Şems Yapı Denetim için savcılık harekete geçecek mi?

Önkollar Awaji firmasının dairelerden 4 metre kare kaçırdı iddialarının perde arkası aralanmaya başladı.

Şems Yapı Denetim için savcılık harekete geçecek mi?

Gazetemiz olayı 17 Temmuz 2017 Pazartesi günü “Önkollar İnşaat dairelerden 4 metre kare kaçırdı” başlıklı haberle yayımlamış ve kamuoyunun bilgisi olmuştu.

OLAY NASIL GELİŞMİŞTİ?

13 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Yolsuzluk Büro Amirliği tarafından Karyapsan Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül ile birlikte 1 mimarın eşi, bir emlakçı ve Kartal Belediyesi personeli gözaltına alınmış akabinde 2 kişi tutuklanmıştı. Önkollar Firması ortağının Kartal Belediyesi’nden bazı kişilere 1 Milyon lira verdiği iddia edilmiş ve yetkilini şikâyeti sonucunda olay yargıya taşınmıştı.

ÖZDEMİR'DEN YARGI'YA DAVET

Halkın ve Kartallıların çıkarları doğrultusunda hareket eden CHP Kartal Belediye Meclis Üyesi Taner Özdemir encümende radikal bir karar alıp yargı yolunu açtı.

Özdemir encümen kararına yaptığı muhalefet şerhinde;

Şems Yapı Denetim Firması görevini yapmadığı ve inceleme sonucu tespit edilen kaçakların temel tabir edilen alanlarda olması sebebiyle kaçak yapılaşmaya yapı denetim firması olarak göz yumulduğu anlaşıldığından ilgili bakanlığa haklarında gerekli işlemin imar müdürlüğümüzce yerine getirilerek encümende konunun bütünlüğü açısından beraber cezai işlem görmesi gerektiğini düşündüğümden, 42. Madde uygulamasının denetim firması ve mal sahiplerini de kapsaması gerektiğinden karar no.1407 karar tarihi:22.08.2017 tarihli Encümen kararının eksik olması sebebi ile gerekli yasal işlemlerin başlatılıp başlatılmadığı hakkında tarafımıza bir belge sunulmadığından ve ilgili yapı denetim firmasının hakkında suç duyurusu yapılması gerektiğinden konuyla bütünlüğü açısından değerlendirilmelidir. Bu talebimden dolayı Karar Tarihi : 20/09/2017 Karar No: 1491 karara muhalefet şerhimdir.” Dedi.

İşte o belge;

İLGİLİ HABERLER

Önkollar İnşaat dairelerden 4 metre kare kaçırdı!

Cumhuriyet Savcıları göreve. Önkollar İnşaat Her daireden 4 metre kare küçülterek kendilerine daha fazla daire mi çıkardı?

Önkollar İnşaat dairelerden 4 metre kare kaçırdı!

Önkollar İnşaat’ın her daireden 4 metre kare küçülterek kendilerine daha fazla daire çıkardıkları iddia edildi.

Geçtiğimiz günlerde Önkollar Avaji Şirketi yetkilisi Habibullah Önkol'un şikâyeti üzerine Karyapsan yetkilileri gözaltına alınmış ve tutuklamalar olmuştu. İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği'nde 2017/204 Sorguda, Rüşvet Almak ve Rüşvet Alma suçuna aracılık etmek suçundan şüphelilerin ifadesi alındı. İfadesi alındıktan sonra tutuklanan Nuri A.'nın iddiaları çok ciddi ifadeler içermekte. Nuri A. savunmasında “Ben iddialara konu olan 450.000 ve 550.000 TL. Paraları almadım. Bu firmaya proje hizmeti verdik. Söz konusu firmanın projesinde kaçak yapılar bulunmaktaydı. Kendileri bizden muvafakatname istediler biz bunu vermedik. 28 milyonluk proje maliyetini 55 milyonluk bir maliyet raporu istediler. Her daireden 4 metre kare küçülterek kendilerine daha fazla daire çıkardılar. Biz bunu kabul etmedik kat maliklerine söyledik husumet bundan kaynaklanmaktadır. “ Dedi.

Önkollar Firmasına etik gazetecilik gereği iddiaları sorduk

Sayın yetkili;


Gazetemize gelen ihbar ve bilgiler doğrultusunda bir haber hazırlığındayız. Etik gazetecilik gereği hazırladığımız haberde geçen iddialarla ilgili size söz hakkı vermek isteriz.
Geçtiğimiz günlerde Kartal Belediyesi iştiraklerinden olan Karyapsan'a İstanbul Mali İşler Şubesi tarafından operasyon yapılıp bazı kişiler gözaltına alınmış sonradan da çıkarıldıkları mahkemece tutuklamalar olmuştur.
İddialarda Firmanızca inşaatınızla ilgili bazı usulsüzlüklerin giderilmesi için Kartal Belediyesi'nden şahıslara ve mimar ve emlakçıya 1 milyon TL. para verildiği iddia edilmektedir.

Kamu menfaatlerini koruma adına ve kamuoyunu aydınlatmak için soruyoruz.

İddialara konu olan 450.000 ve 550.000 TL paraları şahıslara verdiniz mi?

Rüşvet ile ilgili suç duyurusunda bulundunuz mu?

Yapmakta olduğunuz projede kaçak yapılar olduğu iddia ediliyor, doğru mudur?

A. Mimarlıktan muvafakatname istediğiniz iddia edilmektedir, cevabınız nedir?

28 milyonluk proje bedelini 55 milyonluk bir maliyet raporu istediğiniz iddia edilmektedir. Bu konuda ki cevabınız nedir?

Her daireden 4 m2 küçülterek kendinize daha fazla daire çıkardığınız iddialarına açıklamanız var mıdır?
Bu iddialara ve sorulara vereceğiniz cevabı 3 gün içerisinde tarafımıza iletmenizi rica eder, işlerinizde başarılar dileriz” diye sorduk.

Firma gazetemize verdiği cevapta;

Merhaba, Sayın Yetkili,

Malum olduğu üzere, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2016/95183 Soruşturma nolu dosya kapsamında birtakım şüpheliler hakkında Kartal Belediyesi'nce rüşvet almak ve vermek suçlarından ötürü şikayette bulunulmuş ve soruşturma halen devam etmektedir. Yapmayı düşünmüş olduğunuz yayınla ilgili olarak tarafımıza birtakım sualler yöneltmişsiniz.
Söz konusu soruşturma şirket yetkilimiz Habibullah Önkol'un mağdur sıfatıyla ve Belediyeye durumu aktarmasıyla gün ışığına çıkmıştır.
Fakat söz konusu dosya yargıya intikal etmesinden ötürü, dosyanın içeriği ile alakalı bilgi vermemiz hukuken mümkün değildir. Çünkü tarafımıza iletmiş olduğunuz suallerle ilgili savunmamızı ve delillerimizi avukatlarımız aracılığıyla dosyasına ibraz ettik.

Ezcümle, sorularınıza cevap vermek yargıya etki etmek anlamı taşıdığından ötürü söz konusu sorularınıza karşı susma hakkımızı kullandığımızı, anlayışınız için teşekkür ettiğimizi saygılarımla beyan ederim.”Denildi.

Nuri A.'nın Önkollar İnşaat'ın İnşaatı ile ilgili iddialar için, Önkollar'dan "Yalandır! Projeleri gösterelim!" diye cevap bekledik. "Susma hakkımızı kullanacağız!" Denildi.

Kartal Belediyesi yetkililerinde de konu hakkında kamuoyunu aydınlatmak için ayrıntılı belge ve bilgileri bekliyoruz.

Nizamettin Zorgül için müfettiş raporu neler demiş neler!

Raporda "Nizamettin Zorgül Paniklemesi! Agresif tutum sergilemesi! yanıltması/kandırması!" gibi ibareler geçmekte.

Nizamettin Zorgül için müfettiş raporu neler demiş neler!

Karyapsan Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül “Belediyecinin mal varlığı göz kamaştırıyor!” başlıklı haberimizle ilgili avukat vekili meclis üyesi Perihan Sevim imzasıyla noterden gazetemize tekzip gönderdi.

Basın Özgürlüğüne tekzip!

Basının kamuoyunu doğru bilgilerle aydınlatmasından tekziple istemeyen Zorgül, Kamu görevi gören gazetemizin haberlerinden rahatsızlık duymuştur. Oysa ki haberimizde Zorgül’ün İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Yolsuzluk Büro Amirliği’nde ki sorguda verdiği cevapları kelimesi kelimesine yayımladık. Yine aynı haberimizde Zorgül’ün gazetemize gönderdiği cevap metnine de yer verdik. Haberimizde hiçbir şekilde Zorgül’ün mal varlığını yanlış yollardan aldığını ima eden cümleler kullanmadığımız gibi, nazar değmemesi için “Maşallah” bile yazdık :) Ayrıca Zorgül’ünde içinde bulunduğu sorgu ve dava ile alakalı mahkeme tarafından “GİZLİDİR! HABER YAPILAMAZ!” vb. gibi tebliğ basına yapılmamıştır. Biz bu haberi soruşturmalardan sonra yayımladık. Bu yüzdendir ki Sayın Zorgül’ün noterden gönderdiği tekzibi basın özgürlüğüne müdahale olması nedeniyle yayımlamayacağız.

Olay nasıl gelişmişti?

13 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Yolsuzluk Büro Amirliği tarafından Karyapsan Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül ile birlikte 1 mimarın eşi, bir emlakçı ve Kartal Belediyesi personeli gözaltına alınmış akabinde 2 kişi tutuklanmıştı. Önkollar Firması ortağının Kartal Belediyesi’nden bazı kişilere 1 Milyon lira verdiği iddia edilmiş ve yetkilini şikâyeti sonucunda olay yargıya taşınmıştı.

Olayın ayrıntıları ifade tutanakları ile ortaya çıkmaya başladı.

İŞTE TUTANAKTA GEÇENLER. YORUMSUZ;

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Yolsuzluk Büro Amirliği’nde ki sorguda Müfettiş raporu Zorgül’e okundu ve Zorgül ifade verip imzaladı. 05.01.2017 tarih ve E.418 sayılı müfettiş raporunda; “Karyapsan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül’ün ÖNKOLLAR ŞTİ. İle KARYAPSAN A.Ş.’nin temsilen görüşmesi ve sonrasında bu şirket ile Danışmanlık Yönetim ve Kontrollük Sözleşmesini Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla imzalamasını takiben Karyapsan A.Ş ile arasında hukuki vb ilişkisi olmayan ne iş yaptığını bile bilmediği N.A.’yu Önkollar ŞTİ.’ne Karyapsan A.Ş.’nin danışmanı olarak tanıtması ve sonrasında da bu söylemini destekleyici tavırlarına devam etmesi sureti ile söz konusu şirketi yanıltması/kandırması bu davranıştan kaynaklı olan anılan şirketin N.A.’ya güven duymasını sağlayarak, devamında da Önkollar ŞTİ. İle A. Mimarlık arasında Mimarlık Hizmet Sözleşmesi imzalamasına vesile olmasına ve devam ede gelen süreçte de Önkollar ŞTİ. ortaklarının N.A. ile yaşadıkları sıkıntılara yönelik olarak bu kişilerin kendisine gelerek paylaşımda bulunup yardım talep etmelerine rağmen bu kişilere karşı dışlayıcı bir tavır sergilemesi, sonrasında Başkan Yardımcısı A.A.’nın talebine/yönlendirmesine binaen Önkollar ŞTİ. Ortakları ile olan görüşmesinde şirket ortaklarının verilen rakamın 1 milyon TL. olduğunu telaffuz etmeleri üzerine kendisine anlatılan diğer sorunlar ile değil de sadece beyan edilen rakamın büyüklüğüne odaklanarak paniklemesi, agresif bir tutum sergilemesi, benim bunlarla bir ilgim yok diyerek savunma pozisyonuna geçmesi şeklinde tavır ve davranışlarının kendisin de bu süreç içerisinde bulunduğunu imajını vermekte ve belirlenen bu tespitlerin hareketle de anılan şirket ile tek yetkili olarak görüşen sözleşme imzalayan bu anlamda da anılan şirkete karşı güven, görev ve hizmet hizmet sorumluluğunu tamamıyla üzerine alan/üstlenen Nizamettin Zorgül’ün görevinin gereklerini hiçbir şekilde yerine getirmediğini, yüklendiği sorumluluğun/temsilin içerdiği ciddiyet, hassasiyet ve tedbirden uzak eksik ve kusurlu bir davranış sergilediği” Şeklinde belirtilmiştir. Zorgül raporda belirtilen suçlamaları sorguda kabul etmediği sorgu tutanağında görülmekte.

Zorgül “Konuşmam mümkün değildir!”

İlçem Gazetesi olarak kamu adına, kamu görevinde bulunan Karyapsan başkanı Nizamettin Zorgül’e olay hakkında sorular sorup, cevap verdiği takdirde etik gazetecilik gereği yayınlayacağımızı belirtmiştik. Zorgül sorulara verdiği cevapta; "Hakimlikçe sürdürülen bu yargılama sona erdiğinde, ben de kurum amirlerimizin izni doğrultusunda bir açıklama yapmak isterim. Ancak, bulunduğum görev sebebi ile izinsiz ne basına, ne kamuoyuna konuşmam mümkün değildir” demişti.

Gözler şimdi mahkemeye çevirilmiş durumda. En doğru kararı yargı verecek...

Haberlerin devamı gelecek. Takipte kalınız...

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2017, 00:59

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17