Metin BEKTAŞ “KEDEV TEFECİLİK Mİ YAPIYOR!"

Kartal Belediye Meclisi Ocak ayı son toplantısında...

Metin BEKTAŞ “KEDEV TEFECİLİK Mİ YAPIYOR!

Kartal Belediye Meclisi Ocak ayı son toplantısında KEDEV gerginliği yaşandı. AK Partili meclis üyelerinin itirazına rağmen CHP’li meclis üyelerinin OY çokluğu ile meclisten geçirdikleri KEDEV daha şimdiden tartışma konusu oldu.

Kartal Belediyesi’nin uhdesinde olan ‘Büfe Kantin ve Kafeteryaların çalıştırılmasını S.S. Kartal Kadın Çevre ve Kültür ve İşletme Kooperatifine (KEDEV) e ücretsiz tahsis edilmesi’ konusunun CHP’nin oylarıyla meclisten geçmesi CHP’li meclis üyelerini sıkıntıya sokabileceği kaydedildi. “Hukuka aykırı olarak” meclisten geçen konuyla ilgili CHP’li meclis üyelerine zimmet çıkması tartışması başlattı.

AK Parti  grubu adına konuşan Metin Bektaş’ın KEDEV’le ilgili bazı belgeleri açıklaması CHP grubunda şok etkisi yarattı.

Abdi Kesimal ise meclis kararı alınmadan Kartal’daki büfelerin bedelsiz olarak KEDEV’  verildiğini “meclisin “Noter” gibi kullanıldığını bunun da üzüntü verici olduğunu söyledi.


BEKTAŞ “KEDEV” TEFECİLİK Mİ YAPIYOR


AK Parti grubu adına söz alan ve BELGELERİ ortaya çıkardığı için “HAFİYE” olarak tanımlanan AK Partili Metin Bektaş “  KEDEV’le ilgili belediye başkanlığı arasında yapılan protokol’ü okuduktan sonra KEDEV’den kredi alan bazı bayanların icraya maruz kaldığını belirterek icra belgelerini gösterdi. Mağdur durumda bulunan üç bayanın belediye’nin “ Sosyal Yardımlaşma” sına müracaat kendilerine destek olunmasını istediklerini, belediye yetkililerinin de ‘hakkınızda gerekli araştırmayı yapacağız ve size bilgi vereceğiz’ dediğini belirterek, daha sonra belediyeden her hangi bir kimse uğramıyor fakat KEDEV’in yetkilileri bu arkadaşların evlerini ziyaret ederek kendilerine bir kredi çalışması yapacaklarını söylüyorlar.

Bu bayanlardan ikisi 750’şer lira bir tanesi ise 500 Tl kredi alıyor. Şubat ayında 750 Tl kredi alan bayan bazı sıkıntılardan dolayı ödeyemiyor Ağustos ayında KEDEV’den gelen Avukat, bayanın evine haciz götürüyor eşyalarını yazıyor, akabinde üç bayanı birbirine kefil kıldıkları için tehdit ediyor Ağustos ayında 1 milyar 150 TL olarak icra takibiyle para tahsil ediliyor.

Bir diğer bayan da 750 TL’yi ödeyemediği için eşyalarındaki haczi kaldırmıyorlar kasım ayında 1.400 TL istiyorlar, aynı zamanda bu parayı diğer bayana da yansıtıyorlar.

Bu bayan babasının maaşıyla geçinen biri maddi imkânsızlıklar nedeniyle çocuğunu okutamıyor, kendisi belediye başkanıyla görüşmeye geldiğinde “bu belediye’nin sorunu değil, derdinizi KEDEV’le çözün” diyerek belediye başkanı kendisiyle görüşmüyor. Şu anda evinde eşyaları yazılmış bekliyor


Üçüncü bayan 500 Tl kredi almış, şubat’ta alınan parasına karşılık 1 milyar 280 Tl para isteniyor. 1.280-1.450-1.150 topladığınız zaman yaklaşık 4.000 Tl,  2.000 Tl’ye 8 ayda 2000 TL faiz KEDEV tefecilik mi yapıyor”


Bu arada bayanlardan biri spot piyasadan mal alıyor, malını satabilmek için buradaki pazara geliyor, zabıta izin vermiyor. Sokaklarda satamıyor ve kadının malzemeleri evinde duruyor. Biz size satış noktalarında kendi pazarımızda destek vereceğiz didikleri halde.. Ödeyememiş olabilirler ama tefeci gibi 2.000 Tl’ye sekiz ayda 4.000 Tl istenmez..”


Bektaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kadın Emeğini korumak yerine kadını ezmek adına yapmış oldukları bu icra takiplerini akıl hocalığı yapılarak Kartal’da bir Kooperatif kuruluyor.

Belediye kanunun 15. maddesinin (h) maddesine dayanarak meclisten yetki istendiğini belirtti.

Belediye kamu kurumudur ve 2886 sayılı yasaya tabidir

“TÜRKİYE MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL”

Bektaş: “Kartal Belediyesi bir kamu kuruluşudur. Devlet İhale Kanunu der ki ‘gelir getiren kamu kuruluşlarının her türlü geliri 2886 sayılı kamu ihale kanununa tabidir. Ancak Belediyeler ve kamu kuruluşları kamu yarına hizmet eden kamu adına hizmet eden dernek vakıf vb yerlere tahsis edebilir’ Türkiye muz Cumhuriyeti değil arkadaşlar Türkiye kanunlarla yönetilir. Kamu yararı nedir, bu vakıf ve derneklerde aranan şartlar en az bir yıldan beri faaliyette bulunması gerekir. Bize gelen Kooperatif 6.10.2011 yılında kurulmuş. Yine kamu yararına olan dernekler, İç İşleri Bakanlığı’na ve ilgili bağlı iken, Kooperatifler bir ticari işletme oldukları için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlıdır oranın kanun ve yönetmelikleriyle yönetilirler.”

Meclis “Noter” görevi yapıyor.!


Kooperatiflerin sadece ve sadece üyelerinin haklarını ve menfaatlerini korumakla mükellef olduklarını her ne kadar tüzüğüne istediğini yazmış olsa da, tüzüğüne ben kazancımı şunlara bağış yapacağım demiş olsa da Türk Ticaret Kanunlarına karşı böyle bir şey yapamyacağını belirten Bektaş, “Zaten şu anda Kooperatif büfeleri devralmış, Hürriyet Mahallesi’ndeki büfeyi devralmış yaklaşık iki aydır kanunsuz bir şekilde işletmeye başlamış. Kim söylüyor bunu Ben belediye’den gelen resmi yazıyı okuyorum “ özetle bu kapsamda ilk olarak Hürriyet Mahallesi YKYM ‘nin içinde bulunan çay ocağı, Kadın Kooperatifi tarafından işletilmeye başlandı. Dolayısıyla meclis yine noter görevi yapıyor..”


Belediye’den konuyla ilgili kendisine gönderilen bir yazıyı da okuyan Bektaş yazıda “ üç dört aydır ……kişilerle görüşülüyor idi fakat sonuç alınamadı. En son sayın başkanla şu tarihte şu kafeterya’da bir görüşme yapıldı, başkan da bunun kararını verdi ikin gün içinde meclise gitsin geçsin dedi, sürekli kiralamayla uğraşmayalım dedi, bizde yazıyı encümene gönderdik. “ dendiğini ifade etti.


Belediye Meclis üyelerine zimmet çıkar


Konuşmasında bir Sayıştay hakiminin bir belediye ile ilgili verdiği kararı okuyan Bektaş, “Sayıştay Tetkik Hakiminin bir belediye’de yaptığı incelemede, belediyenin gelir getiren bir büfesinin bir derneğe tahsis edilmesinden 6 ay sonra yapılan incelemede o günkü oylamaya katılan meclis üyelerine 6 aylık giderlerin zimmet çıkartılmasına, o günkü tahsisin teklifini meclis kararlarına koydurarak o günkü meclis toplantısına katılmayan belediye başkanının zimmetten muaf tutulmasına, ayrıca belediye başkanının görev ve yetkilerinde meclisin almış olduğu kararları uygulaması gerektiği için meclis kararını uyguladığı için tahsis yaptığı için zimmetten muaf tutulmasına Sayıştay karar vermiştir”  dedi.


Abdi Kesimal

Konuyla ilgili söz alan AKP’li Abdi Kesimal ise “Kartal Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü’nden bu konuyla ilgili yani İşletme Kooperatifine tahsis edilebilmesi hususunda hukuki görüş alınmışmıdır alınmışsa bunu hangi hukukçular vermiştir isimlerini istiyorum”

Meclisin Noter gibi kullanılmasından son derece üzgünüm


Kesimal ,“Son bir şey daha söylemek istiyorum. Özellikle bu üzücü bir hadisedir. Kartal Belediyesi’nin noter gibi uygulanmasından son derece üzgünüm. Arkadaşım belge getirdi iki aydır işletiyorsunuz. Madem bunu yapacaksınız önce hukuki mevzuatını yapın kararınızı alın ona göre değerlendirin, yani buradaki CHP meclis üyeleri demek ki başkan ne getirirse bunu imzalıyorlar ellerine kaldırıyorlar dolayısıyla önceden  gitmesinde bir mahsur yok diye düşünüyorlar. Zaten Sayın belediye başkanımız buraya teşrif ettiğinde mutlaka başlamış ama meclis kararları alınmamış olduğunu tahmin etmekteyiz.”


Eleştirilere cevap vermek için söz alan Başkan Yardımcısı Gülseren Böyükbaş


Gülseren Böyüktaş “ Burada söz konusu olan nedir bir çay bahçelerinin kadınlara verilmesi, siz değerli meclis üyesi arkadaşlarım ayıp değil mi, kadın şeylerini burada siz kendiniz burada tartışıyorsunuz bakın, bir süre erkekler kadınların toplum hayatına yaptığı sosyalleşmeyi tartışıyorsunuz. Çok gördüğünüz nedir mikro kredi almış üç tane kadının evine haciz gelmesi böyle bir şey olabilir mi bu utancı nasıl kadınlara yaşatıyorsunuz onu anlamıyorum.


Buna göğsünü gere gere katılmanız gerekirken bir şeyi siz oturmuş zimmet çıkacak diye tartışıyorsunuz çıkacağı zimmet nedir, söyleyebilirmisiniz bana trilyonlarmıdır lütfen nedir çok gördüğünüz şey ve kadınları bu kadar aşağılamaya ne hakkınız var sizin Niçin kadın haklarını siz erkek olarak konuşuyorsunuz bu mecliste, ben utanç duydum ve sizleri kınıyorum”


Böyüktaş’ın konuşmasını içlerine sindiremeyen AK Partililer ’liler sert tepki gösterdi “bu nasıl bir konuşmadır, bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Burada kadın hakları konuşulmuyor hukuk konuşuluyor. hukuka geleceksiniz..”
Fethi SATICI

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2012, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner27

banner17