1 Milyon TL. Rüşvet iddiası ile Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacaklar!

1 Milyon rüşvet iddiası ile Karyapsan gözaltı ve tutuklamaları ile alakalı davayı inceleyen savcı iddianameyi hazırladı

1 Milyon TL. Rüşvet iddiası ile Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacaklar!

Memur suçları soruşturma bürosu 2016/95183 soruşturma numaralı, 2017/ 2308 iddianame numarası ile İstanbul Anadolu  (  ) Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu. Kararı Ağır Ceza Mahkemesi verecek.

İddianameye göre;

Habibullah Önkol rüşvet verme suçundan, G.A. İsimli mimar rüşvet temini suçuna aracılık etmek, H.K. Rüşvet almak suçundan, M.Y. Rüşvetin temini suçuna aracılık etmek suçundan, N.A. İsimli şahıs rüşvet temini suçuna aracılık etmek, Karyapsan Yönetim Kurulu başkanı Nizamettin Zorgül rüşvetin temini suçuna aracılık etmek suçundan, T.K. rüşvet almak suçundan yargılanacaklar.

1.000.000 TL. paranın verildiği!


İddianamede; Kartal Belediye Başkanlığı vekili tarafından C. Başsavcılığımıza verilen dilekçe ile, Çanakkale Caddesi'nde bulunan Mert Sitesi'nin Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında inşai faaliyetlerini yürüten Önkollar Avaji Ltd. Şti. yetkililerinin belediye başkanlığına ziyarette bulundukları, bu ziyaret sırasında belediye başkanının ismi kullanılmak suretiyle belediye çalışanlarına belediye başkanına verilmek üzere seçim vaadi altında iki seferde toplam 1.000.000 TL. paranın verildiğinin şirket çalışanlarınca ifade edildiği iddia edilmiştir. Konu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca bu şekilde
soruşturma başlatılmıştır.

Mavi dosya klasör içerisinde para!


Bu kapsamda 1.000.000 TL. paranın ilkinin 02/10/2015 tarihinde 500.000 TL. paranın N.A.'ye mavi dosya klasör içerisinde teslim edildiği. Bundan önce de yine elden 50.000 TL. paranın N.A.'ya  elden verildiği. 15/01/2016 tarihinde 450.000 TL. paranın yine aynı şekilde N.A.'ya M.Y.'nin ofisinde elden teslim edildiği. Soğanlık civarında bu paranın aynı şekilde belediye çalışanları T.K. ile H.K.'na elden teslim edildiği.

Şüpheliler suçlamaları kabul etmiyorlar!


Savcılık sorgulamasında; Şüpheli M.Y. ifadesinde suçlamaları kabul etmeyip, 1.000.000 TL. para verildiği şeklinde iddiaların doğru olmadığı, belediye çalışanları H.K. ve T.K.'yı kesinlile tanımadığını ifade etti. Şüpheli Nizamettin Zorgül savunmasında rüşvet alma ve rüşvet verme suçlamalarına kesinlikle iştirak etmediğini  N.A.'yı şirkete yönlendirdiği iddialarının doğru olmadığını ifade etti. Şüpheli mimar G.A. suçlamaları kabul etmediğini, konu ile alakalı kendisinin her hangi bir ilgisinin olmadığını ifade etti. Şüpheli T.K. 1.000.000 TL. rüşvet aldığı yönünde ki iddiaları kabul etmediğini beyan etti. Şüpheli H.K.'da rüşvet almadığını ifade etti. Şüpheli N.A. ifadesinde suçlamaları kabul etmediğini,  kayda alınan görüşmede dile getirilen 1.000.000 TL. sözünün başka bir proje ile alakalı olduğunu, suça kesinlikle aracılık etmediğini ifade etti.

İddianame sonucunda; Şüphelilerin yargılanmalarının mahkemenizde yapılarak, müsnet suçtan eylemine uyan sevk maddeleri gereğince ayrı ayrı cezalandırılması kamu adına talep ve iddia olunur. 26/09/2017
İLGİLİ HABERLER;

Nizamettin Zorgül için müfettiş raporu neler demiş neler!

Raporda "Nizamettin Zorgül Paniklemesi! Agresif tutum sergilemesi! yanıltması/kandırması!" gibi ibareler geçmekte.

12 Haziran 2017 Pazartesi 13:55
Nizamettin Zorgül için müfettiş raporu neler demiş neler!

Karyapsan Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül “Belediyecinin mal varlığı göz kamaştırıyor!” başlıklı haberimizle ilgili avukat vekili meclis üyesi Perihan Sevim imzasıyla noterden gazetemize tekzip gönderdi.

Basın Özgürlüğüne tekzip!

Basının kamuoyunu doğru bilgilerle aydınlatmasından tekziple istemeyen Zorgül, Kamu görevi gören gazetemizin haberlerinden rahatsızlık duymuştur. Oysa ki haberimizde Zorgül’ün İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Yolsuzluk Büro Amirliği’nde ki sorguda verdiği cevapları kelimesi kelimesine yayımladık. Yine aynı haberimizde Zorgül’ün gazetemize gönderdiği cevap metnine de yer verdik. Haberimizde hiçbir şekilde Zorgül’ün mal varlığını yanlış yollardan aldığını ima eden cümleler kullanmadığımız gibi, nazar değmemesi için “Maşallah” bile yazdık :) Ayrıca Zorgül’ünde içinde bulunduğu sorgu ve dava ile alakalı mahkeme tarafından “GİZLİDİR! HABER YAPILAMAZ!” vb. gibi tebliğ basına yapılmamıştır. Biz bu haberi soruşturmalardan sonra yayımladık. Bu yüzdendir ki Sayın Zorgül’ün noterden gönderdiği tekzibi basın özgürlüğüne müdahale olması nedeniyle yayımlamayacağız.

Olay nasıl gelişmişti?

13 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Yolsuzluk Büro Amirliği tarafından Karyapsan Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül ile birlikte 1 mimarın eşi, bir emlakçı ve Kartal Belediyesi personeli gözaltına alınmış akabinde 2 kişi tutuklanmıştı. Önkollar Firması ortağının Kartal Belediyesi’nden bazı kişilere 1 Milyon lira verdiği iddia edilmiş ve yetkilini şikâyeti sonucunda olay yargıya taşınmıştı.

Olayın ayrıntıları ifade tutanakları ile ortaya çıkmaya başladı.

İŞTE TUTANAKTA GEÇENLER. YORUMSUZ;

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Yolsuzluk Büro Amirliği’nde ki sorguda Müfettiş raporu Zorgül’e okundu ve Zorgül ifade verip imzaladı. 05.01.2017 tarih ve E.418 sayılı müfettiş raporunda; “Karyapsan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül’ün ÖNKOLLAR ŞTİ. İle KARYAPSAN A.Ş.’nin temsilen görüşmesi ve sonrasında bu şirket ile Danışmanlık Yönetim ve Kontrollük Sözleşmesini Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla imzalamasını takiben Karyapsan A.Ş ile arasında hukuki vb ilişkisi olmayan ne iş yaptığını bile bilmediği N.A.’yu Önkollar ŞTİ.’ne Karyapsan A.Ş.’nin danışmanı olarak tanıtması ve sonrasında da bu söylemini destekleyici tavırlarına devam etmesi sureti ile söz konusu şirketi yanıltması/kandırması bu davranıştan kaynaklı olan anılan şirketin N.A.’ya güven duymasını sağlayarak, devamında da Önkollar ŞTİ. İle A. Mimarlık arasında Mimarlık Hizmet Sözleşmesi imzalamasına vesile olmasına ve devam ede gelen süreçte de Önkollar ŞTİ. ortaklarının N.A. ile yaşadıkları sıkıntılara yönelik olarak bu kişilerin kendisine gelerek paylaşımda bulunup yardım talep etmelerine rağmen bu kişilere karşı dışlayıcı bir tavır sergilemesi, sonrasında Başkan Yardımcısı A.A.’nın talebine/yönlendirmesine binaen Önkollar ŞTİ. Ortakları ile olan görüşmesinde şirket ortaklarının verilen rakamın 1 milyon TL. olduğunu telaffuz etmeleri üzerine kendisine anlatılan diğer sorunlar ile değil de sadece beyan edilen rakamın büyüklüğüne odaklanarak paniklemesi, agresif bir tutum sergilemesi, benim bunlarla bir ilgim yok diyerek savunma pozisyonuna geçmesi şeklinde tavır ve davranışlarının kendisin de bu süreç içerisinde bulunduğunu imajını vermekte ve belirlenen bu tespitlerin hareketle de anılan şirket ile tek yetkili olarak görüşen sözleşme imzalayan bu anlamda da anılan şirkete karşı güven, görev ve hizmet hizmet sorumluluğunu tamamıyla üzerine alan/üstlenen Nizamettin Zorgül’ün görevinin gereklerini hiçbir şekilde yerine getirmediğini, yüklendiği sorumluluğun/temsilin içerdiği ciddiyet, hassasiyet ve tedbirden uzak eksik ve kusurlu bir davranış sergilediği” Şeklinde belirtilmiştir. Zorgül raporda belirtilen suçlamaları sorguda kabul etmediği sorgu tutanağında görülmekte.

Zorgül “Konuşmam mümkün değildir!”

İlçem Gazetesi olarak kamu adına, kamu görevinde bulunan Karyapsan başkanı Nizamettin Zorgül’e olay hakkında sorular sorup, cevap verdiği takdirde etik gazetecilik gereği yayınlayacağımızı belirtmiştik. Zorgül sorulara verdiği cevapta; "Hakimlikçe sürdürülen bu yargılama sona erdiğinde, ben de kurum amirlerimizin izni doğrultusunda bir açıklama yapmak isterim. Ancak, bulunduğum görev sebebi ile izinsiz ne basına, ne kamuoyuna konuşmam mümkün değildir” demişti.

Gözler şimdi mahkemeye çevirilmiş durumda. En doğru kararı yargı verecek...

Haberlerin devamı gelecek. Takipte kalınız...

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018, 03:30

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17