Elektrik faturasında skandal üstüne skandal!

Elektrik faturasında skandal üstüne skandal!

Elektrik faturasından alınan haksız bedeller her geçen gün artıyor...

Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) Genel Başkanı Fuat Engin, tüketicinin elektrik faturasına yansıtılan ek yükün oranının yüzde 81,3 olduğunu, Türkiye genelinde var olan toplam 28 milyon elektrik abonesi tüketiciden KDV ile birlikte 9 ayrı kalemde bu bedellerin tahsil edilmesinin, yaratılan haksız kazancın boyutunu gösterdiğini kaydetti.

Fuat Engin, yaptığı yazılı açıklamada, kamuoyunda, kayıp/kaçak bedeli uygulaması, tüketicinin bilgisi olmadan elektrik sayaçlarının değiştirilmesi ve sayaç bedelinin tek yanlı olarak belirlenip tüketiciden tahsil edilmesi tartışmaları devam ederken, elektrik kullanımından kaynaklı ortaya çıkan ''haksız'' ve ''hukuksuz'' uygulamaların sürdüğünü savundu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararları, elektrik dağıtım şirketlerinin uygulamalarıyla, tüketicilerin ''neredeyse'' tükettiği elektrik bedeli kadar faturalarına yansıtılan ek yükü ödemek zorunda kaldıklarını anlatan Engin, şöyle devam etti:

''Tüketicinin elektrik faturasına yansıtılan ek yükün oranı yüzde 81,3 olup, Türkiye genelinde var olan toplam 28 milyon elektrik abonesi tüketiciden KDV ile birlikte 9 ayrı kalemde bu bedellerin tahsil edilmesi, aynı zamanda yaratılan haksız kazancın boyutunu da göstermektedir. Tüketicilerden değişik isimler altında haksız olarak alınan 8 kalem yükün her birinden ayrıca KDV alınması da bir başka haksız ve hukuksuz uygulamayı ortaya koymaktadır. Uygulamadaki kalemlerden birçoğunun enerji dağıtım şirketlerinin talebiyle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bilgisi dahilinde, EPDK kararlarıyla tüketicilere yansıtıldığını biliyoruz.

28 Aralık 2010 tarih ve 2999 sayılı EPDK kararıyla belirlenen ve önceki yıllarda perakende enerji satış bedeli içerisinde olduğu ifade edilen kayıp/kaçak bedeli ile sayaç okuma bedelinin tüketicilerin faturasında elektrik kullanım bedelinden ayrı gösterilmesi uygulamasına, Ocak 2011'de başlanılmıştır. Yıllardır bu gizli uygulama ile tüketicilerin haberi olmadan faturalarına haksız kazançlar yansıtılmış olup, bu bedellerin faturada ayrı gösterilmesi uygulamasıyla, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümlerine göre de 'hizmet verenin hile ve/veya ağır kusuru ile gizlenmiş ayıplı hizmetini' ortaya çıkarmıştır.''

Engin, enerji tüketimi 23,12 lira olan bir tüketicinin elektrik faturasına yansıtılarak alınan kalemleri, K/K bedeli 4,06 lira, perakende satış hizmet bedeli 0,52 lira, sayaç okuma bedeli 0,15 lira, iletim sistem kullanım bedeli, 1,04 lira, dağıtım bedeli 4,72 lira, enerji fonu 0,24 lira, TRT payı 0,47 lira, elektrik tüketim vergisi 1,18 lira, şeklinde sıralarken, 6,40 lira KDV dahil fatura toplam tutarının 41,90 lira olduğunu açıkladı.

Giderek artan oranda özel şirketler eliyle yaptırılan elektrik dağıtım işlemlerinin, yapılan işin kamusal bir hizmet olduğu gerçeğini değiştirmediğine işaret eden Engin, şunları kaydetti:

''Bu uygulama, Anayasa'nın 5. maddesinde belirtilen sosyal devlet anlayışına, 172. maddesinde belirtilen 'Devlet tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır' hükmüne ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun amaç 1, 4/A maddelerine aykırı haksız bir durum oluşturduğu gibi, aynı zamanda evrensel tüketici haklarından tüketicilerin temel gereksinimlerinin karşılanması hakkı ile ekonomik çıkarlarının korunması hakkı ilkelerini de ortadan kaldırmaktadır.

Tüketicilerin sırtına yüklenen bu yükün sorumluları olan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK ve enerji dağıtım şirketlerinin yetililerine sesleniyoruz; bugün alınan 9 kaleme, yarın kaç kalem daha ekleneceği belli olmayan ve tüketici vicdanında mahkum edilmiş bu haksız/insafsız uygulamaya hemen son vererek, hizmet ayıplarını derhal ortadan kaldırınız. Aksi durumda tüketici yurttaşların başlattığı hukuk mücadelesi artarak devam edecektir.'' (Habervaktim)

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2011, 07:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner27

banner17