27 Ağustos 2018 Pazartesi 00:46
Teknik Yapı’nın Yücelpark hissedarlarına 86 ağacı kesme cezası

Kartal Belediyesi 86 ağaç kestikleri iddiasıyla Yücel Sitesi ve Hissedarlarına encümen kararıyla para cezası uyguladı.

Teknik Yapı’nın Yücelpark Sitesi’nde ağaç katliamı mı yapıldı? Konu hakkında etik gazetecilik gereği Teknik Yapı yönetim Kurulu Başkanlığı’na elektronik posta ile sorduk. Gazetemize eposta ile verdikleri cevapta; “Sağlıksız (kurumuş, hastalıklı vb.) ağaçlar ise ilgili kurumların onayı dâhilinde kesilmiştir.” Denildi.

Gazetemize gelen ihbar ve belgelerde; Kartal Belediyesi 847 Karar numaralı, 03/07/2018 tarihli encümen kararına göre;

Kartal Orhantepe Mahallesi, Üsküdar Caddesi, 12519 ada, 512 sayılı parsel alanı ile ilgili Müdürlüğümüze verilen dilekçe ve Ağaç Revizyonu Belgesi’nde işaretli ağaçların tarafımızda değerlendirilmesi istenmiştir. Söz konusu parselde yapılan incelemede, Kesilen Ağaç Durum Raporu’nda belirtilen 86 (seksenaltı) adet ağacın kesilmiş olduğu tespit edilmiştir. Ağaçları kesen şahıslar ile ilgili hasar tespit raporu, tutanak, v.b. evrakları Ek’li listede sunulmuştur. Tarafınızca uygun görüldüğü takdirde karar alınmasına dair Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Başkanlıkça Encümen’e havaleli 2018/20891 sayılı teklifi incelendi.

Yapılan görüşmeler sonucunda; Kartal Orhantepe Mah. Üsküdar Cad. 12519 ada, 512 parsel alanı ile ilgili yerinde yapılan incelemede, Ağaç Durum Raporu’nda belirtilen 86 adet ağacın kesilmiş olduğu tespit edilmiştir. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce hazırlanan hasar tespit raporu doğrultusunda ilgilisi Yücel Sitesi ve Hissedarlarına 156.500 TL. para cezası verilmesine oy birliğiyle karar verildi. “ Denildi.

İşte o karar;

AĞAÇ DURUM RAPORU’NDA; 86 ADET AĞAÇ KESİLMİŞTİR!

Kartal İlçesi G22A09D4B pafta, 12519 ada, 512 sayılı parsel alanı ile ilgili Müdürlüğümüze verilen dilekçe ve ağaç revizyonunda işaretli ağaçların tarafımızca değerlendirilmesi istenmiştir.

Söz konusu parselde yapılan incelemede, Ağaç revizyonunda Müdürlüğümüzden aldığımız uydu fotoğraflarında ve 360 fotoğraflarında görülen bu ağaçlardan

21 adet Akçaağaç ağacı,

4 adet Katalpa ağacı,

2 adet Defne ağacı,

8 adet Ihlamur ağacı,

2 adet Sofora ağacı,

2 adet Çınar Ağacı,

8 adet Erik ağacı,

6 adet Ceviz Ağacı,

3 adet Erguvan ağacı,

5 adet Ligustrum ağacı,

5 adet Dişbudak ağacı,

5 adet Karayemiş ağacı,

2 adet Muşmula ağacı,

8 adet Sedir Ağacı,

5 adet Çam ağacı olmak üzere 86 adet ağacın kesilmiş olduğu tespit edilmiş olup, iş bu tutanak tarafımızca tutanak altına alınmıştır. 19-02-2018

İşte O tutanak;

İşte Teknik Yapı’nın gazetemize verdiği cevap metninin tamamı;

Yukarıda ilgi kısmında belirtilen e-mailinizde yer alan “12519 ada, 512 parsel Yücel Sitesi’nde bulunan yaşları otuzun üzerinde olan, anıtlar kuruluna kayıtlı onlarca ağacın katledildiği iddia edilmiştir. Anıtlar kurulundan gerekli izini aldınız mı? Başka ağaç kesecek misiniz? ” yönündeki soru ve iddialara ilişkin proje bazında gerekli incelemeler yapılmış olup, tümüyle asılsız ve gerçek dışı bu iddia ve isnatlara yanıt verilmesi gerekli görülmüştür. Buna göre;

A.) Yücel Sitesi olarak bilinen ve yenileme kapsamında Yücelpark Sitesi adını alan Kartal İlçesi 12519 Ada 512 Parsel üzerinde yer alan ağaçlara ilişkin süreci özetlemek gerekirse:

1- İlgili Parsel üzerinde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 07.03.2017/448 no’lu kararı ile onaylanmış olan tescilli ağaçların listesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan temin edilmiştir.

2- Eski binalar 6306 sayılı yasa kapsamında yıkılmadan önce İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri yönetiminde Peyzaj Mimarları ve Orman Mühendislerinden oluşan ekip ile alanın ağaç röleveleri (ağaç tespitleri) yapılmış olup 26.06.2017 tarihli ‘Arborikültürel Analizi ve Röleve Planı’ İstanbul Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından onaylanmıştır. Tescilli ağaçlar, yerinde korunması gereken tescilsiz ağaçlar ve sağlıksız ağaçların tespiti yapılmıştır. Yapılan tespit çalışmaları Kartal Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personelince yerinde tespit edilmiştir.

3- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 21.12.2017/01-1058 no’lu kararına istinaden tescilli ağaçlar, tescilsiz nakil edilecek ağaçlar ve sağlıksız olması nedeni ile kesilecek ağaçlar belirlenmiştir.

4- Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 07.03.2017/448 no’lu kararı ve ekli listesi, İstanbul Üniversitesi onaylı 26.06.2017 tarihli ‘Arborikültürel Analizi ve Röleve Planı’ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 21.12.2017/01-1058 no’lu kararı ve ekli listesi doğrultusunda; tescilli (korunacak) ağaçlar yerinde muhafaza edilmiş, izinler doğrultusunda tescilsiz ağaçlar alan içerisinde uygun yerlere nakil edilmiştir. Sağlıksız (kurumuş, hastalıklı vb.) ağaçlar ise ilgili kurumların onayı dahilinde kesilmiştir.

5- ‘Yücelpark Sitesi Peyzaj Projesi ’ kapsamında sağlıksız olması nedeni ile kesilen her ağaç yerine 25 ağaç dikilecektir.” Diye cevap verildi.

Teknik Yapı’nın verdiği cevaptan sonra elektronik postayla tekrar sorular sorup cevabını talep ettik.

Mailimizde;

Gazetemize eposta ile verdiğiniz cevabınızda;

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 07.03.2017/448 no’lu kararı ve ekli listesi, İstanbul Üniversitesi onaylı 26.06.2017 tarihli ‘Arborikültürel Analizi ve Röleve Planı’ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 21.12.2017/01-1058 no’lu kararı ve ekli listesi doğrultusunda diye belirtmişsiniz. Kaç ağaç kestiniz? Bu ağaçların kaç tanesi kesilebilirdi? Kaç ağacın naklini gerçekleştirdiniz? Sorularının cevaplarını rica ediyoruz.” Diye sorduk. Firma Gazetemize cevap verilmedi. Konu hakkında ki araştırmamız devam ediyor. İddiaların ve sorularımızın devamı bir sonra ki haberimizde.

Bizi izlemeye devam ediniz…

Son Güncelleme: 27.08.2018 01:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner17