banner36

Sandıkta hile tuzak kurulacak

banner9

Hükümet-cemaat savaşı seçimlere uzandı. 30 Mart öncesi iddialar ve olası hamleler havada uçuşuyor.

Sandıkta hile tuzak kurulacak
banner10

Yeni Şafak'ın haberine göre seçim çalışması adı altında görevlendirilecek 100 bin kişi münipülasyon amaçlı kullanılacak.


17 Aralık operasyonu cemaate karşı sert yayınlarıyla öne çıkan Yeni Şafak gazetesi, çok konuşulacak bir iddiayı manşetine taşıdı. Buna göre paralel yapı seçimleri gölgeleyecek kara propaganda yapacak, son çare ise seçimlerin iptalinin gündeme getirilmesi. İşte o tartışılan 5 madde:


OYLAR EN GÜÇLÜ RAKİBEİl il, ilçe ilçe, belde belde seçim analizleri yapan Gülen Hareketi, AK Parti'nin adaylarının karşısındaki en güçlü adayı belirleyecek.100 BİN KİŞİLİK RİCA EKİBİBir haber ajansı adına haber takibi yapacak 100 bin kişilik 'Rica ekibi' oluşturuldu. Bu kişiler, seçim günü sandıkların kurulacağı okul bahçelerinde eş-dost ve kararsız seçmenleri etkileyip, AK Parti'ye oy vermemeleri ricasında bulunacaklar.


HİLE KARIŞTI DENİLECEK2-3 saat boyunca yayın ekranlarında oyları az tutulan AK Partili adayların gerçek oyları, daha sonra sisteme aynı anda girilecek. Ardından da fısıltı gazetesi aracılığıyla 'Hükümet, YSK'nın seçim sistemine müdahale etti', 'AK Parti oyları gerideyken, birden bire öne geçti' dedikoduları, facebook, twitter üzerinden bot hesaplar aracılığıyla yayılacak.


KARA PROPAGANDAKasıtlı bir şekilde yalan yanlış seçim sonucu haberlerinin yapılması


SANDIK GÖREVLİLERİ EĞİTİLİYORSon aşamada sandıklardan gelen bilgiler, imzalanmış tutanak sonuçları ve Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılacak resmi açıklamayla 2009 yerel seçimindeki sonuçların sandık bazında karşılaştırmalı analizi yapılacak. Belirgin oy sapması görülen sandıklar ile parti veya aday bazında olağan üstü sonuçlar çıkması halinde YSK'dan yeniden sayım yapılması talep edilecek.


AK PARTİ'DEN KARŞI ÖNLEM


Her bir sandığın sonuçlarının tam ve doğru olarak kaydedilerek AK Parti Genel Merkezi'nde değerlendirilmesi için özel bir program geliştirildi. Bu program sayesinde AK Parti sandıklar ile ilgili sonuçlar hakkında anında ve sağlıklı bilgi alma, buna paralel olarak da spekülasyonları önleme şansına sahip olacak.


2009'DAKİ HATA AKILLARDA


CHA, Beşiktaş'ın verilerini yanlışlıkla Beyoğlu'na girmişti. Böylece ilk sonuçlara göre Beyoğlu'nda seçimi CHP'nin kazandığı zannedilmişti. Yanlış veri girişi, AK Parti ve CHP teşkilatları arasında uzun süre tartışmalara neden olmuştu. CHP seçimlere şaibe karıştırıldığını iddia etmişti.


kaynak; habervaktim.com

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 23:11

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17