların süratle yapılmasının önemini vurguladı.

BAŞKAN HASAN CAN: ‘SAYIN BAKANIMIZ BU KONUDA KARARLI’

Toplantıda konuşan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, 2B arazileriyle ilgili konuya değindi. 2B sorunun çözüme kavuşması, sağlayacağı maddi getirilerden dana önemlidir diyen Başkan Hasan Can, ‘Afetler yaşadık, önümüzde yaşanması muhtemel afetler var. Bu noktada özel sektörün önünü açmak suretiyle, vatandaşın mevcut yapı stokunu yenilemesi için çeşitli alternatiflerin üretilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Vatandaşın kendi iradesi ile şartları oluşturmasını mümkün kılacak bir teşvik politikası izlenmesi gerekiyor. Türkiye yapı sorununu çözerek sağlam yapılaşma dönüşümünü sağlama aşamasında. Sayın Bakanımız bu noktada çok azimli ve de kararlı. Allah muvaffak etsin’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2011, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner27

banner17