banner36

Kadir Topbaş'tan Kartal'a Teleferik ve Havaray Müjdesi

banner9

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kartallılara Müjdeyi verdi.

Kadir Topbaş'tan Kartal'a Teleferik ve Havaray Müjdesi
banner10
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kartal'da Sabah kahvaltısında Emex otel'de işadamları ile biraraya gelerek çok önemli açıklamalarda bulunduktan sonra esnaf ziyareti yaptı.


Esnafa karanfil dağıtan Topbaş, bir fırına girerek satın aldığı simitleri gazetecilere dağıttı. Ellerinde karanfillerle caddede dolaşan Topbaş, evlerinden selam veren vatandaşlara da karanfil fırlattı. Vatandaşlarla bol bol sohbet eden Topbaş, fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.


Topbaş daha sonra Kartal Spor Caddesi üzerinde bulunan AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışına katıldı. Seçim merkezinin açılışını Kadir Topbaş ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Temurhan Yıldız birlikte gerçekleştirdi.


Seçim otobüsü üzerinden halka seslenen Topbaş, yerel seçimlerin önemine değinerek, "Bu seçimler Türkiye'nin geleceği demektir. Bu seçimler İstanbul'un metroları demektir. İstanbul'un rekabet gücü demektir. Bu seçimler diğerlerinden çok daha farklı bir sonuç ortaya koyacaktır. Farklı farklı beklentileri olanlar olabilir ama halkın söylediği önemlidir. Sandık başına gidecek olan insanların kararları önemlidir" dedi.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş; Kartal'da normal belediyecilik hizmetlerini yürüttüklerini, Kadıköy-Kartal Metrosu'nun yoğun kullanıldığını belirterek, "Kartal'a yeni projeler ilave ettik. Bunlardan bir tanesi, Kartal Merkez’den Aydos’a teleferik. Planlara işliyoruz. Çok önemli bir şey. Özellikle ulaşım ve erişim noktasında rahatlık getireceğine inandığımız bir proje, yine merkezden E 5’e çıkacak bir havarayla metro hatlarına da erişim imkanı sağlanacak. Sahil düzenlemelerimiz de var" diye konuştu.


İşte "Engelsiz" Yeni Gemilerİstanbul'a Türk mühendislerinin tasarladığı 10 modern gemi daha kazandıracaklarını müjdeleyen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Hazırlıklarını yaptığımız, renklerini daha sonra belirleyeceğimiz, İstanbul’da deniz ulaşımında 10 adet gemi hazırlığımız var. Bunlar dezavantajlı grupların rahatlıkla kullanabileceği yakıt tasarrufu ve zaman tasarrufu da sağlayan dizaynlı tekneler. Bizim kendi mühendislerimiz tarafında hazırlandı. Bu modern gemiler İstanbul’daki ulaşıma destek verecek."


"Çok farklı modelde dizayn edilen bu deniz araçları, İstanbul'da denizi daha efektif kullanmak adına devreye girecek. 4 farklı renkte takdim edilecek teknelerin renklerini İstanbullular belirleyecek."


PANORAMİK MANZARALIİstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımına yönelik yatırımlarına da hız verdi. Yenilenen iskeleler, inşa edilen modern ve panoramik vapurların ardından, iki yaka arasında hizmet verecek double&ended tipi yolcu gemileri inşa ediliyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Şehir Hatları’nın filosuna toplamda 10 yeni yolcu gemisi katılacak.


700 YOLCU KAPASİTESİTeknolojik imkanlarla donatılacak yeni gemilerin en önemli özelliği engelli yolcuların erişimini daha da kolaylaştırması. Yüksek manevrası, modern tekne yapısı, hızı, konforu ve iki yönlü hareket kabiliyetine sahip olacak yeni gemiler, mevcut yanaşma manevrasından farklı olarak önden ve arkadan çift yönlü yanaşabilecek.


YAKIT VE ZAMAN TASARRUFUYeni gemiler sefer başına yüzde 25 yakıt ve zaman tasarrufu sağlayacak.


İstanbul’da deniz ulaşımının toplam ulaşımdaki payını arttırmak, deniz trafiğinde standart belirlemek ve mevcut ulaşım sistemlerini daha hızlı entegre ve koordine etmek amacıyla, filoya katılması planlanan gemiler teknolojinin son yenilikleriyle donatılacak. Yeni gemilerin boyu 42, eni 10 metre olacak ve 12 deniz mili hız yapabilecek.


GEMİLERİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ


1- Double&Ended formunda tekne yapıları olacak. ( Double&Ended: İki yönlü hareket kabiliyetine sahip ).

2- İki taraftan da hidrolik rampa özelliği sayesinde, yolcu alma ve yolcu tahliyesi güvenli bir şekilde sağlanacak.

3- Teknenin baş ve kıç tarafında bulunacak hidrolik rampaları sayesinde, engelli vatandaşların kullanımına imkan verecek, diğer yolcuların ise hızlı ve emniyetli geçişini sağlayacak.

4- Teknenin yanaşma ve kalkış manevralarında dönüş yapmayarak %25 zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacak.

5- Teknede bulunan panoramik manzaralı seyahat imkanı ile yolculuk keyfi üst düzeyde tutulacak.

6- Teknenin yanaşma şekli ile mevcut iskelenin daha verimli kullanılması sağlanacak.

7- Düşük karbon salınımı ile çevreci bir motor teknolojisine sahip dizaynı ile İstanbul’a yeni bir tekne forumu sağlayacak

8- Gemiler birbirleri üstüne bağlanabilecekler. Gemilerden her biri diğerini yedekleyebilir özelliklerde olacak. Gemi üst yapısı da buna uygun olacak

9- Otomatik Yolcu Geçiş Kapıları kapalı pozisyonda iken hidrolik/elektronik ve manuel kilitleme sistemleri bulunacak.


Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 01:22

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
YORUMLAR
kartal can
kartal can - 8 yıl Önce

pendiğe marina , maltepeye sahil dolgu tesisler kartala meydan tuvaleti ya bırakın gidin bu işileri seçim zamanımı kartal aklınıza geliyor

SIRADAKİ HABER

banner17