Tuzla Belediyesi'nden İstanbul’un En Büyük Güneş Enerji Santrali!

Tuzla Belediyesi'nden İstanbul'a büyük hizmet!

Tuzla Belediyesi'nden İstanbul’un En Büyük Güneş Enerji Santrali!

Tuzla Belediyesi, yıllık 650MWh elektrik üreten, kamu alanında İstanbul’un en büyük güneş enerji santralini Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda hizmete sunuyor.

Tuzla Belediyesi Güneş Enerji Santrali, çevre dostu temiz enerji kaynağıyla yıllık 390 ton CO2’nin doğaya salınımını engelliyor.


Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Türkiye’nin en fonksiyonel parkı olarak hizmete kazandırdığı Şelale Eğitim Parkı’da bir yeniliğe daha imza atıyor. Türkiye’nin İlk Holografik Hayvanat Bahçesi Nuh’un Gemisi HoloZoo, Tuzla Belediyesi Bilim Merkezi, Corpus (İnsan Vücudunu Görerek Tanıma), Planetaryum-Gözlemevi, Güneş Saati ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın kişisel Teknolojinin Serüveni Sergisi gibi eğitim, bilim ve eğlenceyi bir arada bulunduran Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı, Tuzla Belediyesi tarafından yaptırılan kamu alanında İstanbul’un en büyük güneş enerji santraline de ev sahipliği yapıyor.
 
Tuzla Belediyesi Güneş Enerji Santrali
360,36 kwp kurulu güç ile üretilen elektriğin dağıtım şirketine satılması sonucu yıllık yaklaşık 324.000 TL kazanç sağlayacak olan santral, Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda Anadolu Kültür Merkezi’nin çatısında kuruldu.


4.358 m2 alanda 1386 adet 260Wp Polikristal PV panel kullanılarak hazırlanan Tuzla Belediyesi Güneş Enerji Santrali, 650MWh elektrik üreterek yıllık 216 konutun enerji ihtiyacının çevre dostu, temiz enerji kaynağı ile karşılanmasını sağlayacak. Yıllık yaklaşık 390 ton CO2’nin doğaya salınımı engelleyen ve bu yönüyle yılda 35.454 adet ağacı kurtaran Tuzla Belediyesi Güneş Enerji Santrali, amortismanını 5 yılda sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 00:02

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17