banner36

Yerel seçim sonuçları ekonomimize 52 milyar fayda sağladı.

banner9

Hazırlanan rapor sevindirici sonuçlar veriyor.

Yerel seçim sonuçları ekonomimize 52 milyar fayda sağladı.
banner10

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Numan Kurtulmuş'un hazırladığı rapora göre sandıktan çıkan sonuç ekonomiye 52 milyar fayda sağladı.


AK Parti 30 Mart’ta yapılan seçimlerde büyük zafer elde ederken, sandıktan çıkan sonuç ekonomiye milyarlarca dolar kazandırdı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tarafından MKYK üyelerine sunulmak üzere seçimlerin ekonomiye etkisine ilişkin hazırlanan rapora göre faiz, borsa ve döviz cephesinde önemli kazanımlar elde edildi. Faizler gerilerken, borsada ciddi yükselişler görüldü. Aynı dönemde dövizin ateşi de söndü. Star'da yer alan habere göre; raporda, “Yerel seçimlerin ardından 28 Mart-11 Nisan 2014 tarihleri arasında seçim sonuçlarının faiz, döviz ve borsa kapsamındaki faydalarının toplamının 11 Nisan 2014 itibariyle 39.33 milyar TL olduğu, bu tutara reel sektörün yabancı para pozisyon açığının TL değeri nedeniyle olumlu etkilendiği 12.7 milyar TL de eklendiğinde toplam faydanın 52.07 milyar TL olduğu anlaşılmaktadır” tespitleri yer aldı.

16 Aralık 2013-28 Mart 2014 tarihleri arasında yaşanan dalgalı sürecin ardından 30 Mart 2014 tarihi itibariyle gerçekleşen yerel seçimlerin sonuçlanmasının ardından faiz oranlarında yaşanan gelişmeler nedeniyle DİBS stoğunun cari değeri 3.95 milyar TL arttı. Kısa vadeli dış borç stoğunun TL değeri 9.27 milyar TL azaldı. Borsa İstanbul açısından ise hisse senetlerinin piyasa değerinde 26.11 milyar TL artış görüldü.


Ekonomide öngörülebilirlik arttı


Seçim sonrasında ekonomide yaşanan pozitif gelişmelere dikkat çekilen raporda şu tespitler yer aldı: “Diğer önemli bir sonuç ise seçimlerde alınan oy oranı ile önümüzdeki dönemdeki seçimler de dahil ekonomide öngörülebilirlik son derece artmış ve bu da yurt içi ve yurt dışı ekonomik aktörlerin alacağı kararlarda ülkemiz lehine değerlendirmelere sebep olacak. Siyasi istikrar ekonomik istikrar etkileşimi dikkate alındığında bu husus ortaya çıkan olumlu rakamlardan çok daha önemli bir kazanımdır.”


kaynak; habervaktim

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 09:41

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17