Eğitim Sistemi ve Öğrenciler 

Devletimiz Türkiye Cumhuriyeti 94 yıllık bir tarihle yoluna devam ediyor. Ama aklıma takılan şu 94 senede eğitim neden düzelmedi ya da gelişmedi ? Osmanlı’nın son zamanlarında bozulan medreseler, şimdi yerini çeşitli okullara mı bıraktı ?

Sevgili  büyüğüm, Osmanlı  Devleti de her bir beşer gibi başlayıp, bitmiştir. Lakin basit bir beşer değildi. 624 yıl hüküm sürmüş, İslam’ın halifeliği gibi büyük bir makamına sahip olmuş ve 624 yılda ,624 kütüphane büyüklüğünün içine alabileceği eserler bırakmıştır. 

Sorunum eğitim sistemi. Osmanlı’da medreseler Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman zamanlarında altın çağlarını yaşamıştır. İlim, bilim yuvası olmuştur. Ama son zamanlarında medrese medreseliğinden çıkmış, bu kurumlardan çıkan zatları unutmuşlar. Oysa medrese nedir ? Medrese Ömer Hayyam’dır, medrese İbn-i Sina’dır, medrese Gazali’dir. 

Bu zamanda artık medreseler yerini okullara bırakmış vaziyette. Peki benim sorum şu gerçekten bu okullar ilim, bilim yuvası mı ? 

Üzülerek demek isterim ufacık bir ilçede bile bir okuldan bir okula bir uçurum var. Eğitim sisteminde kanaatimce öğrenci ve öğretmenler düzenli dinlenmelidir. Çünkü doktor hastasının hastalığına teşhis koymazsa vereceği ilaç sizce fayda verir mi? Bence bir makam ve mevki sahibi değerli eğitimcilerimiz bizlere kapılarını sonuna kadar açık bırakmalıdır. Bizler danışabileceğimiz bir büyüğe sahip olmazsak ne yapabiliriz ? 

Yüz yüze söyleyemediğim şeyleri burada anlatmak isterim. Eğitimde lise kademesinde okullarımız günlük 8 saat ders görmekte ama kimse bunun verimli olduğunu söylüyor mu? İnternet üzerinde bir oylama sonucu 250 bin küsür öğrenci ve öğretmenin 8 ders saatini verimsiz ve 6 saate indirilmesini talep ediyor. Ama tabiî ki bir sonuç elde edemediler.

İnanın bir kulak verilse o kadar güzel, faydalı projeler var ki genç beyinlerde. Eğitim sistemini adeta onaracak ve Allah’ın izniyle diriltecek bir ruh.

Kafama takılan soru şu ülkemizde birçok güzel şey yapılıyor. Onurlanıyoruz, gururlanıyoruz. Ama sayın büyüklerim neden bizlerin eğitiminde bizlerin de fikirlerini almıyorsunuz ? Ya da neden bu eğitimdeki sıkıntılarını çözmüyorsunuz ?

Bizler öyle inançlı, öyle şanlı bir milletiz ki . Bundan yıllar sonrasını bile düşünüp, planlayabiliyoruz.

İnanıyorum ve inanıyoruz ki güçlü bir gelecek için önce eğitim sistemi mükemmelleşmelidir. İnşallah bizler yazmaya devam edeceğiz. Rabbim ne zaman nasip ederse biz de vesile olacağız inşallah.

Büyüklerime saygılarımla, öğrenci arkadaşlarıma da sevgilerimle.

Muhammed Taha Salman

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner17