banner36

Türkler güneş sistemini 615 yıl önce keşfetti

banner9

Plüton gezegeni batı dünyası tarafından1929 yılında tespit edilirken, Türk alimler güneş sisteminin sırrı bundan tam 615 yıl önce çözdü.

Türkler güneş sistemini 615 yıl önce keşfetti
banner10

Dünya hala güneş sistemini çözmeye çalışırken, Türkler'in bunu tam 615 yıl önce keşfettiği ortaya çıktı. Ulu Cami'de 9 gezegenle ayın işlendiği minber, o tarihte bilime verdiğimiz önemi gözler önüne serdi.


Türk alimler güneş sisteminin sırrı bundan tam 615 yıl önce çözdü. Güneş sisteminin birebir tasvir edildiği Bursa'daki tarihi Ulu cami'nin minberi, Galileo'nin 'Dünya dönüyor' dediği için idama mahkum edilmesinden 230 yıl evvel yapıldı. Güneş ve gezegenlerin gerçek uzaklıklarına göre işlendiği tarihi minber, bugün dahi bilim dünyasının görevini çözemediği çift yıldızlar hakkında da ipuçları veriyor. Yüzlerce parça ahşabın çivi kullanılmadan bir araya getirilmesiyle oluşturulan minberdeki güneş sisteminin planının, İslam alimi Molla Fenari'nin tasvir edip ustaya verdiği tahmin ediliyor. 


Ölçüleri ve büyüklükleri doğru


1980 yılında Ulu Cami'nin minberindeki güneş sistemini ilk fark eden emekli fen öğretmeni Feyzi Ülgü, tespitlerini şöyle anlattı: "Uzun uzun inceledim. Minberin doğu cephesinde 10 tane küresel kabartma gördüm. Bunlardan bir tanesinin çevresinde boyutları farklı 9 küresel kabartma vardı. Güneş ve 9 gezegen olduğunu anladım. Araştırınca birebir büyüklük, uzaklık ve yakınlık ölçülerine uygun olarak yerleştirilmiş olduğunu belirledim." 


Erken keşifler


1399 yılında Devaklı Abdülazizoğlu Mehmet tarafından yapılan minberin doğu cephesinde Dünya, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton görülüyor. Plüton gezegeninin batı dünyası tarafından 1929 yılında tespit edilmesi, o tarihlerde Türk dünyasının bilime verdiği önemi gözler önüne seriyor. 


Eşi benzeri yok


Minberin benzerinin dünyanın hiçbir yerinde olmadığını söyleyen emekli fen öğretmeni Feyzi Ülgü, "Bu eser dünyanın 7 harikası arasında yer alması, gözümüz gibi korumamız gereken bir eser" dedi. Ülgü, "Bugün bilim dünyasının görevini net tespit edemediği çift yıldızların detaylarını da minberde görmek mümkün" diye konuştu.kaynak; habervaktim

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 00:09

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17