Birçok yerde, birçok konumda başka birini yönettiğini, kendin olmadığını ve mutlu olmadığını düşündüğün oldu mu? Belki de öyledir.. Sen dediğin kişi, başkalarının çizdiği sendir..
Aynadaki değil, kalbindeki kişi..
Aynaya baktığında gördüğün kişi belki çok mülayim, belki kabadayı; belki bir moda ikonu, belki de bir pazar havası kılıklı.. Peki aynadaki kişi olursan gerçekten sen mi olmuş olacaksın? Çevren belirlemişse bu şeklini.. Karanlık sokaklarda kabadayılığa bürünmek zorunda kalmışsan; aile baskından saçını yana bile tarayamazken şimdi söyle bu aynadaki gerçekten sen misin?
Sen aynanın ötesine geçmeyi dene.. Kalbinin derinliklerine in.. Aklını ve kalbini harmanladığında çıkan o insan.. İşte o sensin.. Sen olacak o kişi; aynada ya da insanların gözlerinde değil, kalbinin derinliklerinde..
Kalıplara göre adam..
Şimdi senden bir kap istiyorum.. İçine sıvı bir madde koyacağım.. Ölçüye gerek var mı? Yani şu en, şu boy olmalı diyeceğim? Sadece hacmi için uygun olsun derim en fazla.. Önemli derece de bir kap ölçüsü var mı?.. Yok. Çünkü bu madde her konulduğu kaba göre şekil değiştirecek.. Kendi gibi, kendi istediği gibi bir kabı olamayacak..
Peki ey insan.. ‘ey’ de artık meşhur oldu bizde.. Sen de bu su gibi herkesin şeklini mi almak istiyorsun.. Özel bir ölçün, bir ebatın olmadan, birilerinin önüne koyduğu kabın şekline mi bürünmek istiyorsun? ‘Allah razı olsun en azından kabın hacmi iyi’ mi demek istiyorsun..
Yalnızlaşmak mı korkutuyor?
Bazıları farklı olmayı çok sever.. Mesela ben de öyle.. Herkes çilekli dondurma alsa ben çikolatalıyı alayım derim.. Tabi amacım ne bilmiyorum o da ayrı mesele..
Genellikle insan, kötü olan farklı olma tarzını daha iyi ve daha hızlı yerine getirir.. Mesela bir insana on defa güzel bir iş teklif edersin onunda da beton gibi karşında.. Ama gel şunu dövelim, şuna kazık atalım.. Hoppa! Hemen bizimkisi orada..
İyi işleri ya da kendisi olmaya insan ürkerek bakıyor. O ne der, şu ne der? Hoşlandığım kız bana bakmaz, Emre ile aramız soğur.. Ve böyle devam eden bilmem kaç kombinasyonlu bir sürü bahane zinciri.. Bilirsiniz haşerelerden sonra en çok üreyen şey bahanelerdir..
Sen çevren ve diğer etmenlerden çekinerek kendin olmuyorsun, yalnızlaşırım diyorsun.. Peki kendin olmayan bir hayatta, insanların çizdiği yollarla, kapılarını onların seçtiği bir şekilde yaşamak sence de yalnız kalmaktan daha kötü değil mi? Yalnız kaldın diyelim ama o zaman bile kendin olma gibi büyük bir artın olacak.. Sen olacaksın.. Hani o kendin..
Şimdi kendin demekte kalkıp absürt yaşamak değil, yani benim ruhum serseri gidip millete bela olayım değil.. Hani daha demin dediğim gibi.. Kalbinin derinliklerindeki kişisin, sadece onu bul..
Boş ver komşunun çocuğunu, boş ver yılda iki sefer gördüğün akrabanı
Şimdi bir de kıyaslama diye bir şey var.. Hani kahvelerde dayılar atları izliyorlar ya.. Sarıkız, Küheylan’ı geçmeye falan çalışıyor.. Aynısının koşmayan versiyonunu bizim büyüklerimiz çocuklarına yapıyor.. Yok efendim onun çocuğu şu fakültenin, şu bölümünde.. Sonra bakıyor kendi çocuğuna koşuda yatmak üzere veriyor coşkuyu, veriyor coşkuyu.. Sonrasında da işte şey diyorlar bilmem kaç punto haber yazısıyla ‘Yeni nesil kaygı verici!’..
Ya güzel insanlar bir çocuk resim yapacağım diyor sen geliyorsun fırçasını kırıp kalem tutuşturuyorsun.. Bir çocuk fen bilimlerine kafayı bozmuş sen ona daha bir beherglas temin edemiyorsun.. Ama iş yarışa gelince.. Hadi oğlum, hadi kuzum, hadi bastır!
Sen komşunun çocuğuna, bayramlardaki ‘sizin çocuk ne yaptı?’ diyen ekibe takılma.. Kendine bir konu, bir iş ve en önemlisi bir problem belirle.. Onu çözmeye uğraş.. Sen kendin ol.. Merak etme azminin karşılığını inşallah alırsın.. He o çevrendeki insanlara, ailene, akrabana bakma.. İki, üç bişi kazandığında zaten onların gözünde ‘bu çocukta bir şeyler olduğu belliydi’ konumuna gelirsin..
Sen sadece,
Kendin ol..
Etrafındakiler arkandan gelir merak etme..
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner17