Seçimlerden önce ki son yazımda "AK PARTİ belediye seçimlerini fotofinişle de olsa kazanır" diye tahminde bulunmuştum. Bu tahminim tamamı ile ‘’ FOS ‘’ çıktı, CHP seçimleri yine bir at yarışı tabiri ile nerede ise beş boy fark ile kazandı.

Şimdi 2014 yılı seçimleri ile 2019 yılı seçimlerini ufak da olsa bir irdeleyelim.

2014 yılı seçimleri katılan toplam seçmen sayısı 331.065, kullanılan oy 298.992, geçerli oy 286.033

Katılım oranı % 90.02

2014 partilerin oy oranları

CHP : % 45 104,00 AK PARTİ % 43 100.000 MHP % 6 17.000 HDP % 3 8.000 SAADET % 1.70 4.783

Bu rakamlardan görüldüğü üzere Ak parti seçimleri 4.000 oy fark ile kayıp ediyor tabii bu seçimlerde ittifaklar yok ve İyi Parti yok, Yani Analitik olarak bakacak olur isek, duruma netice itibari ile etki edecek bir maddi etken yok.

2019 yılı seçimleri katılan toplam seçmen sayısı 346.000 kullanılan oy 296.000 geçerli oy 288.000 katılım oranı % 85

2019 partilerin oy oranı

CHP % 51 147.000 AK PARTİ % 46 133.000 SAADET PARTİSİ % 1.49 4.289

Evet, az evvel 2014 yılı seçimi için kullandığım maddi etken olgusu bu seçimlerde seçimin kaderini değiştiriyor.

Şimdi bu maddi etkenleri size biraz daha açayım;

İlk dikkat çeken başlık seçime katılım oranı buradaki fark iki seçim arası % 5 bunun sebebini ben ekonomik kriz, Emeklilikte yaşa takılma sebebi ile iktidarı protesto eden ve muhtarlık seçimi için memleketine giden seçmen olarak görüyorum ve bu % 5’lik seçmende büyük oran ile Ak parti seçmeni.

İkinci dikkat celbeden başlık ise nüfus artışı, bir önceki seçimden bu tarafa 15.000 yeni seçmen katılmış. Bunu ben yeni yapılan konutlar ve ilk defa oy kullanan genç seçmen katılımına bağlıyorum. Bu ikinci maddi başlık CHP’ye yaramış gözüküyor zira Kartal’ın yeni yerleşimcileri daha elitist kesimden oluştuğu için CHP ye oy verdiler, Aynı şekilde yeni seçmenin büyük bir bölümü yüksekokul mezunlarından oluştuğu için Ak partiye oy vermiyorlar.

Şimdi gelelim yapılan İttifak maddi olgularına

Malumunuz 15 Temmuz hain darbe kalkışmasından sonra yeni kapı ruhu ile MHP’nin öncülüğünde Cumhur ittifakı kuruldu ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk sınavı olan seçimlerde bu ittifak ile seçime girilerek ilk turda Sayın Erdoğan reisi Cumhur seçildi. Burada başarılı olan ve tutan bu formül ne yazık ki Ak partinin İstanbul gibi çok önemli bir kaleyi kaybetmesine neden oldu. Şimdi konuyu daha çok dağıtmadan Kartal’a geri dönelim, şimdi MHP’nin 2014 yılında aldığı oy oranı 17.000 çok güzel bir oy oranı lakin MHP içinden bölünmüş bir parti, İyi parti MHP’yi oy oranı olarak sarsacak derecede bölmüş bir parti.

2018 yılı haziran genel seçimlerinde MHP Kartal’da 23.706 % 7,80 oranında bir oy almış. Yani 2014 yerel ile arasında 10.000 oy fark var. Peki, iyi parti ne kadar oy almış 26.569 % 8.70 yani daha bir yıl önce zaten İyi parti 3.000 oy farkı ile önde bir parti. Buradaki maddi olgu zaten Kartal’da Ak partiye seçimi baştan kaybettirmiş bir de Hdp faktörü var ittifakın içerisinde gözükmediler ama aday çıkarmayarak ihsası rey yaptırdılar seçmenlerine.

Durumu toparlayacak olur isek yerelde yapılan cumhur ittifakı Ak partiye kan kaybetmiştir. Zaten Sayın Bahçeli’nin seçimden sonra büyükşehirleri halk seçsin, seçilen başkan ilçe belediye başkanlarını atasın (antidemokratik) çıkışı, bir bakıma Ak partiye ben sana kan kaybettirdim al bu kavanoz pekmezi kan yapar vücuduna cinsinden bir yaklaşım oldu.

Şimdi şu olguları da bir ele alalım.

Nasrettin hoca misali yahu hırsızın hiç mi kabahati yok demiş ya; tabii ki burada CHP’nin kazanmasında Ak partinin de maddi hataları var.

Ak partiye başvuran başkan adayları içinde en istekli olan aday Ebubekir beydi, Zaten temayüllerden birinci çıkmıştı teşkilat ile ’de uyum içinde çalıştılar. Ama ‘’Sorun’’ bir ‘’kısır döngü’’ içerisinde olmaları idi.

Sistem içerisinde esneme payı olmadan ve belirli bir kurgu üzerine kurulan seçim çalışmaları, Bir zaman sonra seçimlerin neticesini etkileyecek kadar sizin hata yapmanızı sağlar.

Buna bir örnek verecek olur isek sürekli rutin olarak yapılan esnaf ziyaretleri, tamam bunlarda olmalı ama bu ziyaretlerden on misli kadar Ak partiye oy verebilecek iyi parti seçmenlerine önem verilse idi bugün belki bu yazıyı daha farklı yazmış olur idik.

Bir de yapılan en büyük maddi hatalardan birisi, Gökhan Yüksel beyi yaşının genç olması sebebi ile çömez görmekti.

İyi biliyorum eski başkan doktorun aday olmayışına Gökhan beyden daha çok Ak parti teşkilatı sevinmişti.

Evet, Ak parti ilk başta bir rüzgâr yakalamıştı, ama seçim stratejisini proje anlatmak yerine, CHP’nin on yıllık başarısızlık öyküsünü anlatmak üzerine kurgulamak seçmende ters etki yarattı.

Aksine Gökhan Bey kesinlikle Ak partiyi karalama topuna girmedi, kucaklama yolunu tercih etti. Tamam, eksiklerimiz var, ama ben başkan yardımcısı idim. Borum ötmedi dedi abartılı tabirle, bana mührü verin borumu öttüreyim dedi seçmene.

Şimdi toparlayacak olur isek Ak partinin seçimi kaybetmesinde İttifak maddi hatası ağır basıyor, lakin kendi yaptığı maddi hatalarda küçümsenecek cinsten değil.

Ak parti bundan sonra kendi iç muhasebesini yapmalı.Kartal’da liberalizm kartına oynamalı, çünkü Kartal’ın yapısı her geçen yıl muhafazakârlıktan daha da uzaklaşıyor. Kartal kazanılacak ise, bir umut güdülüyor ise, Gelenekçi kişilerden daha çok, Daha Liberal isimler ile dirsek temasına geçilmeli.

Evet, gelelim başlığımıza Kartal CHP’nin kalesi mi oluyor? Bu soruya % 100 evet demek hiçbir zaman mümkün değil, Ama şu var millet ittifakı ve perde arkasında HDP olduğu müddetçe CHP her zaman maça 1-0 önde başlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner17