Nizamettin Zorgül için müfettiş raporu neler demiş neler!

Raporda "Nizamettin Zorgül Paniklemesi! Agresif tutum sergilemesi! yanıltması/kandırması!" gibi ibareler geçmekte.

Nizamettin Zorgül için müfettiş raporu neler demiş neler!

Karyapsan Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül “Belediyecinin mal varlığı göz kamaştırıyor!” başlıklı haberimizle ilgili avukat vekili meclis üyesi Perihan Sevim imzasıyla noterden gazetemize tekzip gönderdi.

Basın Özgürlüğüne tekzip!

Basının kamuoyunu doğru bilgilerle aydınlatmasından tekziple istemeyen Zorgül, Kamu görevi gören gazetemizin haberlerinden rahatsızlık duymuştur. Oysa ki haberimizde Zorgül’ün İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Yolsuzluk Büro Amirliği’nde ki sorguda verdiği cevapları kelimesi kelimesine yayımladık. Yine aynı haberimizde Zorgül’ün gazetemize gönderdiği cevap metnine de yer verdik. Haberimizde hiçbir şekilde Zorgül’ün mal varlığını yanlış yollardan aldığını ima eden cümleler kullanmadığımız gibi, nazar değmemesi için “Maşallah” bile yazdık :) Ayrıca Zorgül’ünde içinde bulunduğu sorgu ve dava ile alakalı mahkeme tarafından “GİZLİDİR! HABER YAPILAMAZ!” vb. gibi tebliğ basına yapılmamıştır. Biz bu haberi soruşturmalardan sonra yayımladık. Bu yüzdendir ki Sayın Zorgül’ün noterden gönderdiği tekzibi basın özgürlüğüne müdahale olması nedeniyle yayımlamayacağız.

Olay nasıl gelişmişti?

13 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Yolsuzluk Büro Amirliği tarafından Karyapsan Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül ile birlikte 1 mimarın eşi, bir emlakçı ve Kartal Belediyesi personeli gözaltına alınmış akabinde 2 kişi tutuklanmıştı. Önkollar Firması ortağının Kartal Belediyesi’nden bazı kişilere 1 Milyon lira verdiği iddia edilmiş ve yetkilini şikâyeti sonucunda olay yargıya taşınmıştı.

Olayın ayrıntıları ifade tutanakları ile ortaya çıkmaya başladı.

İŞTE TUTANAKTA GEÇENLER. YORUMSUZ;

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Yolsuzluk Büro Amirliği’nde ki sorguda Müfettiş raporu Zorgül’e okundu ve Zorgül ifade verip imzaladı. 05.01.2017 tarih ve E.418 sayılı müfettiş raporunda; “Karyapsan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül’ün ÖNKOLLAR ŞTİ. İle KARYAPSAN A.Ş.’nin temsilen görüşmesi ve sonrasında bu şirket ile Danışmanlık Yönetim ve Kontrollük Sözleşmesini Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla imzalamasını takiben Karyapsan A.Ş ile arasında hukuki vb ilişkisi olmayan ne iş yaptığını bile bilmediği N.A.’yu Önkollar ŞTİ.’ne Karyapsan A.Ş.’nin danışmanı olarak tanıtması ve sonrasında da bu söylemini destekleyici tavırlarına devam etmesi sureti ile söz konusu şirketi yanıltması/kandırması bu davranıştan kaynaklı olan anılan şirketin N.A.’ya güven duymasını sağlayarak, devamında da Önkollar ŞTİ. İle A. Mimarlık arasında Mimarlık Hizmet Sözleşmesi imzalamasına vesile olmasına ve devam ede gelen süreçte de Önkollar ŞTİ. ortaklarının N.A. ile yaşadıkları sıkıntılara yönelik olarak bu kişilerin kendisine gelerek paylaşımda bulunup yardım talep etmelerine rağmen bu kişilere karşı dışlayıcı bir tavır sergilemesi, sonrasında Başkan Yardımcısı A.A.’nın talebine/yönlendirmesine binaen Önkollar ŞTİ. Ortakları ile olan görüşmesinde şirket ortaklarının verilen rakamın 1 milyon TL. olduğunu telaffuz etmeleri üzerine kendisine anlatılan diğer sorunlar ile değil de sadece beyan edilen rakamın büyüklüğüne odaklanarak paniklemesi, agresif bir tutum sergilemesi, benim bunlarla bir ilgim yok diyerek savunma pozisyonuna geçmesi şeklinde tavır ve davranışlarının kendisin de bu süreç içerisinde bulunduğunu imajını vermekte ve belirlenen bu tespitlerin hareketle de anılan şirket ile tek yetkili olarak görüşen sözleşme imzalayan bu anlamda da anılan şirkete karşı güven, görev ve hizmet hizmet sorumluluğunu tamamıyla üzerine alan/üstlenen Nizamettin Zorgül’ün görevinin gereklerini hiçbir şekilde yerine getirmediğini, yüklendiği sorumluluğun/temsilin içerdiği ciddiyet, hassasiyet ve tedbirden uzak eksik ve kusurlu bir davranış sergilediği” Şeklinde belirtilmiştir. Zorgül raporda belirtilen suçlamaları sorguda kabul etmediği sorgu tutanağında görülmekte.

Zorgül “Konuşmam mümkün değildir!”

İlçem Gazetesi olarak kamu adına, kamu görevinde bulunan Karyapsan başkanı Nizamettin Zorgül’e olay hakkında sorular sorup, cevap verdiği takdirde etik gazetecilik gereği yayınlayacağımızı belirtmiştik. Zorgül sorulara verdiği cevapta; "Hakimlikçe sürdürülen bu yargılama sona erdiğinde, ben de kurum amirlerimizin izni doğrultusunda bir açıklama yapmak isterim. Ancak, bulunduğum görev sebebi ile izinsiz ne basına, ne kamuoyuna konuşmam mümkün değildir” demişti.

Gözler şimdi mahkemeye çevirilmiş durumda. En doğru kararı yargı verecek...

Haberlerin devamı gelecek. Takipte kalınız...

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 13:29

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17