İstanbul Maratonu, İstanbul aşkına koşuldu…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 36’ıncısını düzenlediği Vodafone İstanbul Maratonu, 100 binin üzerinde katılımcı ve muhteşem görüntülerle dünyanın en prestijli spor organizasyonlarında biri olduğunu bir kez daha gösterdi.

 İstanbul Maratonu, İstanbul aşkına koşuldu…
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sabah 08:45’te Boğaziçi Köprüsü'ne 300 metre mesafeden Maraton Engelliler Kategorisi’nin startını verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları daha sonra bir otobüsle Halk Koşusu’nun yapılacağı Altunizade Köprüsü’ne geçti. Burada katılımcılara hitap eden Başkan Kadir Topbaş, üçüncü kez ‘Altın Kategori’de (Gold Label) koşulan Vodafone İstanbul Maratonu’nun New York, Londra Maratonu gibi birinci sınıf bir spor organizasyonu haline geldiğini söyledi.Bu yılın onur konuğu dünyaca ünlü atlet Paul Tergat ile birlikte maratonun katılımcılarını selamlayan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Maratonu’nun dünyanın tek kıtalararası yarışı olduğunu hatırlatarak “36. İstanbul Maratonu’nda İstanbul aşkına koşuyoruz” dedi.Organizasyona katılan vatandaşları teşekkür eden Kadir Topbaş, “Gördüğüm kadarıyla kurulmuş yay gibisiniz. 25 bin profesyonel atlet ve 100 binin üzerinde İstanbullu ile dünyanın en büyük maratonlarından birinde Asya’dan Avrupa’ya doğru koşacağız. 3. kez Altın Kategori’de koşulan İstanbul’un marka spor organizasyonundan dünyaya barış ve sevgiyi haykıracağız” diye konuştu.Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da muhteşem organizasyondan dolayı Başkan Kadir Topbaş ile ekibine teşekkür etti ve katılımcılara sağlık ve mutluluk diledi. Konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve Bakan Akif Çağatay Kılıç atış yaparak 16 bini yerli ve 9 bini yabancı toplam 25 bin sporcu katıldığı Profesyonel Maraton yarışın startını verdi. Daha sonra beraberindekilerle Acıbadem Köprüsü’ne geçen Kadir Topbaş, buradan da çok geniş katılımlı Halk Yürüyüşü’nü başlattı.Kadir Topbaş, daha sonra bir süre Halk Yürüyüşü’ne katılan vatandaşlarla yürüdü ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Halk yürüyüşüne katılan 100 binin üzerinde katılımcı da Boğaziçi Köprüsü’nü geçerken renkli ve güzel görüntüler yaşandı. Katılımcılar bol bol hatıra fotoğrafı ve video çektirdi.

Maratonu erkeklerde Faslı Chani kadınlarda Etiyopyalı Gobena kazandı36. Vodafone İstanbul Maratonu'nda erkeklerde Faslı atlet Hafid Chani, kadınlarda da Etiyopyalı Amane Gobena birinci oldu. Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayan 42 kilometre 195 metrelik koşuda erkeklerde Chani, 2.11.53'lük derecesiyle birinci olurken, Etiyopyalı Gebo Burka, 2.12.23'lük derecesiyle ikinci, Kenyalı Michael Kiprop da 2.12.39'luk derecesiyle üçüncü sırada yer aldı. Erkeklerde Türk sporculardan en iyi dereceyi Fatih Bilgiç, 2.19.57'lik derecesiyle 9. olarak elde etti. Türk sporculardan Mert Girmalengesse 12., Bekir Karayel de 14. geldi. Türk sporcu Fatih Bilgiç ise maratonu 9. sırada bitirdi.Kadınlarda ise Etiyopya'dan Amane Gobena, 2.28.46'lık derecesiyle ilk sırada yer aldı. Aynı ülkeden Salomie Getnet, 2.30.36'lık zamanıyla ikinciliği elde etti. Ukraynalı atlet Olena Burkovska ise 2.31.30'luk derecesiyle üçüncü oldu. Türk sporculardan Elvan Abeylegesse, 2.32.15'le beşinci, yarışı uzun süre lider götüren Ümmü Kiraz ise 2.32.52'lik derecesiyle altıncı sırada yer aldı. Bir başka Türk sporcu Nilay Esen ise sekizinci sırada yarışı tamamladı.Ödülleri Başkan Topbaş ve Vali Şahin verdiSporcuların ödüllerini Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen törende İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar verdi.3 ayrı kategoride yapılan maratonda ilk sırada yer alan sporcular 50'şer bin dolar, ikinciler 25'er bin dolar, üçüncüler de 15'er bin dolar para ödülü kazandı. Koşuda Türk sporcular arasında ilk sırada yer alan atletler 20'şer bin dolar, ikinciler 10'ar bin ve üçüncüler de 5'er bin dolar aldı. Tören, dereceye giren sporcuların hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.Tarihte kıtalararası koşulan ilk yarış olma özelliğine sahip Vodafone İstanbul Maratonu, 1979’dan bugüne kesintisiz olarak her yıl düzenleniyor. Atletlerin 3 ayrı kategoride madalya kovaladığı dev organizasyonda toplam 1 milyon bin dolar para ödülü dağıtıldı.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 00:26

Aytekin Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17