Türkiye Nükleerleşirse Başına bunlar gelebilir!

Türkiye Nükleerleşirse Başına bunlar gelebilir!
Sinop’taki kaza İstanbul’u etkiler ! İşte nükleerleşen Türkiye'nin başına gelecekler...

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) tarafından Sinop ve Mersin Akkuyu’da kurulması öngörülen nükleer santrallara ilişkin hazırlanan raporda, “Radyasyonlu parçacık dağılımı modelleme çalışması sonucunda Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santralda bir kaza olması durumunda İstanbul, Ankara, Samsun gibi büyükşehirlerimiz bu kazadan etkilenmektedir. Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santralda kaza olması durumunda ise bütün Akdeniz Bölgesi’nin yanı sıra Konya da büyük risk altında” denildi.

Kıyıköy en riskli alan

Raporda, Sinop’taki bir kazada, Karadeniz Bölgesi’nin tamamı ile İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeyinin daha yüksek risk taşıdığının görüldüğü, potansiyel santral sahası olarak belirtilen Kırklareli-Kıyıköy’ün ise 20 milyon kişinin yaşadığı ve nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu bölgede bulunması nedeniyle en riskli alanlardan birisi olacağı vurgulandı.

Bakanlığa çağrı

Raporda, Enerji Bakanlığı’nın doz hesaplamalarını da içeren daha kapsamlı bir çalışma yaparak, kamuoyuyla paylaşması gerektiği belirtilirken, “Ülkemizi siyasi iktidarların bilim dışı kararlarına terk etmeyeceğimizi, önceki dönemlerde olduğu gibi, kirli enerji politikalarını uygulamaya koymayı hedefleyen iktidarların yarattığı bilgi kirliliğine karşı, kamuoyunu bilimsel bilginin ve emeğin ışığında bilgilendirmeye devam edeceğimizi biz kez daha vurgulamak isteriz” denildi. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2012, 06:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner27

banner17