CHP'de Kılıçları kimler çekti?

Kılıçdaroğlu sermaye ve Pensilvanya'ya yakın olmakla eleştirildi.

CHP'de Kılıçları kimler çekti?
CHP'de Baykal önderliğindeki kanat Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nu sermaye ve Pensilvanya'ya yakın olmakla eleştirdi. Kılıçdaroğlu ise aynı saatlerde TÜSİAD'ın toplantısında, işadamlarına teşekkür etti.

CHP'nin ulusalcı kanadı, yerel seçimlerde yapılan hatalar nedeniyle sert tepki gösterirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sheraton Otel'de düzenlenen TÜSİAD Yüksek İstişare Toplantısı'na katıldı. Yıllarca Türkiye'yi perde arkasından yönettiği iddia edilen İstanbul sermayenin yanında poz verdi.


KILIÇDAROĞLU VE SERMAYE


Daha sonra açıklamalar yapan ve TÜSİAD'ı öven Kılıçdaroğlu, "İşadamları son derece önemli değerlendirmeler yaptı. Dış politikada Türkiye 'nin yalnızlığına vurgu yapıldı. Bunlar önemli tespitlerdi, dolayasıyla bu değerlendirmelerin, özellikle Türk iş dünyasından gelmesi daha da önemli bize göre. Eğer bir paralel devlet varsa, onunla hukuk içinde kalınarak mücadele edilmeli" dedi. Köşk seçimi içinde bazı açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: Elbette Çankaya'yı kimse cebinde görmemeli. Sonunda halkın kararı olacak ve hepimiz halkın kararına saygı duyacağız. 1982 Anayasası'nın Kenan Evren'e sağladığı gibi bu yetkiyi aslında bu anayasanın sağladığı görüşü var...


YILMAZ'IN DEMOKRASİSİ!

Kılıçdaroğlu'nun tam destek verdiği TÜSİAD'ın açıklamalarını ise Muharrem Yılmaz yaptı. TÜSİAD Başkanı Yılmaz, 30 Mart yenilgisini kabul etmezken, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi deyim yerindeyse 'aba altından sopa' gösterdi: Temelin üzerine çoğunluğun veridiği yetkiyi azınlığın haklarını da savunan bir yönetim anlayışı gerekir. Bizi eleştirenler siyaset konuştuğumuz için sert şekilde eleştiriyorlar. Biz siyaset için siyaset yapmıyoruz. Sadece ve sadece demokrasi konuşuyoruz...


HÜKÜMETE BÜYÜK ÖVGÜ

TÜSİAD'ın onur konuğu olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümete övgü yağdırdı: Şu bir gerçek ki, Türkiye'nin ana motoru özel sektördür. Geçmişteki sıkıntı ve başarıları en iyi siz bilirsiniz. Türkiye'nin yüksek faizli dönemleri siz geçmişte yaşamışsınızdır. Onun için birtakım hususlarda hassas davranıyorsunuz. Türkiye birçok krizden dersini alarak yoluna devam ediyor. Hükümetin başarısı iş dünyasının başarısıdır...


TÜSİAD VE SİYASET

Türk siyasi hayatında işadamlarının rolü yadsınamaz. 28 Şubat başta olmak üzere birçok kez sandığa itiraz eden TÜSİAD, halk iradesini değil daima 'Beyaz Türkler'i 'Üst kimlik' olarak kabul etti.


CHP'de iki farklı görüşü iyice su üstüne çıktı. CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu 'Sermaye ve Pensilvanya ile yaptığı ortaklıktan dolayı' sert bir şekilde eleştirdi. Baykal, "CHP, yerel seçimlerde çılgınca hatalar yaptı. Hem de göz göre göre. Boş lafa doyduk, ciddi bir tabloyu boş lafla izah etmesin kimse. Tazelenmeye ihtiyaç var. Gerçek açık tabii. Şimdi söylüyor değiliz, uyardık, göz göre göre de yapıldı. Olunca da böyle oldu. Bundan gerekli sonuçları çıkarıp, bir çizgiyi çizmeye ve yanlıştan kurtaracak doğru mekanizmaları kurup yanlışları kaldırıp, yeniden ayağa kalkmak lazım" dedi.


ÜMİT BOYNER DE KİM?


Baykal, bu ifadesinin kurultay çağrısı olup olmadığı yönündeki soruya "Hangi yöntemle olur, nasıl olur bilmiyorum" diye karşılık verdi. Muharrem İnce'nin açıklamaları da oldukça sertti: 30 Mart seçimlerinde doğru adaylar gösterilemedi. Transfer aday anlayışını doğru bulmadığını defalarca söyledim. Umarım Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde de CHP 'aynı hastalığı' göstermez. Mesela Parti'de bir grup İşçi Partisi'ne, bir grup BDP'ye, bir grup MHP'ye benzetmek istiyor. Bu parti ne İP'ye ne BDP'ye ne MHP'ye benzememeli. Ümit Boyner ismini ortaya atanlara sesleniyorum CHP ile ne alakası var? Bir kere böyle bir şey olamaz.


CEMAAT GiTMELi


CHP'de yerel seçimlerin ardından ulusalcılar, cemaat açılımının partiye zarar verdiğini söyledi. Partinin ulusalcı çizgiye çekilmesini isterken Baykal kanadı, 'PM seçimli kurultay' istiyor.

kaynak: takvim.com.tr

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2014, 23:24

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17