banner9

Genç kalem, genç bir bakış ile bakalım dünyaya.

Hayat ki inanan insanlar için bir imtihan ve bir yolcu hanı adeta. Handa bile 3 gün misafir olabilirken bu dünya ise bizler için sadece bir arsa ve bizden istenen ekip, biçip, yaptığımız güzellikleri yanımıza alarak bu misafirhaneden ayrılmak. Herkes işini yapmadığı için mi bu dünya bu kadar karışık? Ya da arsanın sahibiymiş gibi davranıldığı için mi bu tembellik?  Toplumda  birçok yanlışı dillendiren, yapılan kötülüklere karşı olduğunu söyleyen birçok kişi ve kişiler var. Peki kaçı bunlara önlem almayı düşünüyor, ya da kaçı yastığa kafasını koyduğunda bunları kendine dert ediniyor ? Yanlış bir davranışı zaten herkes yanlış der fakat bunları nasıl düzeltebilirizi düşünen maalesef oldukça az. Türkiye Cumhuriyeti olarak birçok farklı dil,din,ırk ve mezhepten oluşan bir nüfusa sahibiz. Karşılıklı olarak birbirimize saygı gösterirsek, ötekileştirmezsek inanıyoruz ki birçok sorun ortadan kalkacaktır. Nitekim üç kıtaya hükmetmiş , 624 yıl hüküm sürmüş Osmanlı İmparatorluğu’nda son dönemleri hariç müthiş bir birlik ve beraberlik vardır. Nasıl bir beylik imparatorluk oldu deniyorsa toplum yapısı araştırılması lazım. Çöküş nedeni yapılan Sanayi İnkılapları’na ayak uyduramaması yönündedir.

***

Sorun da zaten o ya. Bizler Avrupa’yı, Dünya’yı örnek almayı sâfi medeniyet olarak ele aldık. İlmi, bilimi değil, giyim kuşamlarını örnek aldık. Hayatımızı dış mihrakların eline teslim edip, onların adetlerini alıp gençliğimizi heba ettik. Oysa Asımın Nesli nasıl olacaktı hatırlar mısınız ?

***

Ahlaklı, kültürlü, manevi değerleriyle donatılmış bir nesil olacaktı. Yurtdışına gittiğinde ülkesini unutmayacak, Batı’nın ilmini, bilimini alıp ülkesine döndüğünde hızla anlatacak, oranın halkı onu etkilemeyecek bilakis Asımın evladı orayı fethedecekti. Ama şimdi geliyor sevgili büyüklerim. O güneş battı. Şimdi vakit yeni bir güneşin doğuş vakti. O güneş ki kötülüğü defeden, atalarının izinden giden, inancı uğrunda can verenlerin güneşi. O güneş ki Hak ile batılı ayıran güneş. Temiz, ahlaklı, dürüst, güvenilir, inançlı bir gençlik geliyor ve bu gençlik öyle bir nesil olacak ki inşallah atalarının yarım bıraktığı işleri tamamlamaya, dünyaya İslam’ı anlatmaya gelen, şiirlere, kitaplara isim olmuş, konu olmuş Asımın Nesli olmaya talip gençler. Yolun başında olan bizler, yolu önceden görmüş, tecrübe sahibi olmuş büyüklerimize ihtiyacımız var.  

***

İnanın ki henüz reşit olmayan birçok genç var ki ülkesinin derdini kendine dert edinmiş, çözüm yolları üretmek için akranlarıyla yarışmakta. Önceden harabe bir bina diye boğaza sıfır arsanızı bırakır mısınız, yoksa nasıl onarabilirim diye düşünür müsünüz ? Bizlerin sizden istediği de harabe diye arkanızı dönmeyin, bir tuğlayla başlayın onarıma, inanın sonrası için her şey çok güzel olacaktır. 

***

Her şeyden önce Allah’ın, sonra sizlerin gençlere sahip çıkmanız lazım. Sizler gençliği bağrınıza basmazsanız Allah korusun yarın öbür gün hayin emelleri olan değişik grup ve örgütler gençleri yanlarına çekip geleceklerini karartacaklardır.  İnanıyoruz ki öyle bir gençlik gelecek ki, yüzyıllardır örnek aldığımız dünya bizi örnek alacak, yemeğinde,kılık kıyafetinde bizler gibi olmak için yarışacaktır.

Genç bir kalemden ilk yazısını ve duasını ettiği planları okudunuz.  

Saygılarımla,

Muhammed Taha Salman

Kartal Öğrenci Meclisi Başkanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner17