banner9

Popüler diyetler zararlımıdır ?

Vera Hastanesi Diyetisyen'i Elif Şahin İlçem Gazetesinde sizlere sağlıklı diyet hakkında bilgiler sunacak.


İşte Elif Şahin'in "Popüler diyetler zararlımıdır?" makalesi ;Her gün yeni bir diyet ismi duyuyoruz gazetelerden, televizyondan, yakınlarımızdan. “Bir haftada şu kadar kilo verdiriyor, şöyle inceltiyor,  böyle göbek eritiyor” laflarını duyunca aklımız çeliniyor ve hemen denemeyi düşünüyoruz. Peki bu diyetleri uygulamak vücudumuza ne şekilde etki eder hiç merak ettiniz mi? Popüler diyetler, kısa zamanda az çabayla mucizevi sonuçlar vaat ettiği için kilo problemi olan insanlar, özellikle bayanlar tarafından her geçen gün daha fazla tercih ediliyor. Fakat bu diyetler vücutta uzun zamanda geri dönüşü olmayan zararlara neden olur ve diyet bırakıldığı takdirde verilen kilolar fazlasıyla geri alınır. Bunun nedeni bu diyetlerin davranış değişikliğine çevrilememesidir.


Diyet gelip geçici bir heves olmamalı ömür boyu uygulanmalıdır. Uygulandığı süreçte verilen kiloların diyet bırakıldıktan sonra alınmasının temel nedeni budur. Başka bir diğer sorun ise bu diyetlerin, özellikle protein ağırlıklı yani et ve süt ürünleri ağırlıklı olanların, davranış değişliğine dönüşse dahi uzun dönemde vücutta bırakacağı etkidir. Protein fazlalığı böbreklerden karaciğere kadar iç organlarda geri dönüşümü olmayan hasara ve bu nedenlerden dolayı kandaki artık maddelerin atılamaması sonucu oluşan hastalıklara yol açar. Son günlerde sıkça adı duyulan “Karatay ve Dukan diyetlerinin sağlık açısından zararları işte bu noktada başlar. Çünkü gereğinden fazla protein alımı biraz önce bahsi geçen nedenlerden dolayı “gut” gibi hastalıklara davetiye çıkarabileceği gibi bu proteinin et ürünlerinden karşılanması sonucu artan doymuş yağ alımı obezite kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kolesterol ve kan yağlarının yükselmesi gibi ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Bu gibi diyetler sebze ve meyve tüketimini sınırladığı için vitamin ve minerallerin temel kaynaklarından yoksun bir beslenmeyi teşvik etmektedir. Sağlıklı beslenmenin temel prensibi olan dengeli beslenme bu diyetlerce sağlanamamaktadır. Çünkü sağlıklı bir diyet, besin ögeleri olan protein, yağ ve karbonhidratları ve süt ürünleri, et ürünleri, sebze ve meyveler ve tahılları yani besin gruplarını dengeli ölçüde içermelidir.
 

Popüler diyetler, çok kısa zamanda fazla kilo verilmesini sağlayarak diyeti uygulayanları memnun etse de sağlıklı zayıflama sunmamaktadır. Çünkü sağlıklı zayıflama kısa zamanda kilo verilmesi değil bu kiloların vücudun dengesine zarar vermeden verilmesidir. Önerilen kilo kaybı maksimum haftalık 1, aylık ise 4 kilodur. Bunun fazlası verilen kilonun istenilenin aksine kas kitlesinden verilmesine neden olur. Vücudun kendiliğinden bir savunma mekanizması vardır. Alışıldık düzenin dışına çıkmak vücudu korkutur ve ilk fırsatta başlangıç durumuna geri dönme eğilimini arttırır. Nasıl vücutta oluşan bir yara, en kısa zamanda kapatılmaya çalışılıyorsa, kısa zamanda verilen kilolar da aynı şekilde vücutta bir yara olarak algılanır ve en kısa zamanda telafi edilmeye çalışılır. Bu nedenle vücudun alışıldık dengesini bozmadan, sindirerek kilo vermek kilo kaybının korunması açısından çok önemlidir.


Özetlemek gerekirse, fazla kilolardan kurtulmaya çalışırken “mucize” reçeteleri uygulamak yerine dengeli ve sağlıklı beslenme öğrenilmeli ve bu öğrenilenler hayat standardı olarak günlük yaşamda yerini almalıdır. Fakat sağlıklı beslenme bilgileri, gazete, dergi, televizyon gibi bilgi kirliliğine yol açabilecek ve doğruluğu tartışılır iletişim araçları yerine alanında uzman diyetisyen ve beslenme uzmanlarınca elde edilmemelidir. Besin ögeleri ve besin gruplarının her birinin vücutta belli görevlerinin olduğu unutulmamalıdır. Bu ögeler orantılı bir şekilde tüketilmeli, hiçbiri es geçilmemelidir.

 Zayıflama sürecinin asıl kısmı kilo verme değil, verilen kilonun korunmasıdır. Sağlıklı beslenme kulaktan dolma bilgilerle değil bir uzmandan yardım alınarak kontrollü bir şekilde mümkündür. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilerin diyetisyene başvurması ve bu diyetisyen kontrolünde zayıflaması hem diyet süreci hem de sonrasındaki koruma süreci için hayati önem taşımaktadır. Bilinçsiz yapılan diyetler sonunda diyetisyene giden hastaların bu tarz diyetleri yapmayanlara göre daha zor kilo verdikleri bilinen bir gerçektir. Bu nedenle popüler diyetlerden sakınılmalı, sağlıklı beslenme uzman kontrolünde yaşam biçimi haline getirilmelidir.

Diyetisyen Elif Şahin

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner17