Ülkemizde döviz ve yabancı sermaye üzerinden yapılan spekülasyonlardan sonra çift haneli enflasyon, açlık sınırının 1,919 TL1’yi bulması gibi sebeplerden dolayı milyonlarca asgari ücretlinin mecburen talebi maaş artışı oluyor. Oldukça haklı bir gerekçeleri var: Asgari ücret 1,603 TL, açlık sınırı 1,919 TL. Yani temel gıda ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken 7 milyon insan var. Peki hükümet asgari ücreti 500 ila 1000 TL artırırsa acaba her şey çok mu güzel olur?

Asgari ücreti 2500 TL yapıyoruz..

Normalde bir işverenin asgari ücretli bir çalışanı için ortalama aylık maliyeti 2,384 TL2dir. 897 TL maaşınız artarken işveren için de otomatikman maliyet artar ve 3,281 TL olur. Yani artık işveren dikkatli eleman seçmeli ve eleman sayısını azaltmalıdır. Bütçesine göre yaklaşık 7 eleman alabilecekken artık 5 eleman almak zorundadır. Aslında size güzel gelen şey milyonları işinden edebilir ve bunun içinde siz de olabilirsiniz. Bu sebepten ötürü devlet adımını çok dikkatli atmalıdır..

‘Peki böyle sürünelim mi?’

Tabi ki buna mecbur değilsiniz. Daha iyi bir hayat standartlarına erişmek sizin de hakkınız. Burada bir çözüm önerim olduğunu söylemek isterim. 7 milyon asgari ücretli çalışan insan var. Kimi kasiyer, kimi garson, kimi işçi.. 7 milyon kişi bu işler için oldukça fazla.. Bakın gelişmiş ülkelere bu tip işleri genellikle başka ülkelerden insan getirerek yaptırıyorlar. Kendi insanı da bilim, sanat, müzik ile ilgileniyor.. Mesela Amerika’da ‘Work and Travel’ programı ile birçok aktif genç, Amerikalıların yapmadığı işleri yaparak bir ücret alıyor.. Ayrıca yabancı dilinizi geliştirme ve Amerika’yı keşfetme fırsatı da veriyor.. Yani onların herhangi bir zararı olmuyor, üstelik milyonlarca gencin ilgi odağı oluyorlar..

Farklı sektörlere geçiş yapmalıyız

Ülkemizde ara eleman açığı olduğu sürekli dile getiriliyor.. Teknisyen, tekniker gibi meslekler.. Ve bu meslekler aynı zamanda üreten bir Türkiye’ye oldukça faydası olabilecek türdedir. İlk yapılması gereken: Kaliteli Meslek Lisesi oluşturulmalı ve kalifiyeli eleman yetiştirilmeli. Meslek Lisesi’ne ayrıcalık tanınmalı, öğrencinin ilgisini çekilmelidir. Çoğu öğrenci ortaokul, lise zamanında okulu bırakıyor. Bunun nedenlerinden biri de öğretilen konuların ilgilerini çekmiyor oluşudur.. Maddi durumu olmayanınca da anne-baba ve çocuk dolaylı olarak okul işini gereksiz görmeye başlar.. Ve potansiyelinin altında bir meslekte çalışmaya bir nevi itilir.. Ama sen ona erken yaşta bir meslek verirsen o da sağda solda paspas atmaz..

7’den 2 eksilt

Meslek liselerine genç arkadaşlarımızı yerleştirdik diyelim.. Artık her gencin bir mesleği varsa, asgari ücretten daha yukarıda bir işte çalışıyorsa, 7 milyon asgari ücretliden 2 milyonu silelim. Çünkü artık o 2 milyon biri elektrik teknikeri, biri sağlık sektöründe, biri temizlik sektöründe.. Yani o aktif gençler yerleri temizlemiyor, bulaşık yıkamıyor, garsonluk yapmıyor.. Şimdi asgari ücrete dönecek olursak artık devlet ücretleri yükseltebilir. 2 milyon kişinin maaşı geri kalana pay edilebilir. Belki hepsi olmasa da yine vatandaş rahat bir nefes alabilir..

Peki o 2 milyon..

Onlar milli sermayemiz için çalışacaklar. Bilgili bir şekilde karıncalar gibi işlerine koyulacaklar. En azında çoğunun bilim ve teknoloji alanında, ülke kalkınmasında bir katkıları olacak. En azından hak ettikleri değeri bir nebze bile olsa alabilecekler(!).

Sayılar yalan söylemez..

Ne eğitim ne istihdam eden 15-24 yaş arası genç nüfus %27,7(!) 3 , bu nüfus için harcanan para milyarlarca dolar(!). İstanbul’un göbeğinde sıraları yıkık dökük olan okullar varken biz iş veremediğimiz gençlerin hem vebalini hem de masrafını başka insanların veballerini alarak karşılıyoruz..

Velhasıl..

+Asgari ücretle çalışan kişi sayısını başka üreten sektörlere aktarıyoruz+

+Ülkede kalifiyeli ara eleman yetiştiriyoruz+

+Açığı kapatıyoruz+

+Asgari ücreti yükseltiyoruz+

Ne gençler yıpransın ne de boş bir iş için harcansın, ne de vatandaşlar açlık sınırının altında kalsın.

İşte bu Güçlü Bir Türkiye demek..

Kaynakça

(1) TÜRK-İŞ http://www.turkis.org.tr/EKIM-2018-ACLIK-ve-YOKSULLUK-SINIRI-d121745

(2) http://www.muhasebetr.com/asgari-ucret/

(3) TÜİK http://www.tuik.gov.tr/HbGetirHTML.do?id=27697

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner17