Varto'lu Müzisyen çocuklar Maltepe'de dinleyenleri büyüledi!

Vartolu çocuklar büyüledi

Varto'lu Müzisyen çocuklar Maltepe'de dinleyenleri büyüledi!

Muş’un Varto ilçesinde taşımalı eğitim veren köy okulundaki yetenekli çocukların oluşturduğu Hamurpet Ortaokulu 11 Köyün Orkestrası, Sansev İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali’nde sahne aldı. Türkçe, Kürtçe ve İngilizce eserler seslendiren çocuklar, izleyenleri büyüledi. Etkinlikte bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Demek ki o coğrafyaya el uzatınca, Anadolu’nun her köşesinden pek çok cevherler yetişebiliyor. Sizleri burada ağırlamaktan onur duyuyorum” dedi.

Müzik öğretmeni Aslı Tanrıkulu’nun, yardımseverlerden temin ettiği enstrümanlarla kurduğu 40 kişilik Varto Hamurpet Ortaokulu 11 Köyün Orkestrası, Maltepe Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen 5. Sansev İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali’nde sahne aldı. Türkçe, Kürtçe ve İngilizce eserler seslendiren koro, “Güzeller İçinden Bir Seni Seçtim” “Perhaps”, “Gel Gör Beni Aşk Neyledi” ve “Dar Hejiroke” isimli ezgileri büyük bir ustalıkla yorumladı. Vartolu minik müzisyenler, izleyenleri büyüledi.

“VARTOLU ÇOCUKLAR ÖRNEK OLUŞTURDU”

Büyük alkış toplayan koroya teşekkür için sahneye çıkan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Bugün bu salonda, ülkemizin sayısız müzik öğretmenlerinden birinin kurduğu ve ülkemizin farklı seslerini buluşturan bu koro, Anadolu’nun renkliliğini de ortaya koydu. İşte biraz önce sahne alan Vartolu çocuklarımız, bu örneklerden sadece biri. Demek ki o coğrafyaya el uzatınca Anadolu’nun her köşesinden pek çok cevherler yetişebiliyor. Sizleri ve Aslı öğretmenimizi burada ağırlamaktan onur duyuyorum. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız, teşekkür ederiz” dedi.

İMKÂNSIZLIKLARDAN BUGÜNLERE…

Daha sonra çocuklara, festivale katılım belgeleri takdim edildi. Takdim sonrası duygulandığı gözlemlenen müzik öğretmeni Aslı Tanrıkulu, “Orkestramız 3 yıllık bir çalışmanın ürünü. Bu koroyu kurma fikri kafamızda oluştuğunda hiçbir enstrümanımız yoktu. Çocuklarımız, kendi kendilerine çeşitli müzik materyalleri oluşturarak çalışmaya başladılar. Evden annelerinin yemek kaplarını, kaşıklarını ve bidonlarını getirdiler. Hatta bidonların arkasını keserek, hayvan derileri gerdiler ve evdeki eleklere deri gererek davul ve bendir yaptılar. Daha sonra Varto Kaymakamımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz onlardaki bu ışığı görünce, bizlere, büyük bir piyano ve değişik müzik aletleri hediye etti. Bizler de çalışmalarımızı hız vererek bugünlere geldik” diye konuştu. Festivale davet edilmeleriyle bir anda ülkenin ilgi odağı olduklarını belirten Tanrıkulu, başta Maltepe Belediyesi başta olmak üzere kendilerine destek olan herkese teşekkürlerini iletti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 10:28

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17